שתף קטע נבחר

אור ירוק מיועמ"ש הכנסת להקמת ועדה שתדון בחסינות נתניהו

בחוות דעת שהגיש, כתב איל ינון כי ניתן לדון בוועדת הכנסת בבקשת החסינות של רה"מ - כל עוד ההליכים אינם מתחילים ימים לפני הבחירות. ח"כ קרעי מהליכוד: "חוות דעת מופרכת". כחול לבן: ראשי סיעות המייצגים 65 ח"כים תומכים בהקמת ועדה. יו"ר הכנסת: ביקשתי עוד חוות דעת

חוות הדעת שמקרבת דיון בבקשת נתניהו לקבל חסינות מהעמדה לדין: היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, אינו מונע בחוות דעת שפרסם היום (א') הקמת ועדת כנסת שתדון עוד לפני הבחירות בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. בכחול לבן דורשים להקים את הוועדה ולדון בבקשת החסינות עוד לפני הבחירות במרץ, ולא להמתין עד להקמת הוועדה לאחריהן.

 

לעיון בחוות הדעת במלואה

 

"עמדתי היא כי התנהלותה הרגילה של הכנסת בפגרת הבחירות אינה יכולה לאיין את הסמכות של ועדת הכנסת ומליאת הכנסת לדון בבקשת חסינות ולגבור על הוראת המחוקק לעשות כן 'בהקדם האפשרי'", כתב ינון בחוות דעתו. "לפיכך, על אף הקשיים השונים שאכן מתעוררים בקיומם של דיוני חסינות לאחר שהכנסת החליטה על התפזרותה והיא מצויה בפגרת בחירות, ועל אף התקדימיות שבכך, עמדתי היא כי אין בכל אלה כדי לקבוע שוועדת הכנסת ומליאת הכנסת מנועות מלדון ולהכריע בבקשות חסינות בעת הזו".

ישיבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
נתניהו בישיבת הממשלה, היום(צילום: עמית שאבי)

לצד זאת הדגיש ינון כי "הדברים אמורים כל עוד אין מדובר במצב שבו הליכי הדיון בבקשות החסינות מתחילים ימים ספורים לפני מועד הבחירות. כאשר ההליכים מתחילים ימים ספורים לפני הבחירות, אין זה 'אפשרי' כעניין אובייקטיבי, להתחיל ולהשלים את הליכי הדיון בבקשות החסינות בכנסת היוצאת".

 

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר כי "חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת מאולצת ומופרכת. הליך החסינות הוא הליך מעין שיפוטי. כאשר הוא מתקיים בתקופת בחירות, זכותו של המבקש לנסות לשכנע חברי ועדה מהצד הפוליטי הנגדי נשללת בפועל. מישהו באמת מאמין שח"כ מכחול לבן למשל ירשה לעצמו לתמוך בחסינות או אף להימנע בזמן בחירות, כשהוא חבר במפלגת 'רק לא ביבי?'"

 

ח"כ רויטל סויד (העבודה-גשר) אמרה: "משהובהר שגם העמדה המשפטית היא שיש לדון 'בהקדם האפשרי' בבקשת החסינות, אני קוראת לח"כ אבי ניסנקורן לכנס כבר מחר בבוקר את הוועדה המסדרת כדי לדון בהקמת ועדת כנסת קבועה, שתדון בבקשה של נתניהו. לאור עמדת היועץ המשפטי לכנסת ובכלל, מצפה עתה מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלא לנקוט בשום מהלך פוליטי שיסכל את הקמת הועדה, ועל הדרך יפגע קשות בממלכתיות תפקידו של היו"ר".

 

זמן קצר לפני פרסום חוות הדעת אמרו בכחול לבן כי יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, ימסור בפגישתו עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויועמ"ש הכנסת ינון מכתבים מראשי סיעות המייצגים 65 חברי כנסת, התומכים בהקמת ועדת הכנסת ובדיון בבקשת החסינות, וכן בהקמת ועדות קבועות נוספות שיפקחו על עבודת הממשלה. 

 

לאחר הפגישה אמר אדלשטיין כי "שמע קשב רב את עמדת ח"כ ניסנקורן וקיבל לידיו את חוות הדעת של יועמ"ש הכנסת באשר לאפשרות להקים ועדת כנסת ולדון בבבקשת החסינות של ראש הממשלה, גם בעת הזאת. חוות הדעת דומה בעיקרה לזו שהוציא יועמ"ש הכנסת לפני כמה שבועות. יו"ר הכנסת אדלשטיין ביקש מינון חוות דעת משפטית באשר לסמכותו על עצם כינוס הוועדה המסדרת. לאחר קבלת חוות הדעת היו"ר יודיע על החלטתו".

 

ועדת הכנסת היא היחידה שיכולה לדון בבקשה של נתניהו לקבל חסינות. ההערכה היא כי אם הוועדה תקום בהרכב הנוכחי של הכנסת, יהיה בה רוב שידחה את בקשת החסינות של נתניהו. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כבר הודיע כי חברי מפלגתו יתנגדו לבקשת החסינות.

איל ינון בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בחיפה (צילום: שרון צור)
יועמ"ש הכנסת, איל ינון(צילום: שרון צור)

יו"ר הכנסת אדלשטיין מסרב להקים את ועדת הכנסת, כדי לא להיקלע לעימות מול נתניהו. יחד עם זאת, אדלשטיין אמר כי יתייעץ עם היועמ"ש ינון כדי לבחון אם יש חובה להקים כעת את הוועדה, או שניתן לחכות עם ההחלטה עד לאחר הבחירות הקרובות. בעקבות זאת, ובעקבות פנייתו של ניסנקורן אליו, פרסם ינון את חוות דעתו זו.   

 

את בקשת החסינות שלו הגיש נתניהו לאדלשטיין ביום רביעי בערב, שעות ספורות לפני המועד האחרון שבו היה יכול לעשות זאת. נתניהו הבהיר כי "כל בקשותיו מוועדת הכנסת כולן זמניות ומוגבלות אך ורק לתקופת כהונת הכנסת שתדון בבקשתו", אולם ראש הממשלה ביקש חסינות מהותית מפני חלק מהאישומים נגדו, שתעניק לו פטור תמידי מפני העמדה לדין בגינם.

 

נתניהו טען בבקשתו כי עילות החסינות שעומדות לצידו הן אפליה בינו לבין אחרים, חוסר תום לב בהגשת כתב האישום נגדו ונזק של ממש לתפקוד הכנסת בשל ניהול ההליך הפלילי. כמו כן, נתניהו ציין כי כל פעולותיו נעשו כדין, וחלקן אף במסגרת תפקידו כראש ממשלה.

  

מכחול לבן נמסר: "אסור לאדלשטיין לבזות את קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו קוראים לו לאפשר את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות שמבקש נתניהו. אסור לאפשר את הפיכתה של כנסת ישראל לעיר מקלט של נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. אדלשטיין נבחרת ליו"ר הכנסת ולא ליו"ר מטה נתניהו בכנסת. עליך לפעול בהתאם".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו, היום
צילום: עמית שאבי
מומלצים