שתף קטע נבחר

תל אביב: גינת לוינסקי תיהרס לטובת בית ספר לילדי זרים

ברוב של 10 תומכים מול מתנגד אחד, אישרה ועדת התכנון את הריסת הריאה הירוקה של שכונת נווה שאנן ובניית בית ספר לילדים העובדים הזרים בשטחה. בדרום העיר חוששים מזיהום אוויר: "העירייה הורגת לנו את הילדים"

 

 דיון בועדת התכנון של עיריית תל אביב על גינת לוינסקי ()
רוב מוחץ להחלטה. חברי ועדת התכנון, היום

ועדת התכנון של עיריית תל אביב החליטה בצהריים (יום ד') ברוב של 10 מול 1 להרוס את גינת לוינסקי בשכונת נווה שאנן, ולבנות במקום בית ספר לילדי הזרים ומבקשי המקלט שמתגוררים ברחבי דרום העיר.

 

בגלל הוראה של ראש העיר רון חולדאי, הצביעו כל חברי הוועדה מטעם הקואליציה (יו"ר הוועדה דורון ספיר, ליאור שפירא, אופירה יוחנן-וולק, אסף הראל, ראובן לדיאנסקי, חן אריאלי, מיטל להב, ציפי ברנד, מאיה נורי וגל שרעבי) בעד התוכנית כמקשה אחת. היחיד שהתנגד לתוכנית הוא נציג ש"ס מהאופוזיציה, זבולון אלחנן.

 

גינת לוינסקי (צילום: GIS)
גינת לוינסקי(צילום: GIS)

 

"ניתן יהיה להתחיל בעבודות בתוך חמישה חודשים" 

בדיון שנמשך שעות ארוכות, העלו המשתתפים גם הצעות לבחון חלופות אחרות למחסור העירוני במבני חינוך לילדי הזרים, אולם לבסוף ההצעה עברה ברוב מוחלט. גורם בעירייה אמר ל-ynet כי אם כל האישורים יתקבלו בזמן - ניתן יהיה להתחיל בעבודות בתוך חמישה חודשים. בשנה הקרובה אמורה נת"ע להתחיל גם היא בעבודות הקו הירוק בגינת לוינסקי - דבר שיוביל סופית להריסתה המוחלטת.

 

הפעילה החברתית בדרום העיר שפי פז הגיעה לדיון כדי למחות על ההצבעה, אולם לאחר זמן קצר הוצאה מהמקום. "כל הקואליציה, השמאל והירוקים, היו נאבקים אם היו הורסים גינה שהיא ריאה ירוקה אבל, הם הצביעו בעד כי זה מה שאמרו להם להצביע", אמרה פז. "העירייה הורגת לנו את הילדים. זיהום האוויר נוראי ויום אחד גם נקבל סטטיסטיקות כמה ילדים חולים בסרטן בדרום העיר. אי אפשר להפוך אותנו לזבל של הזבל ולקחת מאיתנו את הזכות הבסיסית לנשום אוויר נקי".

 

הדמיה של בית הספר ()
הדמיית בית הספר שייבנה במקום גינת לוינסקי

פעילת השכונות שולה קשת, שמכהנת באופוזיציה של מועצת העיר אף שהיא חברה בסיעתו של אסף הראל, אמרה כי מדובר בפשע של ממש.  "זה המקום עם זיהום האוויר הכי חמור בארץ ובאזור נווה שאנן יש על פי מחקרים 7 מעלות יותר ממרכז וצפון העיר כי אין כאן עצים", אמרה קשת בזעם. "ראש העיר משחית גינה בשביל לבנות בה בית ספר למרות שיש חלופות אחרות במזרח העיר ובשכונת התקווה ובשפירא, דוגמת הרחבת בית ספר הירדן, בית הספר לטבע וגם שטח הרציפים בתחנה הישנה שמוגדר כשטח ציבורי".

 

חלופה נוספת היא לבנות בית ספר בשטח הרציפים של התחנה המרכזית הישנה שמיועד למבני ציבור, אולם העירייה כבר החליטה להעביר מבנה ללהקת המחול בת שבע. "ההצבעה של הוועדה היום הייתה בניגוד לחוק כי כפו משמעת קואליציונית והוועדה אמורה להיות עצמאית ללא שיקולים זרים", אמרה קשת. "ההיבטים החברתיים לא נלקחו בחשבון. מהגינה לא יישאר כלום, זה ביזיון שלא יעלה על הדעת. אני מתכוונת להילחם על ההחלטה. אני לא יודעת איך הידיים של חברי הוועדה לא רעדו בזמן שהם הצביעו ככה. זאת השכונה הכי מצולקת במשך שנים ועכשיו הוסיפו חטא על פשע".

 

מהעירייה נמסר בתגובה כי "בכל שנה נפתחות למעלה מ-25 כיתות א' חדשות בדרום העיר. התוכנית לבניית בית ספר יסודי נובעת מהצרכים העירוניים והחובה לספק לילדי האזור פתרונות. השטח המדובר הוא שטח המיועד למבני ציבור (חום) ומשך שנים רבות עמד בו בית ספר ביאליק. לאחר הריסתו הוקמה באופן זמני גינת לוינסקי, וקיומה התאפשר כל עוד לא נדרש המגרש לטובת ייעודו האמיתי, כפי שאירע לאחרונה.

 

"עם זאת, העירייה עשתה כל שביכולתה על מנת להימנע מבנייה בגינת לוינסקי ועל רקע זה, בין השאר, נחנכו מספר בתי ספר במקומות אחרים בשנים האחרונות כגון בית ספר גוונים, קשת, הירדן, נווה עופר ועוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים