שתף קטע נבחר

התגלית של המתמחה: מה הוביל לזוהר הצפוני

כיווץ מסתורי וסופה חסרת תקדים: סטודנטית אמריקנית זיהתה כי לפני שלוש שנים זוהר הקוטב לא נגרם מרוח סולרית. צפו בסרטון

 

 

מתמחה בנאס"א גילתה סוג חדש של הזוהר הצפוני בסרטון בן שלוש שנים של שמי האוקיינוס הארקטי, כפי שנצפו מאי בנורבגיה. זוהר הקוטב נגרם לרוב על ידי רוח סולרית - זרם חלקיקים טעונים הנפלטים מהשמש - אבל באותו יום שבו אירע זוהר הקוטב שהתגלה כעת לא הייתה פעילות יוצאת דופן בשמש.

 

החוקרים - ובהם המתמחה ג'ניפר בריגס, סטודנטית לפיזיקה מאוניברסיטת פפרדיין בארצות הברית - סבורים כי הדבר נגרם מסופה בקצה של השדה המגנטי של כדור הארץ. אם הדבר יוכח, זו תהיה הפעם הראשונה שמדענים זיהו זוהר הקוטב שנגרם רק על ידי דחיסה של השדה המגנטי של כדור הארץ.

 

הזוהר הצפוני (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הזוהר הצפוני(צילום: shutterstock)

 ג'ניפר בריגס ()
ג'ניפר בריגס

 

המדענים עדיין לא יודעים מדוע חל אותו "כרסום מגנטי", אבל הם סבורים כי הגורם לכך היה אולי סופה חסרת תקדים באזור שבו השדה המגנטי של כדור הארץ פוגש חלקיקים מהשמש. בכל מקרה, אותו כיווץ מסתורי הוביל לזוהר הצפוני המרהיב, שנראה בסרטון.

 

האורות הבהירים של זוהר הקוטב נגרמים מהתנגשות בין חלקיקים טעונים מהשמש ובין גזים שבאטמוספירה של כדור הארץ, כחנקן ומימן. השדה המגנטי של כדור הארץ מסיט לרוב את החלקיקים הללו שמגיעים מהשמש, אבל השדה המגנטי חלש יותר בקטבים. לכן, כמה חלקיקים מצליחים לחדור ויוצרים את זוהר הקוטב – הזוהר הצפוני ליד הקוטב הצפוני והזוהר הדרומי ליד הקוטב הדרומי.

 

איסלנד תאונות דרכים הזוהר הצפוני  (צילום: MCT)
תמונות מרהיבות של הזוהר הצפוני. זו מאיסלנד(צילום: MCT)

איסלנד תאונות דרכים הזוהר הצפוני  (צילום: AP)
(צילום: AP)

הזוהר הצפוני (צילום: הילדה ברג-הנסן)
הזוהר הצפוני(צילום: הילדה ברג-הנסן)

 (צילום: nathanstarzynski / Instagram) (צילום: nathanstarzynski / Instagram)
(צילום: nathanstarzynski / Instagram)

הזוהר הצפוני, כפי שנראה בקנדה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזוהר הצפוני, כפי שנראה בקנדה(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)


 

באותו יום, לוויינים של נאס"א זיהו התכווצות ענקית במגנטוספירה של כדור הארץ (האזור בחלל שמושפע מהשינויים בשדה המגנטי של כדור הארץ), באותו הזמן שבו נראתה התנועה הספירלית של אורות זוהר הקוטב. לפי בריגס, תוך דקה ו-45 שניות, קצה המגנטוספירה חלף על פני הלוויין והתקרב לקרקע של כדור הארץ, כשהוא זז 25 אלף ק"מ. מטוס נוסעים, למשל, עובר מרחק זה ב-27 שעות.

 

"לא ראינו מעולם תזוזה כזו", אמרה בריגס במסיבת עיתונאים. "זה נע מערבה ואז מזרחה ואז באופן ספירלי. זו תנועה שמעולם לא ראינו, לא משהו שאנחנו מבינים כרגע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בריגס והזוהר הצפוני
צילום: shutterstock
מומלצים