שתף קטע נבחר

בידוי ראיות, אירועים בחינם וקינדר בואנו: התביעה המביכה בלהב 433

אירועים במתחם של עירייה בזמן חקירה בעניינה, פברוק שמוביל לביטול כתב אישום, קצינים שמקליטים שוטרים וסיכול מינויים. ל-ynet נודע על תביעת דיבה נדירה שהובילה לחשיפת תככים וטענות קשות על המתרחש ביחידה היוקרתית שחוקרת שחיתות ציבורית

להב 433 (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

עדכון: בתביעת דיבה שהגיש סיקסיק, קבע בית הדין ביום 24.11.22 כי לא הוכח שהתובע נהג שלא כשורה בארגון האירועים בחוף הים בראשון לציון, וכן שאמירותיו של הנתבע בנושא, לשניים מהגורמים במשטרה, הינן בגדר לשון הרע.

סיקסיק יפוצה בסך 30 אלש"ח בגין הוצאת לשון הרע בצירוף 5 אלש"ח בגין שכר טרחת עורכי דינו. באשר לקליטתה של זיידמן לתפקיד במוקד 105, לא הוכחה אמירה מצד הנתבע כמו גם לקישור שבין גיוסה למשטרה ובין סיקסיק.

 

מענה לתביעת דיבה נדירה, שהגיש קצין משטרה בכיר בלהב 433 נגד שוטר זוטר, חושף טענות לאי-סדרים חמורים, בידוי ראיות, הקלטות מצד מפקדים של פקודים ותרבות השתקה וחיפוי ביחידה שאמונה על חקירת שחיתות ציבורית.

 

התביעה של הקצין בדרגת סגן-ניצב, על סך של 320 אלף שקלים, הוגשה לפני כמה חודשים לבית משפט השלום בתל אביב בעקבות תלונה שהגיש הנתבע, בדרגת רב-סמל מתקדם, לממונים עליו. בכתב ההגנה שהוגש היום (ג') לבית המשפט, טוען השוטר באמצעות פרקליטיו כי "מדובר בתביעת השתקה".

 

השוטר טען בתלונתו נגד הקצין לפני יותר משנה לקשרים פסולים ולטובות הנאה שקיבלה יחידת הדגל של המשטרה מעיריית ראשון לציון, בעיצומן של חקירות גדולות נגד העירייה. הקצין שהגיש את תביעת הדיבה נגד השוטר אומר מנגד כי "התלונה שקרית, לא נפל דופי", ובכתב התביעה פירט מידע שקרי, לטענתו, שהפיץ השוטר לגביו.

 

בלהב 433 התנהלו בשנים האחרונות כמה חקירות שנוגעות לעיריית ראשון לציון. אחת מהן נגעה למכרז ענק לפינוי מוקשים בחוף הים שבו זכתה החברה בבעלות תת-אלוף במיל' גל הירש ואחרים. באוקטובר 2018 הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק מחוסר אשמה. חקירה אחרת, שקשורה לוועדת התכנון והבנייה של העירייה, עסקה בראש העיר לשעבר דב צור - אבל זוהתה בעיקר עם ח"כ דוד ביטן (הליכוד). בתום החקירה הודיעה המשטרה כי נמצאו ראיות לעבירות שוחד מצדם של צור וח"כ ביטן.

מתחם חוף ראשון לציון עיריית ראשון לציון תביעה להב 433 ()
המתחם הסגור של העירייה בחוף ראשון לציון שבו נערכו האירועים
 

מהמסמכים שהוגשו לבית המשפט במסגרת תביעת הדיבה עולה כי בזמן שהחקירות התנהלו, ערכה אחת מיחידות המשנה של להב 433 שני אירועים במתחם בחוף הים ששייך לאגף החופים בעיריית ראשון לציון ללא כל תמורה.

 

השוטר הנתבע: קנוניה בין התובע למפקד שלי 

בכתב ההגנה של השוטר, שהוגש על ידי עורכי הדין אמיר טיטונוביץ' ואפרת אזולאי, נטען כי תביעת הדיבה הוגשה אחרי שהשוטר דיווח לקצינים בכירים ביחידה על שני האירועים וכפועל יוצא מכך על חשד לאי-סדרים בשחיתות. בעקבות זאת, טוען השוטר כי נרקמה קנוניה בין התובע לבין מפקדו של הקצין.

עו
עורכי הדין אמיר טיטונוביץ' ואפרת אזולאי

לטענת פרקליטיו של השוטר הזוטר, המפקד של הקצין זימן את מרשם לשיחות וראיונות בתואנות שונות (בהן אכילת חטיף שוקולד "קינדר בואנו" ללא רשות), "דובב" אותו, הפר את החיסיון שהיה לו כמתלונן בתוך להב 433, והעביר לקצין שתבע דיבה "ציטוטים" מאותם ראיונות ומסמכים רגישים בעניינו - כל זאת, כך נטען, למטרת "תפירת" תביעת השתקה על מנת להרתיע ולהשתיק את השוטר.

 

מנגד, הקצין טען בכתב התביעה שהגיש לבית המשפט כי הוא קיבל אישור לקיום האירועים במתחם חוף הים העירוני בראשון לציון ממפקד יחידת יאח"ה באותה תקופה, תת-ניצב כורש ברנור. תגובה מטעם ברנור טרם התקבלה.

 

השוטר שנתבע מעיד בכתב ההגנה על אירוע חמור עוד יותר שאירע לטענתו בלהב 433. לדבריו, מדובר באירוע של בידוי ראיות שהושתק על ידי הקצונה הבכירה והביא ב-2015 לביטול כתב אישום בגניבת רכב.

 

לפי הנטען, גניבת הרכב נקשרה לקצינה בכירה במשטרה. השוטר הזוטר טען בכתב ההגנה כי קצינים בלהב 433 פברקו דו"ח מעצרים. הנתבע אף ציין כי לאחר שהבין שביחידה משתיקים את האירוע והחל לדבר עליו, הוא זכה בתגובה ל"מסכת התנכלויות", בידיעת הפיקוד הבכיר ועל דעתו, ולאחר מכן סוכלה כנקמה מועמדות שלו לתפקידים.

 

האירועים המדוברים דווחו באחרונה גם למחלקה לחקירות שוטרים, שהחלה לגבות עדויות. מעיריית ראשון לציון טרם נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
מטה להב 433 בלוד
צילום: יריב כץ
מומלצים