שתף קטע נבחר

הלילה ולפנות בוקר: מטר המטאורים הראשון השנה

מטר הקוואדרנטידים הוא אחד המטרות העשירים והקצב שלו עשוי להגיע לכ-100 מטאורים בשעה. מתי הכי כדאי לצפות ומהיכן? כל הפרטים

לפנות בוקר (אור ליום שבת) ייראה שיאו של מטר המטאורים הראשון של השנה האזרחית, הוא מטר הקוואדרנטידים. מטר זה הוא אחד המטרות העשירים והקצב שלו עשוי להגיע לכ-100 מטאורים בשעה. שמו של המטר נובע ממקור המטר בקבוצת כוכבים שאינה קיימת יותר ושמה - קואדרנס-מוראליס, שפירושה - מד הזווית שעל הקיר.

 

קבוצה זו נוצרה לכבוד אחד מהמכשירים האסטרונומיים, ששימשו את האסטרונום טיכו ברהה בעבודתו בדנמרק בשלהי המאה ה-16. כיום קבוצת הכוכבים אינה קיימת יותר והיא סופחה לקבוצות הכוכבים רועה הדובים, דרקון והדובה הגדולה (לזיהוי קבוצות הכוכבים אפשר להיעזר בכל אחת מהאפליקציות לטלפונים סלולאריים לזיהוי קבוצות השמיים).

 

מטאורים. ארכיון (צילום: shutterstock)
מטאורים. ארכיון(צילום: shutterstock)

 

המטר השנה עשוי להיות מטר טוב, כיוון שחרמש הירח - המצוי כמה ימים אחר המולד, שוקע בשעות הערב המוקדמות ולפיכך לא יפריע באורו למטר. תורמת לכך גם העובדה שעבור הצופה בישראל מקור המטר הוא צפוני ולכן ייראה משקיעת החמה ועד זריחתה מעל האופק הצפוני.

 

כאמור, הקצב הצפוי עשוי להגיע לכ-100 מטאורים בשעה ושיאו יימשך מחצות הלילה ועד לזריחה. המטאורים המשויכים למטר נעים במהירות בינונית של 48 ק"מ לשנייה ונשרפים בגובה עשרות ק"מ מעל הקרקע.

 

מתי ואיך לצפות במטר?

כדי לצפות במטר אין צורך בציוד מיוחד ודי להביט לשמים, רצוי תוך כדי שכיבה או בישיבה על כיסא נוח, כאשר הכיוון המועדף לתצפית הוא מהצפון לכיוון הזניט (הנקודה מעל הראש). בגלל העובדה ששמים מוארים יפריעו לתצפית, רצוי לצאת ולצפות ממקומות חשוכים ורחוקים ממקומות יישוב ככל האפשר. חטיבת המטאורים של האגודה הישראלית לאסטרונומיה תצלם את המטר בציוד מיוחד מדרום הארץ. 

 

מהו מטאור ומהו מטר מטאורים? 

מטאורים מוכרים בשמם העממי - כוכב נופל, אולם בזה מסתיים כל הדמיון. מרבית המטאורים הנראים לעין הם לא יותר מאשר גרגירי אבק שנלכדו בכוח המשיכה של כדור הארץ, שמשקלם פחות מגרם אחד. הקוואדרנטידים מגיעים לכדור הארץ במהירות יחסית של 48 ק"מ לשנייה. ברוב המקרים חלקיק האבק מתכלה כבר בגובה של עשרות ק"מ מעל פני הקרקע כתוצאה מהמפגש עם האטמוספירה. רק במקרים נדירים הגוף הפוגע באטמוספירה גדול דיו כדי לשרוד את המעבר האלים באטמוספירה.

 

 

כאשר שביט מגיע לקרבת השמש, הוא מתחמם ואז מתנדף הקרח מפניו ותוך כדי כך משתחררים גזים ואבק הכלואים בקרח. הגזים והאבק ממשיכים להקיף את השמש במסלול דומה מסלולו של השביט. כאשר מסלולו של כדור הארץ חוצה את מסלולו של אותו שביט פעם בשנה, הוא מושך אליו את חלקיקי האבק ואז ניתך עלינו מטר של מטאורים.

 

המטאורים נראים כאילו הם יוצאים מנקודה אחת בחלל, הקרויה - הרדיאנט, שהוא הכיוון של מפגש כדור הארץ בנחיל האבק שהותיר השביט. מדי שנה יש מטרות מטאורים רבים כאשר כל מטר מטאורים קרוי על שמה של קבוצת הכוכבים שבתחומה מצוי הרדיאנט. מטר הקואדרנטידים קרוי על שם קבוצת קוואדרנט מוראליס, שעברה מהעולם, שבתחומה מצוי הרדיאנט. 

  

מידע נוסף על התצפית בירח ובכוכבי הלכת ואירועים אסטרונומיים נוספים לשנת 2019 אפשר למצוא בלוח השנה האסטרונומי לשמי ישראל .

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים