שתף קטע נבחר

סערה בעקבות חשיפת ynet: "בית הדין מטיל דופי ביהדותם של אלפי ישראלים"

מבצע הגיור של ילדי תרומת הביצית: יו"ר המחנה הדמוקרטי אמר כי מדובר ב"עוד טירוף וטמטום מבית הכופים של הרבנות", התנועה הרפורמית קראה לציבור שלא לשתף פעולה עם המיזם - ובארגון עתים טענו כי "לרשות שופטת אין סמכות להתנסות ביוזמות ולנהל חקירה על זהותם של אזרחי ישראל"

 

 

בית הדין הרבני הצטרף למבצע הגיור של ילדי המבחנה – ועורר סערה: בעקבות חשיפת ynet על הכוונה לגייר אלפי ישראלים שנולדו מתרומת ביצית והוכרו עד עתה כיהודים, קוראת התנועה הרפורמית לציבור "לסרב לשתף פעולה עם המיזם החדש, הבלתי נחוץ והמזיק". לטענתה, "פרשה זו מצטרפת לשורה ארוכה של פרשות המוכיחות את הצורך לבטל את המעמד המונופוליסטי של בתי הדין הרבניים".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

"בתי הדין ממשיכים לאמץ עמדות קיצוניות ומחמירות שמנותקות מתפיסת העולם ומאורח החיים של רוב היהודים בישראל ובעולם", הסביר מנכ"ל התנועה, הרב גלעד קריב. "בדומה להחמרה במדיניות הגיור ובירורי היהדות, גם בעניין זה בתי הדין מתעקשים להטיל דופי ביהדותם של אלפים, במקום לאמץ את הגישות ההלכתיות המקלות".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

לדברי קריב, "הרוב המכריע של הציבור היהודי רואה בילדים שנולדו לאם יהודייה גם מתרומת ביצית כיהודים לכל דבר, ואין כל סיבה להעניק בעניין זה את המילה האחרונה לקבוצה קטנה וקיצונית, שמבקשת לפגוע באחדות העם היהודי", הוא קרא למשרד המשפטים לבדוק האם מיזם זה פוגע בפרטיותם של הנשים שהרו כתוצאה מתרומת ביצית.

 

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ח"כ ניצן הורוביץ, טען כי מדובר ב"עוד טירוף/ טימטום מבית הכופים המכונה 'הרבנות הראשית' במטרה לאמלל את החיים לעוד המוני ישראלים".

 

"הם ידרשו לחקור את כולנו"

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים המסייע לציבור במפגש עם שרותי הדת, אמר: "על פי ההלכה ניתן להגדיר את ילדי תרומת הביצית כיהודים. בתי הדין הרבניים הם רשות שופטת ואין להם סמכות להתנסות בכל מיני יוזמות ולנהל חקירה על זהותם של אזרחי ישראל".

 

"המבצע הגרנדיוזי" של בית הדין הרבני לגיור ילדי המבחנה(צילום: דוברות בתי הדין הרבניים, shutterstock)

 

לדברי פרבר, "זהו שלב נוסף של החמרות לא נצרכות שמביא בית הדין הרבני, שמערער על יהדותם של אלפי אנשים ונשים, ומרעיד את הקרקע שאנו עומדים תחתיה יחד כחברה". הוא תהה "האם אין סוף לחשדנות" - והביע חשש כי "לא רחוק היום שבו אף אחד לא יהיה 'יהודי מספיק' והם ידרשו לחקור את כולנו".

 

"אנו פונים לרב לאו, שהביע גם הוא הסתייגות מהדברים: הפסק לאלתר את החקירות הפולשניות ואת הפרת הזכות לפרטיות של ילדי תרומת הביצית, והשב את המצב על כנו, כפי שהצהרת שפועלים בתי הדין, הבוחנים כל מקרה לגופו".

 

המכון: הבהרנו לפונות את המעמד ההלכתי

מכון הפוריות "דורות", שיזם את מבצע הגיור, הבהיר כי אנשיו אינם מקבלים מהצוותים הרפואיים בבתי החולים כל מידע אישי חסוי על הנולדים מתרומת ביצית או הוריהם על מנת לשדל אותם להתגייר. "מעולם לא הייתה פנייה לאישה שלא פנתה למכון", נמסר. "אין לנו שום מידע על אף אישה אם קיבלה תרומת ביצית".

 

"בסרטון שפורסם, הרב טובול ציין את הייעוץ הרפואי שניתן על ידי המכון, ועל זה אמר שהרופאים נותנים לנו אינפורמציה", הסבירו במכון דורות. "מעולם לא קיבלנו חס ושלום מידע חסוי ורגיש על מטופלות. הדבר היחיד שנעשה על ידי המכון הוא אך ורק לפונות למכון בעניין זה, ונאמר להם שלדעת מרן הרב עובדיה זצ"ל, שהמכון צועד לאורו, אישה שלקחת תרומת ביצית מגויה - עליה לפנות לבית הדין על מנת לגייר את הילד, שמכיוון שהגיע מביצית של גויה, יהדותו מוטלת בספק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים, shutterstock
"עמדות מחמירות וקיצוניות"
צילום: דוברות בתי הדין הרבניים, shutterstock
מומלצים