שתף קטע נבחר

"מבצע טחינה": סוכן בשטחים נשלח להביא צנצנות לתא"ל

מפעיל סוכנים פנה למצ"ח: הפיקוד הבכיר ביחידה להפעלת סוכנים - יחידה 504 - ביקש ממני לשלוח סוכן לכפר ביו"ש כדי להביא צנצנות טחינה לקצין מודיעין ראשי. הפרשה הובילה לחקירת מצ"ח. דובר צה"ל: "אירועים חמורים, החלה בדיקה מעמיקה ונוקבת"

הסיפור שמסעיר את צה"ל: קצין ותיק, מפעיל סוכנים, התבקש על ידי הפיקוד הבכיר להפעלת סוכנים - יחידה 504 - לשלוח סוכן בכיר שפועל בשטחים כדי לקנות מאחד הכפרים בשטחים צנצנות של טחינה מתוצרת עצמית. כך נחשף אמש (ה') בתוכנית "עובדה".

 

מפקדי 504 טענו שהרכישה הזו התבצעה "על הדרך", במסגרת מבצע קיים, אבל מפעיל הסוכנים התעקש ואמר כי הפקודה הייתה להוציא את המבצע הזה לדרך למטרה אחת בלבד: להביא טחינה פלסטינית לקצין מודיעין ראשי, תא"ל יובל שמעוני. "זה נראה לי הזוי ולכן החלטתי לחכות כמה ימים כדי שאוכל לחבר למבצע גם מטרה שנחוצה ממש", אמר מפעיל הסוכנים.

המאבטחים של 504 באימון (צילום: גדי קבלו)
הפרשה שמסעירה את יחידה 504(צילום: גדי קבלו)

הסוכן המקומי יצא לבסוף לדרך, מצויד בכסף שקיבל מהמפעיל שלו. בסיום המבצע, כך לפי הטענה, בוצע נוהל "זיכוי הטחינה", בסיוע של לוחמים של 504 וחבלן, שתפקידו לוודא שהחומר שמגיע מידיו של הסוכן הפלסטיני אינו ממולכד. גורם שמכיר את הפרטים צוטט בתוכנית באומרו כי "יחידה מבצעית אמורה להתעסק רק במבצעים. לא לערבב במבצעים האלה משימה שתכליתה להתחנף למפקד".

 

כעבור כמה שבועות פנה אותו מפעיל סוכנים למשטרה הצבאית החוקרת והעביר לה את המידע על מה שכונה "מבצע טחינה". לאחר שהחקירה יצאה לדרך אחד המפקדים ב-504 הציע לתא"ל שמעוני להביא לו עוד משלוח של טחינה פלסטינית. השניים לא ידעו דבר על החקירה המתנהלת.

 

חוקרי מצ"ח הנחו את הקצין שהתלונן לאפשר גם למבצע השני לצאת לדרך, כדי לבסס את תיק החקירה. ואכן, באמצע הקיץ האחרון, הסוכן שוב נשלח לקניות, ובפעם הזו התבקש להביא כמות גדולה יותר של טחינה מכפר אחר בשטחים. במקרה זה, ציינו ב"עובדה", אין מחלוקת שלמבצע הזה לא הייתה שום מטרה מבצעית - חוץ מאשר לרצות את הקצין הבכיר. תא"ל שמעוני, ששילם מכיסו עבור הטחינה, טען מאוחר יותר: "לא העליתי בדעתי שמוציאים מבצע מיוחד כדי להביא לי טחינה".

  

מדובר צה"ל נמסר: "הכתבה מתייחסת לאירועים חמורים, שאינם עולים בקנה אחד עם רוח צה"ל והנורמה הערכית המצופה מקצינים בצה"ל. לפני מספר חודשים פנה קצין באגף המודיעין למשטרה הצבאית החוקרת בתלונה על שימוש במשאבי יחידה מסווגת, תוך חריגה מהכללים המחייבים ביחידה. לאחר בחינת התלונה החליטה הפרקליטות הצבאית, כי האירוע ייחקר באמצעות קצין בודק".

 

"עם קבלת ההנחיה, החליט ראש אמ"ן על מינוי קצין בודק בדרגת תא"ל במיל' שיוביל בדיקה מעמיקה ונוקבת. הבדיקה מתנהלת באופן מעמיק ויסודי, מזה מספר שבועות ותסתיים בזמן הקרוב. עם סיומה יוצגו ממצאיה לגורמים הפיקודיים והמשפטיים הרלוונטיים. אם ימצא כשל ערכי - הוא יטופל במלוא החומרה".


פורסם לראשונה 02/01/2020 22:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים