שתף קטע נבחר

שפיר מוכנה לוותר על המקום השני ועל דרישתה לפריימריז

אחרי שבועות של נתק פנתה סתיו שפיר ליו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ בניסיון לשמור על אחדות הרשימה גם בבחירות הקרובות. חברת הכנסת מוכנה להיות במקום השלישי בתמורה לשריון נציג ערבי במקום השני. גורמים במרצ: "מציעים לה את המקום השישי"

ניצן הורוביץ' סתיו שפיר (צילום: אבי מועלם)
ניצן הורוביץ וסתיו שפיר(צילום: אבי מועלם)

על רקע הנתק בין יו"ר מרצ ניצן הורוביץ ליו"ר המפלגה הירוקה סתיו שפיר, חברת הכנסת הגישה הערב (שבת) הצעה חדשה ליו"ר המחנה הדמוקרטי על מנת שהרשימה תישאר מאוחדת גם בבחירות הקרובות - שבמסגרתה היא מוותרת על שאיפותיה לעמוד בראש.

 

שפיר הציעה לשמור על ההסכם בין המפלגות כפי שהיה בבחירות הקודמות, אולם היא מוכנה לוותר על המקום השני ברשימה לטובת חבר הכנסת עיסאווי פריג' שנדחק למקום לא ריאלי - כך שייצג את המגזר הערבי ברשימה. היא עצמה מוכנה להיות במקום השלישי.

 

שפיר כתבה להורוביץ כי "כולנו שילמנו מחירים משמעותיים למען הקמת המחנה הדמוקרטי מול חברים וקולגות בפוליטיקה, שלא אהבו את הבחירה שלנו בריצה משותפת. עמדנו בגאווה מאחורי החלטתנו, ובזכותה, צלחו כלל מפלגות השמאל את מערכת הבחירות בהצלחה".

 

שפיר טענה כי הצעותיה להורוביץ בשבועות האחרונים נותרו ללא מענה - אך היא עדיין שואפת לקיים משא ומתן. "למרות שהשבוע שחלף היה סוער במיוחד, עדיין לא מאוחר לשמר את השותפות ולהוביל איחוד גדול שיפיח תקווה במחנה שלנו", כתבה.

 

בהצעה שניסחה להמשך השותפות כתבה שפיר כי העקרונות שעליו ההסכם צריך להתבסס הם הנהגה משותפת של מרצ, התנועה הירוקה וישראל דמוקרטית בראשותו של הורוביץ, וקמפיין שיעסוק בנושא המדיני ובחידוש תהליך השלום על בסיס פתרון שתי המדינות. עוד כתבה כי הקמפיין צריך לעסוק גם במאבק למען צדק חברתי וסביבתי, שחרור הפוליטיקה מהדת ולמען שותפות יהודית-ערבית.

 

שפיר דרשה בנוסף ייצוג של 50% נשים בכל עשירייה ונציגות ערבית, ניהול קמפיין הבחירות המרכזי יהיה בידי אנשי מרצ והנחת תשתית להקמת מפלגה משותפת חדשה שתפעל לחיבורים נוספים.

 

חברת הכנסת מסרה כי "זה לא סוד שעברנו שבוע קשה וסוער, אבל עם כל מה שמתחולל כאן ובאזור בימים האחרונים, אני משוכנעת מתמיד שחייבים לשמור על המחנה הדמוקרטי - ולהגדיל אותו ככל האפשר. בימים הקרובים אני מתכוות לעשות כל מאמץ לשמור על השותפות שלנו, למען העתיד של ישראל ולמנוע תרחיש שבו פירוק המחנה הדמוקרטי יוביל להכחדת אחת ממפלגות השמאל אל מתחת לאחוז החסימה ולהקמת קואליציית חסינות בראשות נתניהו".

 

גורמים במרצ אמרו בתגובה: "מציעים לסתיו שפיר את המקום השישי במחנה הדמוקרטי". בסביבתה של שפיר הגיבו ומסרו: "עד כה לא הוגשה אף הצעה מצד מרצ. סירוב להצעתה הנדיבה הכוללת מספר ויתורים מצד המפלגה הירוקה כבסיס למשא ומתן מעבירה מסר ברור כי פניה של מרצ לפירוק המחנה הדמוקרטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
הורוביץ ושפיר
צילום: אבי מועלם
מומלצים