שתף קטע נבחר

"התעללות נפשית שגרמה למחשבות אובדניות"

כתב תביעה חסר תקדים בספורט הישראלי: אליס שלזינגר יוצאת לקרב נגד איגוד הג'ודו והיו"ר משה פונטי - ותובעת ארבעה מיליון שקל. בתביעה נטען בין היתר: "פונטי סינן לעברה בתחרויות מילים כמו 'את אפס', 'את תיכשלי'". תגובת האיגוד: "הטענות נדחו בעבר במוסד לבוררות ואנחנו בטוחים שכך גם יהיה בעתיד"

תביעת מיליונים בג'ודו. אליס שלזינגר הגישה אתמול, באמצעות עורכי הדין אמיר רוזנברג, רם גליצה ובן סמואל, תביעה חסרת תקדים בספורט הישראלי לבית המשפט המחוזי בת"א נגד איגוד הג'ודו והיו"ר משה פונטי, בה היא טוענת כי חוותה התעללות נפשית. הסכום: ארבעה מיליון שקל.

 

הפרשה החלה מיד לאחר אולימפיאדת לונדון 2012, כשהג'ודאית טענה כי האיגוד חייב אותה להתאמן אצל שני הרשקו, שאימן את יריבתה דאז ירדן ג'רבי במסגרת הנבחרת. לטענת שלזינגר, האיגוד דרש ממנה לעלות למשקל של 70 ק"ג, דרישה שנדחתה על ידה בתוקף. מאז הצדדים נמצאים בסכסוך קשה, שאילץ את שלזינגר לעבור לייצג את בריטניה אחרי בוררות ממושכת.

 

אליס שלזינגר (צילום: אורן אהרוני)
לטענת שלזינגר, האיגוד דרש ממנה לעלות למשקל 70 ק"ג(צילום: אורן אהרוני)

"ידיעות אחרונות" חושף כעת את כתב התביעה, בו טוענת בין היתר שלזינגר כי התערער מצבה הנפשי עד כדי מחשבות אובדניות, בשל התנהלותם, לכאורה, של איגוד הג'ודו והעומד בראשו.

 

בתביעה נטען בין היתר כי "מצבה הנפשי של אליס הידרדר... פונטי לא 'רק' קבע מראש שהספורטאית שלו תייצג את ישראל באולימפיאדה הבאה, אלא גם ניסה לשבור את רוחה". עוד נכתב לטענת הג'ודאית: "בתקופה זו פנתה אליס לטיפול נפשי בגין הפרסומים השקריים נגדה... אליס חוותה תחושות אובדניות".

 

בתביעה נטען כי בדצמבר 2013 אליס אובחנה על ידי פרופ' משה קוטלר, מבכירי הפסיכיאטרים בישראל, כי היא סובלת מדיכאון והובע חשש לאובדנות. עוד עולה מכתב התביעה כי באפריל 2014 שלח יו"ר האיגוד מכתב לפסיכיאטר המחוזי בת"א. "מכתב במטרה לגרום לאשפוזה הכפוי... זוהי פנייה בלתי חוקית אל הפסיכיאטר המחוזי. מדובר בניסיון מכוון לרסק ספורטאית מבחינה נפשית".

 

בכתב התביעה נטען כי שלזינגר אובחנה כסובלת מפוסט־טראומה. "רק לאחר שירדן (ג'רבי) זכתה (ארד אולימפי בריו, נ.צ) מיהר פונטי לחשוף לראשונה את האמת העירומה - חיסול ספורטאית ישראלית שמדינת ישראל השקיעה בה (ולא האיגוד)... אליס, זאת יש לומר, אובחנה בשנים אלה כפוסט־טראומה. על אף זאת, במאמצים עילאיים חזרה למזרן הג'ודו".

 

נאלצה לעבור לייצג את בריטניה. שלזינגר חולפת ליד ג'רבי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
נאלצה לעבור לייצג את בריטניה. שלזינגר חולפת ליד ג'רבי(צילום: אורן אהרוני)

 

אמיר רוזנברג ואליס שלזינגר (צילום: אורן אהרוני)
עו"ד אמיר רוזנברג ואליס שלזינגר(צילום: אורן אהרוני)

בנוסף, כתב התביעה מפרט את כל מה שעבר על אליס, לטענתה, מאז החזרה מהמשחקים האולימפיים בלונדון, שמיד אחריהם קיבלה את ההודעה כי עליה לעלות משקל - ועד למאבקה לייצג את בריטניה תוך סירוב מתמשך של האיגוד. "הסירוב הזה נחשף במלוא כיעורו ושקריותו, נומק בסדרה של הכפשות שמטרתן הייתה לרסק את שמה הטוב", נכתב.

 

מיד עם נחיתתה בארץ ב־10 באוגוסט 2012 זומנה אליס לישיבה דחופה, וכך נטען בכתב התביעה: "פגישה זו תשנה את חייה ללא הכר. דברי ההכחשה והדיבה שיבואו לאחר מכן, ההשפלה, המרמה והדה־לגיטימציה המתוכננת והזדונית של פונטי והאיגוד, השקרים שהפיצו במרמה קיצונית, ירמסו את כבודה, את שמה הטוב, ויגרמו לה נזק נפשי חמור... בפגישה זו אמר פונטי דברים אותם יכחיש אחר כך, באופן בוטה, שקרי וכוזב. פונטי החליט, כך הודיע לספורטאית ההמומה ולמאמנה, כי גם אם אליס היא זו שתעמוד בקריטריונים להשתתפות באולימפיאדה הבאה... מי שתצא בעוד ארבע שנים לאולימפיאדה בשם ישראל תהיה הספורטאית המייצגת את המועדון הפרטי שלו - ירדן ג'רבי. באותה תקופה אליס הייתה מדורגת 4 בעולם, וירדן 11".

 

אליס עוד חזרה לנבחרת ישראל, וזה היה היחס כלפיה לפי כתב התביעה: "אליס הצטרפה לאימונים בתחילת 2013 (עם ההחלמה מהפציעה), ועברה התעללות נפשית אכזרית, עונשים על בסיס פיקטיבי, הכל ובלבד שלא תיפגש על המזרן עם יריבתה ירדן, ולא תשמור על הכושר התחרותי הנדרש להכנות לאולימפיאדה הבאה...".

 

מכתב התביעה נטען ליחס משפיל שעברה שלזינגר במהלך הנסיעות עם הנבחרת לחו"ל: "את הארוחות בין האימונים הייתה אליס מעבירה בבכי, בשולחן נפרד מרוחק מחברותיה. אלה שיתפו אותה באיסורים שהונחתו עליהן. כאשר קיבלו כולן הודעה על ההסעה לאימון ו/או היציאה המשותפת, לא צורפה אליס לקבוצת הנמענים להודעות, וחברות הנבחרת דאגו לעדכן אותה בסתר".

 

בכתב התביעה נטען: "פונטי סינן לעברה 'את אפס', 'את תיכשלי'" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בכתב התביעה נטען: "פונטי סינן לעברה 'את אפס', 'את תיכשלי'"(צילום: אורן אהרוני)

שער מוסף הספורט של
שער מוסף הספורט של "ידיעות אחרונות" מהבוקר

 

עוד נטען בכתב התביעה כי בדצמבר 2014, אחרי שכבר עברה לייצג את בריטניה, "פונטי סינן לעברה בתחרויות כל אימת שדרכיהם הצטלבו מילים כמו 'את אפס', 'את תיכשלי', ועשה לה תנועות מגונות כאשר זכתה בקרבות".

 

הדרישות הכספיות העולות מכתב התביעה: פגיעה בשמה הטוב בנסיבות מחמירות - 1.5 מיליון שקל. הנזקים

הנפשיים שנגרמו לה - 1.5 מיליון שקל. פנייה בלתי חוקית לפסיכיאטר המחוזי, המהווה פגיעה בפרטיות - 350 אלף שקל. הפסקת תשלום מלגה על ידי יעקב שחר - 630 אלף שקל. הפסקת תשלום מלגה מהוועד האולימפי - 816 אלף שקל. מלגות לספורטאי עילית מהוועד האולימפי - 100 אלף שקל לתקופה. ספונסר לספורטאי עילית מטעם הוועד האולימפי - 588 אלף שקל. מלגת לימודים מטעם הוועד האולימפי - 70 אלף שקל. אובדן הכנסות מפרסום - 1.5 מיליון שקל.

 

תגובת איגוד הג'ודו בשמם של היו"ר פונטי ומאמן נבחרת הנשים שני הרשקו: "מדובר בקמפיין יח"צ מגמתי בנוגע לתביעה שטרם נמסרה לנו. טענות שלזינגר נדחו בעבר במוסד לבוררות ואנחנו בטוחים שכך גם יהיה בעתיד. מאז המדליות של ירדן ג'רבי ואורי ששון באולימפיאדת ריו ממשיך איגוד הג'ודו בהנחלת תרבות הג'ודו בקרב ילדי ישראל, ונבחרות הג’ודו של ישראל (נשים וגברים) בכל הגילאים זוכות כל העת בהישגים בינלאומיים חסרי תקדים, אליפויות עולם, ובמאות מדליות בתחרויות בינלאומיות. בעוד כחודש יתקיים בפעם השנייה בישראל הגראנד פרי הבינלאומי, שבו ייטלו חלק מספר שיא של כ-90 מדינות עם למעלה מ-600 ספורטאים, ובהכנתו אנו עוסקים. איגוד הג’ודו ימשיך בעשייה מבורכת, זאת למרות כל אותם אלה המקנאים בהצלחתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
אליס שלזינגר
צילום: יובל חן
מומלצים