שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP

  "ישראל לא יכלה לחסל את סולימאני - אז פנתה לארה"ב"

  בטקס לוויה שנערך בביירות אמר נסראללה שחיסול סולימאני מסמל את "תחילתו של שלב חדש לאזור כולו". לדבריו, ישראל רצתה לחסל את סולימאני בעצמה בסוריה אבל לא יכלה, ולכן "פנתה לארה"ב שעשתה זאת באופן גלוי". הוא הוסיף כי "ציר ההתנגדות כולו" מחויב להגיב

  מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר היום (א') כי הרג קאסם סולימאני מסמל את "תחילתו של שלב חדש לאזור כולו". בנאום בטקס לוויה שנערך לסולימאני בביירות הוסיף מזכ"ל חיזבאללה כי ישראל רצתה לחסל את סולימאני בעצמה אך לא יכלה או לא העזה, ולכן "פנתה לארה"ב".

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  מסע הלוויה של סולימאני מגיע לאיראן    (מתוך טוויטר )

  מסע הלוויה של סולימאני מגיע לאיראן    (מתוך טוויטר )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  "ישראל ראתה בסולמיאני האיש המסוכן ביותר עבורה מאז הקמתה, בגלל שהוא הקיף את המדינה בטילים", אמר נסראללה. "היא רצתה לחסל אותו בסוריה אבל לא יכלה או לא העזה. לכן היא פנתה לארה"ב, שעשתה זאת באופן גלוי". נסראללה הוסיף כי סולימאני הגיע לבקר אותו לפני כמה שבועות. "אמרתי לו 'הפנים שלך בעיתונים האמריקניים, הולכים לחסל אותך'. הוא ענה לי 'הלוואי'". לדבריו, "האח היקר והאהוב סולימאני השיג את מה שליבו רצה. הוא מת שהיד".
   
  נסראללה אמר שהחיסול, בהוראת דונלד טראמפ, הוא "פשע שבוצע בצורה גלויה וחצופה". הוא ציין את הניסיונות הקודמים לחסל את סולימאני. "כל הניסיונות לחסל אותו בחשאי נכשלו. זה הראש הישראלי והאמריקני. תראו מה קרה בכרמאן. הם ניסו לקנות בית ולחפור מנהרה כדי להטמין שם כמות גדולה של חומר נפץ. הם רצו להרוג 5,000 אנשים שהיו באירוע כדי לוודא שסולימאני מת".

  חסן נסראללה נאום חיזבאללה לבנון על חיסול קאסם סולימאני ()
  "סולימאני רצה למות שהיד". נסראללה בנאומו

  קאסם סולימאני חסן נסראללה ()
  סולימאני ונסראללה

  קאסם סולימאני ו חסן נסראללה ()

  נסראללה הוסיף כי חיסול סולימאני הוא לא "עניין איראני בלבד אלא של ציר ההתנגדות כולו". לדבריו, "נקמה תהיה תגובה הולמת. הפושע ידוע ומוכר. איראן תגיב מתי ואיך שהיא רוצה, אבל זה לא פותר את ציר ההתנגדות מלהגיב". הוא הוסיף כי "האמריקנים ייצאו מהאדמות שלנו מושפלים, מובסים, מבועתים, כפי שיצאו בעבר. הטיפשים האלה (האמריקנים – ד"ס) לא יודעים מה עשו, ימים יגידו להם".

   

  לדבריו, "צבא ארה"ב צריך לשלם את המחיר על החיסול. בסיסים אמריקנים, כוחות אמריקנים, ספינות אמריקניות, כל חייל וקצין אמריקני באזור שלנו ועל אדמותינו". הוא הוסיף כי אם המטרה תושג, והכוחות האמריקניים יעזבו את האזור, "אז לשחרר את ירושלים יהיה קל כיידוי אבן. אולי אפילו לא נצטרך להילחם בישראל, הציונים יארזו את החפצים שלהם ויצאו מכאן".

  טקס לוויה הלוויה קאסם סולימאני ביירות לבנון ()
  טקס הלוויה בביירות

  טקס לוויה הלוויה קאסם סולימאני ביירות לבנון ()

  מסע הלוויה של סולימאני נמשך היום גם באיראן. אלפי אבלים לבושים בשחור יצאו היום לרחובות העיר אהוואז שבמערב המדינה, אליה הובאו שרידיו של מנהיג כוח קודס שחוסל. גופתו הוחזרה לאיראן הבוקר, לקראת הלווייתו ביום שלישי הקרוב בעיר הולדתו כרמאן. ההמונים מילאו את הרחובות, נשאו תמונות של סולימאני וקראו "מוות לאמריקה". גם בפרלמנט האיראני נשמעו הבוקר קריאות "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל".

   

  באיראן דווח ששרידיו של סולימאני הגיעו לאהוואז לפני עלות השחר. ארונו הורד ממטוס לעיני המונים ולקול תזמורת צבאית. "קהל אדיר נמצא בטקס" דווח בטלוויזיה האיראנית. יחד עם שרידיו הובאו גם גופותיהם של מפקד "גדודי חיזבאללה" אבו מהדי אל-מוהנדיס ושל חמישה אנשי משמרות המהפכה שחוסלו לצד סולימאני.

   

  חיסול סולימאני – סיקור נרחב ב-ynet:

  "הנקמה בדרך": כוננות ביחידות הטילים באיראן

  נפט, סייבר וטילים בליסטיים: אפשרויות הנקמה של איראן

  הראשון שלחץ על ההדק: טראמפ לא מפחד להסתכן

  הטיסה, הרכב ומערכת הקשר: המעקב לפני החיסול

   

  בתו של סולימאני אמרה הבוקר לערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" כי נסראללה ינקום את מות אביה. זיינב סולימאני הוסיפה: "שהעולם יידע שמות סולימאני לא ישבור אותנו. טראמפ צריך לדעת שהרג אבי לא ימחק את זכרו, הוא החיה את כולנו. אני יודעת שנסראללה ינקום את דם אבי".

  מסע הלוויה קאסם סולימאני ב איראן (צילום: EPA)
  ארונו של סולימאני מורד מהמטוס באהוואז (צילום: EPA)

  מסע הלוויה קאסם סולימאני ב איראן (צילום: AFP)
  מסע הלוויה של סולימאני באיראן(צילום: AFP)

  מסע הלוויה קאסם סולימאני ב איראן (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מסע הלוויה קאסם סולימאני ב איראן (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בצהריים הגיעה גופתו של סולימאני לעיר משהד שבקרבת גבול טורקמניסטן. המונים יצאו לרחובות והשתתפו בטקס הלוויה. מחר יגיע מסע הלוויה לבירת איראן, טהרן. באירוע המרכזי צפויים לנאום מנהיגה הרוחני של איראן עלי חמינאי והנשיא חסן רוחאני. 

   

  בעיראק גובר הכעס על חיסול סולימאני בבגדד. הפרלמנט העיראקי התכנס היום לדיון מיוחד על ביטול הסכם המסגרת האסטרטגי עם ארה"ב. במהלך הדיון צפוי הפרלמנט גם להצביע על הצעת חוק לסילוק כ-5,200 חיילים אמריקנים המוצבים במדינה.

  מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: EPA)
  המונים במסע הלוויה במשהד(צילום: EPA)

  מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  מסע לוויה קאסם סולימאני בעיר משהד איראן (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי אמר בדיון כי ארצו תתקשה להגן על הכוחות הזרים הנמצאים בשטחה לאור ההתפתחויות האחרונות. הוא ציין כי סיום הנוכחות האמריקנית בעיראק היא "אינטרס משותף של שתי המדינות. על הפרלמנט להבין ולהבהיר לעם העיראקי שיש מחיר פוליטי וכלכלי לכל החלטה".

   

  ב"ניו יורק טיימס" צוטט בכיר אמריקני שאמר אמש כי המודיעין האמריקני זיהה כי יחידות הטילים הבליסטיים של איראן העלו כוננות. גורמים אחרים אמרו שלא ברור אם איראן מניידת את יחידות הטילים במטרה למנוע מהן להיפגע בתקיפה אמריקנית, או שמדובר בהכנות לתקיפה גדולה נגד יעדים אמריקניים באזור בתגובה לחיסול סולימאני.

   

  "מוות לאמריקה" בפרלמנט של איראן    (מתוך טוויטר )

  "מוות לאמריקה" בפרלמנט של איראן    (מתוך טוויטר )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  קריאות מוות לאמריקה פרלמנט איראן (צילום: EPA)
  "מוות לאמריקה" בפרלמנט האיראני(צילום: EPA)

  זיינב סולימאני ()
  "נסראללה ינקום". זיינב סולימאני

  הלילה העביר הבית הלבן לקונגרס מסמך על התקיפה שבה נהרג סולימאני. המסמך נשלח מכורח חוק המחייב את הבית הלבן להעביר דיווח לקונגרס בתוך 48 שעות מביצוע פעולה צבאית, וממשל טראמפ צפוי להסביר בו את נסיבות התקיפה, הסמכות שבה הורה עליה ואת ההיקף הצפוי של המשך המעורבות הצבאית. המסמך שהועבר מסווג, ולא ברור אם תתפרסם גרסה לא מסווגת לתקשורת.

   

  יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, אמרה כי המסמך "מעלה שאלות חמורות ודחופות לגבי העיתוי, האופן וההצדקה של התקיפה שביצע הממשל נגד איראן". לדבריה, "ההתנהלות הצבאית הפרובוקטיבית והלא מידתית של ממשל טראמפ ממשיכה להעמיד בסכנה חיילים, דיפלומטים, אזרחים אמריקנים ובני ברית". פלוסי קראה לממשל טראמפ "לעבוד ביחד עם הקונגרס" כדי לגבש אסטרטגיה שתוביל לרגיעה במצב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים