שתף קטע נבחר

"ג'נרל טרייד" תחזיר 200 אלף ש' ללקוחות שרומו

אב ובנו העבירו כסף לפתיחת חשבון המאפשר השקעות בשוק ההון בארה"ב. כשראו כתבה בערוץ 10 על פעילות החברה, חשכו עיניהם

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה את תביעתם של אב ובנו שהעבירו כ-200 אלף שקל לקבוצת חברות "גנ'רל טרייד" - פלטפורמת הסחר בבורסה האמריקנית - והורה לבעלים להחזיר להם את כספם. "הוכח לפניי שבכך פעלו הנתבעים... בתרמית כלפי התובעים, ועל כן קיימת עילה אישית לחייב אותם, להשיב לתובעים את כספם", קבע השופט יאיר דלוגין.

 

התובעים התעניינו באפשרות לפתוח חשבון למסחר בשוק ההון האמריקני, ופנו ל"גנרל טרייד", שהיא שם מותג של קבוצת חברות שהקימו הנתבעים לצורך פעילותם – פלטפורמה אינטרנטית המאפשרת סחר עצמאי במכשירים פיננסיים שונים בבורסות בארה"ב. כספם הומר לדולרים ובמשך תקופה קצרה הם החלו לבצע פעילות סחר מינימלית, שגרמה להם להפסדים של כ-2,000 דולר.

 

בפברואר שעבר הם נתקלו בכתבת תחקיר של מתן חודורוב ב"ערוץ 10", שבה הוצגו טענות שלפיהן החברה לא מחזירה ללקוחות כספי השקעה. התובעים פנו אל ג'נרל טרייד בבקשה לסגור את החשבון ולמשוך את הכסף (שעל פי רישומי היתרה עמד על 55,647 דולר), אולם נציגי מכירות שונים העבירו אותם מאחד לשני. בשלב מסוים הם הגיעו אל אחד הנתבעים, שהעביר להם אישור לכאורה בדבר העברה בנקאית של כספיהם לחשבון שלהם, אלא שהכסף מעולם לא הוחזר.

 

בעקבות זאת הם הגישו תלונה למשטרה והן את תביעתם. לטענתם, בעלי החברה הציגו בפניהם מצג שווא שלפיו הכסף יופקד בחשבון נפרד, דבר שלא קרה. ברמה המשפטית נטען בין היתר כי הנתבעים הפרו האת חובת הנאמנות שחלה עליהם, וכן ביצעו עוולת תרמית לפי פקודת הנזיקין.

 

מנגד, הנתבעים הכחישו שקיבלו כספים כלשהם מהתובעים. לדבריהם הם אינם אחראים - לא אישית ולא בדרך אחרת - למעשים המיוחסים להם על ידי התובעים, לא נהגו במרמה ולא גזלו כסף כלשהו. טענתם העיקרית הייתה שלא ידעו כלום ולא היו מעורבים, וכי החברות היו מנוהלות על ידי שכירים.

 

אבל השופט דלוגין שוכנע שהאב ובנו אכן העבירו לנתבעים כ-200 אלף שקל. בין היתר הוא התבסס על עדותם האמינה של התובעים, על מסמך בקשת העברה בנקאית לאותו סכום, וכן על תדפיס אתר האינטרנט של "גנרל טרייד", שבו הובטח להם שכספם יישמר בחשבון בנק נפרד מכספי ג'נרל טרייד, והם יוכלו לקבל אותו בחזרה בכל עת.

 

בפסק הדין צוין שבעלי החברה לא נתנו שום הסבר לשאלה לאן נעלם הכסף, למעט טענות כלליות וסתמיות שהועלו "בחוסר תום לב קיצוני". לפי השופט, אין זה מתקבל על הדעת שהנתבעים – בהיותם בעלי השליטה, בעלי הרשאות חתימה בחשבונות – לא ידעו על שימוש מאסיבי בכספי לקוחות. הוא הפנה להודעת וואטסאפ שבה כתב אחד הנתבעים לתובע: "אתה תקבל את כספך נקודה".

 

בשולי הדברים הפנה השופט לדו"ח מפרק זמני שמונה ל"גנרל טרייד" ולחברות נוספות בקבוצה, ולפיו מדובר בפרשה חמורה של פשיעה כלכלית שבה כספי לקוחות לא הופקדו מעולם בחשבונות בנק נפרדים ובעלי השליטה (בהם שני הנתבעים כאן) העבירו ועשו בכספים שימוש לצרכים אחרים.

 

בסיכומו של דבר חויבו בעלי גנרל טרייד לשלם לאב ולבנו 200,116 שקל, בתוספת שכר טרחת עו"ד בסך 30 אלף שקל והוצאות משפט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רונן ליבוביץ
מומלצים