שתף קטע נבחר

אפוקליפסה באוסטרליה: 4,000 לכודים בחוף בגלל האש

דרמה בשריפות הענק המשתוללות במדינות ויקטוריה וניו סאות' וויילס זה חודשים: הלהבות הגיעו לעיירה מלקוטה ואלפים ברחו אל החוף, חלק נמלטו בסירות. הרשויות נערכות לפנות תושבים ותיירים דרך הים. חשש שאלפי קואלות נספו ליד סידני, חגיגת הזיקוקים של השנה החדשה בעיר לא תבוטל

כ-4,000 בני אדם לכודים הבוקר (יום ג') באזור העיירה מלקוטה שבמדינת המחוז ויקטוריה, באוסטרליה, שם האש הגיעה לבתים והובילה למראות אפוקליפטיים: העיירה אפופת העשן נצבעה אדום, והמונים ברחו אל החוף, נערכים להתפנות דרך הים. זו עוד דרמה בשורה של דרמות שפוקדות את אוסטרליה בשל גל השריפות בחודשים האחרונים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אוסטרליה מלקוטה ניו סאות' וויילס שריפות חוף ים ()
בחוף במלקוטה, לפנות בוקר שעון ישראל

אוסטרליה מלקוטה ניו סאות' וויילס שריפות חוף ים ()
לפי דיווחים באוסטרליה, זו אם שברחה עם ילדיה בסירה מהאש במלקוטה

אוסטרליה מלקוטה ניו סאות' וויילס שריפות חוף ים ()
מלקוטה, ניו סאות' וויילס, היום

אוסטרליה מלקוטה שריפה אפוקליפסה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

אוסטרליה מלקוטה שריפה אפוקליפסה בורחים בסירה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מלקוטה שבדרום-מזרח אוסטרליה שוכנת לשפת הים, וכ-4,000 תושבים שנותרו בה למרות האש ברחו לעבר החוף אחרי שהרוחות גרמו לשריפות להתקרב לבתיהם. רבים נמלטו לחופים גם בעיירות סמוכות השוכנות לשפת הים. ראש ממשלת מדינת המחוז ויקטוריה, דניאל אנדרוז, הודיע כי הרשויות גיבשו תוכנית לפינוי הלכודים דרך הים, ונערכות לאפשרות להוציאה אל הפועל. אנדרוז ביקש סיוע של 70 כבאים מארה"ב ומקנדה.

 

השריפות משתוללות כעת גם באזורי תיירות פופולריים. הרשויות באזור הזהירו במשך ימים את עשרות אלפי התיירים שבאו לנפוש בקיץ האוסטרלי לעזוב, אבל אלפים נשארו בו בכל זאת ואינם יכולים להתפנות, משום שמאוחר מדי לעשות זאת. חלק מהתושבים המחזיקים בבעלותם סירות עלו עליהן בשעות האחרונות והפליגו ללב ים, נמלטים מהאש והעשן.

 

לפחות שבעה בני אדם מוגדרים כעת נעדרים במדינות המחוז ויקטוריה וניו סאות' וויילס, שהשריפות בהן החמירו אתמול בעקבות רוחות חזקות ומכות ברקים. בניו סאות' וויילס אישרה הבוקר המשטרה כי שני גברים – ככל הנראה אב ובנו – נספו בבית שהאש הגיעה אליו בעיירה קוברגו. אתמול נהרג בניו סאות' וויילס סמואל מקפול בן ה-28, כבאי מתנדב שהרוחות גרמו למשאיתו להתהפך. זה הכבאי המתנדב השלישי שנהרג במדינת המחוז בשבועיים האחרונים.

 

אוסטרליה צ'רמהאבן שריפות שריפה (צילום: AFP)
כבאים נלחמים בלהבות בצ'רמהאבן(צילום: AFP)
אוסטרליה מוגו שריפה ()
הלהבות שהגיעו לבית בעיירה מוגו, בניו סאות' וויילס

אוסטרליה נוורה שריפות שריפה ניו סאות' וויילס (צילום: AFP)
אש בעיירה נוורה, ניו סאות' וויילס(צילום: AFP)

אוסטרליה נוורה שריפות שריפה ניו סאות' וויילס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
אוסטרליה נוורה שריפות שריפה ניו סאות' וויילס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אוסטרליה מוגו שריפה ()
חורבות במוגו, ניו סאות' וויילס

אוסטרליה מוגו שריפה ()

קורבנות הימים האחרונים הביאו ל-12 את מספר ההרוגים בשריפות המשתוללות זה שבועות באוסטרליה, בעיקר בחופה המזרחי. השריפות הרסו כבר יותר מ-1,000 בתים, וחלקן משתוללות לאורך יותר מ-1,000 קילומטרים, והכבאים מתקשים להתמודד איתן – במיוחד בעיירות קטנות.

 

שריפות הענק באוסטרליה – סיקור נרחב ב-ynet:

 

באוסטרליה חוששים שהשריפות גרמו למותן של אלפי קואלות מצפון לסידני – מכה קשה לאוכלוסיית החיות המזוהות כל כך עם היבשת הדרומית. כ-28 אלף קואלות חיו שם עד לשריפות, אולם בחודשים האחרונים פחת מספרן מאוד בעקבות התפשטות הלהבות. כ-30% מסביבת המחיה של הקואלות הושמדו, אבל מידע מדויק יותר על גורלן ועל הצפוי להן יהיה רק כשהאש תדעך.

אוסטרליה מוגו שריפה ()

אוסטרליה שריפות מדינת ויקטוריה (צילום: AP)
הרוחות והברקים עוזרים להתפשטות האש. מדינת ויקטוריה(צילום: AP)

אוסטרליה מלקוטה שריפה אפוקליפסה (צילום: רויטרס)
מלקוטה אדומה, הבוקר(צילום: רויטרס)

אוסטרליה שריפות אש קואלה חולצה (צילום: AFP)
קואלה מאזור השריפות. רק כשהאש תדעך יתברר במדויק היקף הנזק(צילום: AFP)

מפה אוסטרליה מדינת ויקטוריה מדינות מחוז מדינה ()

נזקי השריפות מורגשים גם בערים הגדולות סידני ומלבורן, שבהן גרים מיליוני בני אדם. האש קרובה אליהן, ועשן נישא אליהן זה שבועות. אתמול קיבלו כ-100 אלף תושבים הוראה לעזוב חמישה מפרברי מלבורן בשל התקרבות הלהבות.

 

חלק מהערים והעיירות באזורי השריפות ביטלו את חגיגות השנה החדשה, אולם בסידני מתכוונים לקיים כסדרה את החגיגה המסורתית, וכמדי שנה היא תכלול את המראה של זיקוקים על רקע בניין האופרה. לפי הערכות כמיליון בני אדם ישתתפו בחגיגות שם, והן יניבו לכלכלתה של מדינת המחוז ניו סאות' וויילס 130 מיליון דולר אוסטרלי (כ-91 מיליון דולר אמריקני).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בורחים אל הים במלקוטה
צילום: AFP
מומלצים