שתף קטע נבחר

המדען שיצר תינוקות מהונדסים גנטית נידון למאסר

בית משפט בסין גזר שלוש שנות מאסר על המדען הה ג'יאנקוי, שהכריז על לידת תאומות שעברו הנדסה גנטית. בית המשפט: "חצה את הקו האדום במחקר מדעי ובאתיקה רפואית"

המדען הסיני, שהכריז לפני כשנה על לידת תאומות שעברו הנדסה גנטית, נידון היום (ב') לשלוש שנות מאסר בפועל. כך דיווחה סוכנות הידיעות הסינית Xinhua. המדען הורשע בעיסוק ברפואה בניגוד לחוק. כמו כן הוא נקנס בכ-430 אלף דולר.

 

 

בנובמבר אשתקד העלה המדען הה ג'יאנקוי, חוקר גנטיקה באוניברסיטה הדרומית למדע וטכנולוגיה של סין, סרטון פרובוקטיבי למדי לאתר יוטיוב. שם הוא חשף שנולדו בסין תאומות בשם ננה ולולו, שעברו הנדסה גנטית כאשר עוד היו ביציות מופרות, עוברים בשלב הראשוני ביותר. הסרטון לא לווה במאמר בכתב עת מדעי ידוע, ואין לטענות שנשמעו בו אישור ממקורות נוספים. בסין הודיעו לאחר פרסום הסרטון כי חקירה נפתחה בנושא.

 

הה אמר בשנה שעברה כי ההנדסה הגנטית נעשתה כדי להסיר חלק מהגן המאפשר לנגיף ה-HIV להיכנס לתאי מערכת החיסון. ככל הנראה מדובר בגן CCR5, שמוטציה בו אכן ידועה כמקנה חסינות מפני הדבקה בנגיף. הגנום של העוברים, לדבריו, רוצף כדי לוודא שההליך הצליח ושלא נגרמו מוטציות נוספות, בלתי רצויות. לאחר מכן הושתלו העוברים ברחם של אימם, וכשנולדו נבדקו שוב. לפי הדיווח, שתי התינוקות בריאות לחלוטין. מאוחר יותר דווח על לידת תינוקת שלישית מאישה נוספת.

 

פרופסור הה ג'יאנקוי, ביצע עריכה גנטית שנויה במחלוקת (צילום: AP)
פרופסור הה ג'יאנקוי, ביצע עריכה גנטית שנויה במחלוקת(צילום: AP)

 

בנוסף נגזרו עונשים פחותים על ג'אנג רנלי וקין ג'ינז'ואו, שעבדו בשני מוסדות רפואיים יחד עם הה. השניים נידונו לתקופות מאסר של בין שנתיים לשנה וחצי, בנוסף גם הם נקנסו במאות אלפי דולרים. "השלושה הואשמו בכך שלא הייתה להם ההסמכה לעסוק ברפואה. הם הפרו במכוון את התקנות הלאומיות במחקר מדעי וטיפול רפואי", פסק בית המשפט הסיני. "הם חצו את הקו האדום במחקר מדעי ובאתיקה רפואית".

 

מדוע זה כה מעורר מחלוקת?

שינוי גנים בזרע, ביציות ועוברים משמעותו ששינויים אלה יכולים לעבור הלאה לדורות הבאים – ובהחלט ייתכן שעל השפעות שליליות ארוכות טווח נדע רק בעוד שנים. ב-2017 האקדמיה האמריקנית הלאומית למדעים, הנדסה ורפואה קבעה כי מחקר תוך-מעבדתי במטרה לבצע שינויים בעוברים הוא אתי – אבל הבהירה כי הדבר אינו כולל היריונות. האקדמיה אמרה כי אם אי פעם זה יאושר, צריך להתיר זאת רק על מנת לטפל במחלות קשות או למנוע אותן, כשאין חלופה.

 

מבקרים אמרו כי הצהרת המדען הסיני פותחת את הדלת ל"פיתוח תינוקות". מרסי דרנובסקי מהמרכז לגנטיקה וחברה אמרה כי "אם לא יקראו על כך תיגר, עוד נוכלים יציעו בקרוב להורים עשירים שיפורים גנטיים כביכול עבור ילדיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים