שתף קטע נבחר

מינוי המפכ"ל שוב מסתבך: ארדן "שוקל מחדש" אחרי תשובת הוועדה

השר לביטחון הפנים ביקש מהוועדה למינוי בכירים לדון במועמדותם של שלושה בכירים במשטרה לתפקיד המפכ"ל ושני בכירים נוספים בשב"ס לתפקיד הנציב - ונדחה. ארדן: "הוועדה פוגעת בהליך המינוי"

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (צילום: שרון צור)
השר לביטחון פנים גלעד ארדן(צילום: שרון צור)

הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים דחתה הערב (רביעי) ברוב קולות את בקשתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לשקול את מועמדותם של שלושה בכירים במשטרה לתפקיד המפכ"ל ושני בכירים נוספים בשב"ס הנציב, ודרשה ממנו להביא שם של מועמד אחד בלבד. "אשקול את המשך הליך המינוי", מסר ארדן בתגובה.

 

הועדה התכנסה אתמול לדון בבקשתו של ארדן, ולמרות שהדעות במהלך הדיון היו חלוקות, בסיומו הוחלט כי הדרך הראויה לפעול בה היא זו שבה הלכה הוועדה עד כה - ולדון רק בשם אחד. סדר הזמנים שקבעו הכללים בא, בין היתר, גם כדי למנוע קיומה של בדיקה חושפנית מיותרת על ידי הוועדה, שמטבע הדברים עלולה לפגוע קשות בפרטיותו של מועמד שבסופו של דבר לא יהיה מומלצו של השר גם אם הוועדה לא מצאה בו כל רבב.

 

יו"ר הוועדה אליעזר גולדברג וטליה איינהורן סברו כי בקשתו של ארדן הופכת למעשה את הוועדה לגוף שממיין את המועמדים, בזמן שהתפיסה ביסוד החלטת הממשלה על הקמת הוועדה היא לפעול רק לאחר שהשר החליט על המועמד שעליו ימליץ.

 

נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ ומשה טרי תמכו בבקשתו של ארדן ואמרו כי הייתה בוועדה הסכימה שבנסיבות מיוחדות אין מניעה משפטית להביא יותר ממועמד אחד.

 

 

דורון ידיד מוטי כהן אלון אסור (צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל)
המועמדים לתפקיד המפכ"ל(צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל)

"אין ספק כי המציאות שבה המדינה נתונה כעת, כאשר אנו מתקרבים למערכת בחירות שלישית בתוך שנה אחת, פוגעת קשות בתפקודן של כל המערכות מכל הבחינות", סברו הרשקוביץ וטרי. "המדינה זקוקה למפכ"ל ונציב שב"ס במינוי קבוע ולא במילוי מקום, ושומה עלינו לעשות ככל שניתן כדי לקצר את התהליך שיביא לכך. הטענה כי הדיון במועמד אחד בלבד לא יביא בהכרח להארכת הזמן שיידרש לתהליך נכונה אך ורק במקרה שבו המועמד שאותו יביא השר בראשונה יזכה לאישור הוועדה. בכל מקרה אחר תיגרם הארכת זמן מיותרת, שניתן למונעה ע"י טיפול בו זמנית בשלושת המועמדים".

 

יצוין כי בעבר היו מקרים שונים שבהם הוצגו לוועדה בהרכביה הקודמים כמה מועמדים בו זמנית: ב-1998 הובאו שאול מופז ומתן וילנאי לוועדה שבחנה את השניים לתפקיד הרמטכ"ל, וב-2013 דן השופט טירקל וחברי הוועדה בצבי אקשטיין, ויקטור מדינה ומריו בלכר לתפקיד נגיד בנק ישראל.

 

השר ארדן מסר בתגובה כי "החלטת הוועדה פוגעת בהליך מינוי המפכ"ל ונציב שב"ס. לאור חוסר הוודאות שהחלטת הוועדה יוצרת, אשקול את המשך הליך המינוי. על מנת שלא יווצר מצב שפסילה של מועמד יחיד שהוגש תשאיר את המשטרה או את שב"ס ללא מפקד קבוע לתקופה ארוכה נוספת, קיים הכרח לבדוק במקביל מספר מועמדים וכך להבטיח את השלמת המינוי.

 

"לא מובן מדוע הוועדה מסרבת לבקשתי ומתעקשת על בדיקת מועמד אחד בלבד. יש לזכור כי היועץ אמנם קבע שאין מניעה להגיש את המועמדים לוועדה, אך באותה נשימה גם ביקש להעביר חלק מהמידע לבחינה ולשיקול הדעת של הוועדה. לאור זאת ולאור העובדה שהוועדה אינה פועלת לפי קריטריונים ברורים ולא ניתן לצפות איזה מידע נוסף יועבר אליה מהציבור, כולל על ידי גורמים בעלי עניין, ישנו חוסר וודאות בנוגע לתוצאת הליך האישור בוועדה ולכן בנסיבות המיוחדות הקיימות כיום טועה הוועדה כשהיא מסרבת לבקשה".

 

ארדן הוסיף כי "בלתי נתפס שוועדה שהוקמה בעבר על ידי הממשלה בכדי לייעץ ולסייע לשרים בהליכי המינוי, הופכת בפועל לגורם שקובע עבור השר את מי הוא יוכל להגיש לבדיקתה. זוהי עוד דוגמא לצורך לחזק את משילות הדרג הנבחר אשר האחריות על המינוי היא על כתפיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
גלעד ארדן
צילום: אבי מועלם
מומלצים