שתף קטע נבחר

סרטן האנטישמיות

השואה, מסביר הרב מרווין האייר, מייסד ׳מרכז ויזינטל׳, לא התחילה באושוויץ והיום יותר מאי פעם כדאי שנלמד מההיסטוריה. ״אנחנו מאמינים שה-FBI צריך לפתוח כח מיוחד למלחמה באנטישמיות ושהממשלה צריכה לתמוך בכך"

הרב מרווין האייר הוא אחד הרבנים המוכרים בארה״ב. לפני 4 שנים הוא נשא ברכה בטקס השבעתו של הנשיא טראמפ ועוד הרבה קודם הוא הקים בלוס אנג׳לס את מרכז 'שמעון ויזנטל'. הארגון, הקרוי על שמו של שמעון ויזנטל, צייד הנאצים הנודע, שם לעצמו למטרה להגן על יהודים בעולם באשר הם, ולשמר את זיכרון השואה.

 

המרכז בין היתר, מוכר כארגון לא ממשלתי על ידי האו"ם, אונסק"ו, והאיחוד האירופי. בין התחומים הנוספים בהם מעורב המרכז: העמדה לדין של פושעי מלחמה נאצים, מלחמה נגד 'אודסא', ארגון חברי SS לשעבר, חינוך לסובלנות ולזכר השואה, מדיניות במזרח התיכון, ומלחמה בארגונים ניאו-נאצים ואתרי שנאה באינטרנט. הרב מרווין האייר, מתאר בראיון לידיעות אמריקה את החשש הגובר שלו מהמצב על רקע הנתונים שבידי הארגון: "התקיפות נגד הקהילות היהודיות בשנה האחרונה יצאו מכלל פרופורציות", אומר בכאב הרב האייר. "הטבח בפיטסבורג, הפיגוע בעיר פאוויי בקליפורניה, ואירוע הטרור במונסיי, ניו יורק. סרטן האנטישמיות נוכח ובועט בכל מקום באמריקה". האנטישמיות, לדבריו, אינה פוסחת על אף יהודי: "חסידים, אורתודוקסים, קונסרבטיביים, ורפורמים מותקפים, אם זה בבתי כנסת או סתם בעת שהם הולכים ברחוב. רק ביום שלאחר הפיגוע במונסיי היתה תקיפה על רקע אנטישמי נגד יהודי חובש כיפה באזור הגרנד סנטרל במרכז מנהטן. בחור אמריקאי נגע בו ולעג לו: "מה זה, מה אתה חובש?!", ממש כמו בשנות ה-30 של המאה הקודמת באירופה. הבחור היהודי ברח מאותו תוקף, והוא החל לרדוף אחריו. רק למזלו, בסופו של דבר לא קרה לו כלום. מאה איש נכחו במקום ואיש מהם לא עשה דבר".

 

דגמד ()
"לטהר מגיפה". זכרונות מן העבר

 

הרב מזכיר לנו שאירועים מסוג אלה אינם נוצרים מתוך וואקום: "חייבים לזכור את ההיסטוריה. השואה לא התחילה באושוויץ. הרעיון ל'פתרון הסופי' החל בתקיפות בודדות ברחוב כשהיטלר עלה לשלטון ב-1933". האנטישמיות נודדות מאירופה לארצות הברית: ב-15 שנה האחרונות אנו עדים לכך שהאנטישמיות באירופה הולכת ומתחזקת. כיום היא מורגשת במיוחד בערים כמו פריז, לונדון, אמסטרדם, ברלין ובריסל. "יהודים מפחדים לשלוח את ילדיהם לישיבות ולבתי הכנסת", אומר הרב. "כבר ממש מפחיד ללכת ברחוב. היהודים מפחדים ושוקלים לעלות לארץ או להגר לארצות הברית". אך האנטישמיות איננה פוסחת גם על ארצות הברית: "יש פה בארה"ב קמפיינים של שנאה נגד יהודים בדמוקרטיה הגדולה בעולם: בסן-פרנסיסקו, סיאל, אורגון. אין עיר באמריקה שלא חוו בה אנטישמיות בשנתיים האחרונות.

 

קריאה ל-FBI

 

אנחנו לא יכולים להקל בזה ראש ואנחנו מנסים לערב את הרשויות כל הזמן: הממשלה, העיריות והמשטרה. המשטרה אמנם עושה עבודה טובה, אך אין לה את התקציבים הדרושים על מנת להתמודד עם התופעה באופן עמוק. אנחנו מאמינים שה-FBI צריך לפתוח כח מיוחד למלחמה באנטישמיות ושהממשלה צריכה לתמוך בכך". הרב האייר טוען גם כי בקונגרס האמריקאי "משוכתבת ההיסטוריה": בקונגרס האמריקאי אומרים בריש גלי בטון מאוד אנטישמי שהיהודים שולטים בעולם, ושבשנת 1940 בין היהודים לפלסטינים יחסי סימפטיה, מה שכמובן אינו נכון. כותבים היסטוריה בקונגרס, וזה מקומם". הרב חוזר לאווירה היום-יומית בקהילות היהודיות: בקהילות היהודיות בלוס אנג'לס אני שומע שאנשים מפחדים לצאת מהבית לבית הכנסת או למסעדה כי הם מטרה ואין הגנה. הדרך היחידה להילחם באנטישמיות באמת היא באמצעות תקציבים. כדי לטהר מגיפה צריך תקציבים", אומר. לפי נתוני ה-NYPD רק בשנת 2019 לבדה הייתה עלייה של 83% בקרב אירועי האנטישמיות, וזה כמובן נתון מאוד מדאיג".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים