שתף קטע נבחר

הישראלים מצטרפים למאבק

היום הנאצים לא מתחבאים, מסביר לנו מנכ״ל ארגון ׳אקט איי-אל׳ שנלחם באנטישמיות ברשת. ״הם בפייסבוק, בטוויטר, אפילו בטוק-טוק". איך מצטרפים למאבק?

על ארגון ACT-IL שמעתם? אם העליה באנטישמיות מדאיגה אתכם ואתם רוצים לעשות מעשה, יכול מאוד להיות שזה הארגון ששווה להשתלב בו. ארגון מתנדבים בינלאומי העוסק במלחמה באנטישמיות ובהסתה ברשת, ופועל במרכז הבינתחומי הרצליה שבישראל ובשיתוף עם ארגון IAC: "בארגון שמנו לעצמנו למטרה להנגיש את היכולת להיות אקטיביסט למען האנטישמיות ברשת על בסיס יום-יומי ואפילו שעתי", אומר ירדן בן יוסף, מנהל ACT-IL. "בארגון שלנו חברים כ-22 אלף מתנדבים מ-41 מדינות שונות בעולם, בניהן: ישראלים החיים בארץ, ישראלים-אמריקאים, ואנשים מכל רחבי העולם שהם לאו דווקא יהודים ופשוט אכפת להם. בין היתר מתנדבים איתנו גם אנשים ממדינות כמו עיראק, ומדינות במזרח ובאפריקה". הוא מספר על אופי הפעילות של הארגון: "ניתן להירשם לאפליקציה שלנו, ולהפוך להיות אקטיביסטים במלחמה באנטישמיות, ולקבל 20 משימות יומיות באמצעותן ניתן להילחם באנטישמיות ברשת יום יום, למשל: סיוע בדיונים אנטישמיים ברשת, שליחת מכתבים, שליחת בקשות להסרת תוכן אנטישמי מאתרים ועוד. מה שאנחנו עושים משפיע ישירות על המציאות יום-יום בשטח". הקשר בין מה שמתרחש בשטח ובין הרשת הוא אינו מקרי: "אנחנו רואים כמובן שיש הלימה בין אירועי האלימות הקשים, לבין מה שאנחנו רואים ברשת. יש שלושה מקומות שמהם אנחנו עדים לכך שהאנטישמיות מגיעה: השמאל הרדיקלי, בא לידיי ביטוי בעיקר באלימות בקמפוסים, או במצעד גאווה שלא מכניס אליו דגלי גאווה עם מגן דוד; הימין הרדיקלי לעומת זאת, זה נאציזם פר אקסלנס, עם תורת הגזע הלבן בארה"ב; והאסלאם הרדיקלי הוא כח מוסלמי עולה באמצעות שנאת יהודים המעביר מסרים אנטישמיים. הם אמנם מונעים מאג'נדות שונות, אך מביאים לתוצאה זהה ובאים לידי ביטוי ברשת.

 

אנטישמיות חדשה

יש מושג נוסף שנקרא "האנטישמיות חדשה", שאני מודה שאליו פחות התחברתי ברמה האישית. המושג מדבר על כך שמועברת ביקורת על ישראל, אך שמקור המסרים שלה הוא אנטישמי: לדוגמא, ה-BDS. זה בא לידי ביטוי למשל בקונספירציות של שליטה בעולם, ובקריקטורות. שתי קריקטורות מפורסמות פורסמו רק בשנה האחרונה הן של כלב מטיל שתן על דגל ישראל, ושל נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ מובל כעיוור על ידי נתניהו המוצג ככלב הנחייה שלו.

 

דגמד ()

 

אנטישמיות עשויה להישמע לחלקינו כמילה רחבה מדי. היכן עובר הגבול? מהי אנטישמיות? ישנם אירועים כמו רצח, או אלימות פיזית אשר לגביהם אין שום ספק כי הם אנטישמיים, אך האם כל תגובה בפייסבוק, או כל ציוץ בטוויטר יחשבו לאנטישמיים? לשם כך קיימת "הגדרת IHRA": ב-26 במאי 2016 אימצה הברית הבינלאומית לשימור זכר השואה, - International Holocaust Remembrance Alliance IHRA, את הגדרת העבודה לאנטישמיות: אנטישמיות היא תפיסה מסוימת של יהודים, שיכולה לבוא לידי ביטוי כשנאה כלפי יהודים. ביטויים מילוליים וגופניים של אנטישמיות מכוונים כלפי יחידים, יהודים או לא-יהודים, ו-או נגד רכושם, נגד מוסדות של קהילה יהודית ואתרים דתיים". מדינות וארגונים רבים בעולם בחרו לאמץ אותה כהגדרה הרשמית למהי אנטישמיות. ירדן מסביר: "ככל שההגדרה היא רכה יותר, היא מאפשרת שיח אלים ואנטישמי. גם ביטויים אנטי ישראלים. ביטויים צריכים להיחשב כאנטישמיים".

 

גיבורי רשת

ירדן מעוניין להעביר מסר אחד לקוראים: "לכל אחד מאיתנו יש מה לעשות. יש אחריות אישית מסוימת. אנחנו מציעים דרך מאוד פשוטה- מלחמה ברשת, כי הרשת בונה לאט את האלימות שבחוץ. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם הרשויות ותחת הגדרת IHRA". מדי פעם מתחולל אצלנו דיון פנימי-מוסרי: מה יותר חשוב? לשים עוד מאבטח בבית הכנסת, או להילחם באתר ברשת שמזין בתכנים אנטישמיים את הרוצח הבא? ירדן מדגיש גם שמעבר לכך חשוב להיות עירניים ביום-יום: "חשוב להציף לרשויות אירועי אנטישמיות יום-יום, גם ברשתות. היום הנאצים לא מתחבאים: הם בפייסבוק, הם בטוויטר והם אפילו כבר בטוק-טוק".

האנטישמיות גם לא פסחה עליו, והוא גם הוא "סומן" באחד מהאתרים ברשת: "אני יכול לשתף שהאתר 'אלקטרוניק אינתיפאדה', של ה-BDS הוא סימן אותי באופן אישי. הם הציפו עלינו כתבות בתור סוכני מוסד המאיימים להשתלט על העולם. אנחנו גם שמענו את אותם הדברים בגרמניה של שנות ה-30 של המאה הקודמת. גם כשהגענו לפעילות בסטנפורד, גירשו אותנו מכל הכיתות עד שנאלצנו לעבוד בגן ילדים. דוגמא נוספת היא שנחשפנו לכך שהקהילה בקליפורניה קיבלה לפני 3 חודשים פיילוט לתוכנית מטעם משרד החינוך בה ילמדו בבית הספר הציבוריים לימודים אתניים, רק שהיהודים "נשכחו" בהם. במילון המושגים בתוכנית תוכנן להילמד על ה-BDS. בסוף שלחנו 30 אלף מכתבים לעירייה והתוכנית בוטלה. זה רק מראה שיש מה לעשות".

 

באתר הארגון תוכלו להצטרף לתכנית

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נלחמים באנטישמיות בקמפוסים.
מומלצים