שתף קטע נבחר

בזכות עדות הבת: האב זוכה מתקיפת האם

בעל הואשם בכך שבעט באשתו, סטר לה ואיים לרצוח אותה. אלא שבתם, בשנות ה-20 לחייה, העידה לטובת אביה ועוררה ספק סביר בדבר אשמתו

השופטת שרון לארי-בבלי מבית משפט השלום בירושלים זיכתה לאחרונה בעל שהואשם שהיכה את אשתו ואיים שירצח אותה, לאחר שקבעה כי המדינה "לא עמדה בנטל הנדרש בפלילים, ואשמתו של הנאשם לא הוכחה מעבר לכל ספק סביר".

 

בכתב האישום תוארו שני אירועים שהתרחשו בשנה שעברה בביתם של בני הזוג. באירוע הראשון ביקשה האישה לגשת לשכנה ולבקש ממנה לא להרעיש, ואילו בעלה ביקש ממנה לא לעשות זאת, אחז בה ודחף אותה. לאחר מכן, נטען, הוא השליך אותה על הרצפה ובעט בה. עוד צוין שהבעל סטר בפניה שלוש פעמים, איים שיחנוק אותה ולאחר מכן השליך את הטלפון שלה מהחלון. באישום השני נטען כי במועד אחר איים שירצח אותה בשנתה.

 

כתב האישום ייחס לו עבירות איומים, תקיפת בן זוג, והיזק לרכוש במזיד. האישה טענה שמזה 27 שנה היא סובלת מהתעללות. בגרסתה תמכו שני אחיה ואחותה, אולם שלושתם הדגישו שהם "ניזונים מסיפורים" ואינם בקשר עם בני הזוג. הבעל הכחיש שהיכה את אשתו. הוא טען שהיא כל הזמן חושבת שהוא להרוג אותה, ופעמים רבות בוכה ללא סיבה. הוא הודה שאכן השליך את הטלפון אך לדבריו עשה זאת בתגובה לכך שזרקה עליו את המכשיר.

 

לטובת הנאשם העידה בתם, סטודנטית בשנות ה-20 לחייה, שמתגוררת בביתם. היא סיפרה שעוד מילדות הוריה רבים ללא הפסקה ושאמה נוהגת לצעוק, לקלל, ומדי פעם גם מרימה ידיים. "אני יודעת שבחיים הוא לא ינסה להרוג אותה, אין סיכוי כזה שהוא יעשה לה משהו", אמרה.

 

השופטת לארי-בבלי ציינה שהתקשתה להישען על עדות האישה, שניכר כי התבססה בעיקר על מתיחות וכעסים שהצטברו במשך שנים כלפי בעלה. כך למשל, היא חזרה ואמרה שבעלה אף פעם "לא מבסוט", ו"הולך למשטרה בשביל שטויות".

 

עדויות הצדדים הותירו רושם מורכב של עימותים בלתי פוסקים שלא אחת הובילו להגשת תלונות הדדיות על אלימות, והאישה אף שהתה כחודשיים בבית אמה, במסגרת תלונה שהגיש נגדה הנאשם. השופטת הבהירה שעדויות האחים של המתלוננת חסרות משקל שכן אין בידיהם פרטים בנוגע לאירוע המתואר בכתב האישום.

 

היא עברה לניתוח עדות הבת, שתמכה משמעותית בגרסת אביה, ושיבחה אותה על שלא ניסתה להשחיר את דמותה של אמה ואף לא לייפות את אופיו של אביה. "עדותה הותירה בי רושם מהימן מאין כמותו. התרשמתי מבחורה צעירה, חרוצה, בעלת אינטליגנציה רגשית גבוהה ביותר", ציינה.

 

השופטת הבהירה שעדות הבת שפכה אור על מרקם יחסים מורכב, באופן שעורר ספק ממשי לגבי גרסת אמה: "לא ניתן להסיר את החשש שמא מדובר בתלונה המבוססת על כעס וטינה, או שמא מדובר באירוע שאכן התרחש אולם ממדיו הועצמו נוכח קונפליקט מתמשך בין השניים".

 

כך או אחרת, סיכמה, עדות הבת הטתה את הכף לעבר זיכויו של אביה, ולו מחמת הספק. פסק הדין נחתם בהעברת פסק הדין לרשויות הרווחה, בתקווה שיימצא סיוע למשפחה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האשימה: עו"ד דרור אביטל
  • ב"כ הנאשם: עו"ד הלנה לובושיץ
  • עו"ד אלון זלצברג עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
שרי קדם
עו"ד אלון זלצברג
שרי קדם
מומלצים