שתף קטע נבחר

מטרה יהודית

קהילת יהודי מונסי נחרדה השבוע אחרי פגיעה אנטישמית בבית הרב המקומי. לאורך השבוע האחרון נרשמו פגיעות אנטישמיות מדאיגות בכל רחבי ניו יורק. כל הפרטים

הימים האחרונים בניו יורק היו מדאיגים במיוחד עבור הקהילה היהודית. המספרים היבשים שמתפרסמים בשנתיים האחרונות ומצביעים על עלייה באנטישמיות בעיר הכי יהודית בארה״ב קיבלו תוקף מציאות כואב שהגיע לשיאו כשגבר חמוש כבן 37 פרץ לביתו של הרב חיים רוטנברג במונסי, דקר ופצע חמישה חברים בקהילה שהתאספו בבית הרב להדלקת נרות חנוכה, ונס מהמקום.

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו שהגיע למקום זמן קצר לאחר מכן, כינה את התקרית "טרור מבית". הוא הוסיף וציין כי זהו פשע שהתהווה כתוצאה מסובלנות ובורות.

 

קואומו אף הורה לחטיבת פשעי השנאה של ה-NYPD לחקור את ההתקפה במונסי כטרור מבית. "אלו אנשים שמעוניינים לפגוע בהמונים", אמר במסיבת עיתונאים. "העובדה שהם לא מגיעים ממדינה זרה לא אומרת שהם אינם טרוריסטים". מפקד משטרת ניו יורק טרנס מונהאן התבטא גם הוא בנושא וכינה את ההתקפה במונסי "מפגן נתעב של שנאה".

 

מונסי, שבמחוז רוקלנד, הוא פרבר בקרבת העיר שחיים בו כ–300 אלף תושבים. כ–30% מהאוכלוסייה בעיירה היא יהודית, והיא מהווה את אחד הריכוזים הגדולים ביותר של יהודים חרדים באמריקה. בליל יום ראשון, בשעה 10 בלילה, נכנס רפטון תומאס, גבר שחור בן 37 משכונת גרינווד לייק אל ביתו של הרב, והחל מיד לתקוף את הנוכחים במקום בסכין גדולה.

 

דגמד ()

 

הוא פצע חמישה מהנוכחים במצ'טה ונמלט לאחר שהשליכו עליו כסאות. לפני שנמלט מהזירה הוא ניסה להיכנס לבית כנסת סמוך, אך כשל. הודות לצילום של לוחית הזיהוי שלו בזירת הפשע, אותר תומאס על ידי משטרת ניו יורק בהארלם, מרחק כ-50 קילומטר ממונסי, והועבר לידי הרשויות במחוז רוקלנד.

 

הכתובת על הקיר 

במהלך חקירת המשטרה וחיפושים בביתו של הדוקר נמצא יומן שכתב ובו התייחס ליהודים בין היתר בעזרת ציורים של מגן דוד וצלב קרס, והערות כמו "למה אנשים מתלוננים על אנטישמיות בזמן שמתרחש רצח שיטתי של שמים".

 

בחיפושים שלו ברשת נמצאו שאלות כמו "חברות בולטות שיהודים ייסדו באמריקה", "מדוע היטלר שנא את היהודים", וחיפוש ממוקד של: "בתי כנסת יהודיים־גרמניים קרובים אליי".

 

התביעה בניו יורק האשימה את גרפטון תומאס בפשע טרור ושנאה, הכולל חמישה סעיפים של פגיעה בחופש דת על ידי ניסיון להרוג בעזרת נשק מסוכן וגרימת חבלות.

 

דגמד ()

 

עורך דין המייצג את המשפחה מסר כי "אין לו היסטוריה ידועה של אנטישמיות. הוא גדל בבית שכיבד את כל הדתות והגזעים ואינו חבר באף ארגון שנאה. הוא ציין כי לתומאס היסטוריה ארוכה של אישפוזים על רקע בעיות נפשיות". אמו של תומאס אמרה שבנה "אינו טרוריסט", אלא אדם שסובל ממחלה נפשית ושהמערכות לא סייעו לו. "אנשים הופתעו מאוד לגלות שהוא אחראי לפעולות מזוויעות כל כך", אמר ג'סי דווייר, ראש העירה של עיר מגוריו גרינווד לייק. "לא היתה שום סיבה להאמין שהוא מסוגל לעשות דבר כזה".

 

סכנה ברורה ומיידית

ההתקפה הקשה התרחשה בתום שבוע רווי תקריות אנטישמיות בניו יורק. עוד בטרם נכנס תומאס לבית הרב במונסי, הודיעה משטרת ניו יורק על הכפלת מספר הסיורים שעורכת בשלוש שכונות יהודיות בברוקלין אחרי ריבוי גילויי האנטישמיות בעיר.

 

כמה שבועות קודם לכן נדקר גבר במונסי בדרכו לבית הכנסת. לפני פחות מחודש נהרגו שלושה בני אדם מירי במרכול כשר בג'רזי סיטי. אחד משני החמושים באותו אירוע אנטישמי מקומי היה חבר בארגון העבריים השחורים, ארגון שנאה הידוע בשנאתו כלפי לבנים ויהודים. זמן קצר לאחר מכן דווח על צעיר חרדי שנדקר בסמוך לבית כנסת מקומי, כשהיה בדרכו לתפילה.

 

בשבועות האחרונים היינו עדים למספר שיא של התקפות אנטישמיות מתועדות ומדווחות. ב-23 בדצמבר הותקף קשיש יהודי על ידי גבר שהטיח בו קללות אנטישמיות ובאותו היום הותקפו אב ובניו בשכונת קראון הייטס. יום לאחר מכן, ערב חג המולד קללות אנטישמיות והשלכת בקבוק על יהודי דתי. רק יום לאחר מכן וצעיר יהודי נוסף הותקף באלימון בדרכו לביתו. ב-26 בדצמבר הייתה זו אישה יהודייה שהותקפה. יום לפני התקיפה בקשה במונסי נרשמו שני אירועים מדאיגים. אישה סטרה לשלוש נשים אורתודוקסיות בשכונת קראון הייטס ומרכז חב״ד העולמי התמודד עם סדרת איומים שהגיעו.

 

נציגי הציבור האורתודוקסי בניו יורק שלחו למושל מכתב נוקב, וביקשו שיכריז על מצב חירום בתקווה להגן על שכונות שבהן ישנו ריכוז של יהודים במדינה. "האמת היא״, הודו, ״כבר לא בטוח להיות מזוהה כאורתודוקסי בניו יורק״. גם יו"ר הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, סיכם ואמר כי לאחר ההתקפות מלאות השנאה בשבוע האחרון בברוקלין ובמנהטן, ״שובר את הלב לראות אלימות נוספת. אנחנו זועמים כי התשובה״, טען, ״ ברורה: הקהילה היהודית צריכה יותר הגנה".

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים