שתף קטע נבחר

נחתם הסכם שיאפשר להקים מאות טורבינות רוח בצפון

במשרדי הביטחון, האוצר והאנרגיה אמרו שההסכם יאפשר לקדם מספר פרויקטים בצפון, הנמצאים בשלבי תכנון ואת הוצאתם לפועל בשנים הקרובות. בנוסף הודיעו המשרדים כי הם יממנו במשותף פיתוח טכנולוגי בעלות של כ-250 מיליון שקלים

בדרך לעוד חשמל ירוק בישראל: משרדי הביטחון, האוצר, האנרגיה ורשות החשמל חתמו על הסכם מסגרת, שיאפשר הקמה של מאות טורבינות רוח בצפון הארץ. בנוסף הודיעו המשרדים כי הם יממנו במשותף פיתוח טכנולוגי בעלות של כ-250 מיליון שקלים, שיאפשר את הקמת הטורבינות, תוך שמירה על צרכי הביטחון.

 

חתימת הסכם הקמת טורבינות רוח בצפון מנכ
חתימת הסכם הקמת טורבינות רוח בצפון מנכ"לי משרד הביטחון והאנרגיה חותמים על ההסכם(צילום:אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

במשרדי הממשלה אמרו כי מדובר בצעד הכרחי וחיוני לקידום תחום אנרגיית הרוח בארץ, ושההסכם יאפשר לקדם מספר פרויקטים בצפון, הנמצאים בשלבי תכנון ואת הוצאתם לפועל בשנים הקרובות.

טורבינות רוח בלהבות הבשן (צילום: זהר מאיר )
טורבינות רוח בלהבות הבשן(צילום: זהר מאיר )

 

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אודי אדם, אמר: "משרד הביטחון רואה חשיבות רבה בקידום פרויקטים של אנרגיה מתחדשת. מתוך ראייה מאפשרת, השקענו משאבים רבים בקידום ההסכם ויחד עם צה"ל הסכמנו לקחת סיכונים מחושבים, כדי לאפשר את מימושו. המענה הטכנולוגי שגיבשנו יוצר את האיזון הנכון בין צרכי הביטחון לצרכי משק האנרגיה והגנת הסביבה. אנו מברכים על ההסכם ונפעל ליישומו".

 

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הוסיף: "משרד האנרגיה פועל בכל האמצעים על מנת לקדם את האנרגיות המתחדשות בישראל. קידום אנרגיות מתחדשות דורש התמודדות עם אתגרים רבים וביניהם ביטחוניים, כלכליים ותכנוניים. ההסכם שנחתם מסיר מהשולחן את אחד הקשיים המרכזיים שעמדו בפני ענף זה. ההסכם מהווה ציון דרך משמעותי בדרך להשגת היעדים שקבע שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, לקראת 2030. אנרגית הרוח תצטרף לאנרגית השמש ולגז הטבעי ליצירת משק חשמל המבוסס אנרגיה ישראלית ונקיה".

 

בעבר מערכת הביטחון התנגדה לתוכניות להקמת טורבינות רוח. למשל, בחודש מרץ החליטה הוועדה לתשתיות לאומיות לאשר להקים 31 טורבינות רוח ברמת הגולן. עם זאת, הדגישו בוועדה, כי לא ניתן יהיה לקבל היתר להקמת חוות הטורבינות ללא אישור נציג משרד הביטחון.

 

מי שעוד מתנגדים להקמת טורבינות רוח הם ארגונים ירוקים, החוששים שבעלי כנף ייפגעו מהלהבים הגדולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהר מאיר
טורבינות רוח ברמת הגולן
צילום: זהר מאיר
מומלצים