שתף קטע נבחר

המרצה מאורנים הושעה בעקבות תלונות נוספות: "אם מישהו הוטרד מינית זה אני"

לאחר הפרסום ב-ynet על מרצה ממכללת אורנים, שהעסקתו במוסד אקדמי אחר הסתיימה בעקבות תלונה של סטודנטית, הוגשו ארבע תלונות נוספות נגדו מסטודנטיות במכללה. קבוצת סטודנטים הביעה תמיכה במרצה, שבחר בתגובתו להשתלח בכתב ynet שחשף את פרשת ההטרדות

כשבוע לאחר הפרסום ב-ynet ובעקבות תלונות נוספות מצד סטודנטיות נגד המרצה ממכללת אורנים - הוחלט במוסד האקדמי להשעותו עד להודעה חדשה. בהודעה ששלח לסטודנטים בשבוע שעבר ד"ר משה שנר, ראש החוג למחשבת ישראל במכללה, נכתב כי "המרצה נאלץ לסיים את עבודתו בחוגים שלנו". ד"ר שנר (שלמען הסר ספק, איננו המרצה נגדו הוגשו תלונות) הוסיף כי הוא "מקווה שזה לא סופי".

 

בתוך כך יש לציין כי העסקתו של המרצה באוניברסיטת אריאל, שבה עבד במקביל לעבודתו במכללה, הסתיימה בשנת 2018 בעקבות תלונה של אחת הסטודנטיות במוסד האקדמי, לאחר שהשניים ניהלו מערכת יחסים רומנטית. הסטודנטית התלוננה בעניינו של המרצה גם במכללת אורנים על אף שהאירוע אירע באריאל, ובמכללה העבירו את הטיפול בתלונה למשרד החינוך, שכן הוא מועסק על ידו. במשרד מסרו אז בתגובה כי התייחסו לתלונה "בכובד ראש", אך סירבו לציין מהם הצעדים שננקטו נגד המרצה, שכאמור לימד במכללה עד לאחרונה.

הסטודנטית שהתלוננה ()
הסטודנטית שהתלוננה באוניברסיטת אריאל

הפרסום עורר סערה במכללת אורנים, והמרצה לא שב ללמד בה מאז. לאחריו הוגשו נגד המרצה ארבע תלונות חדשות. במקביל התארגנה קבוצת סטודנטים שלמדה בעבר ובהווה עם המרצה אשר החליטה להביע בו תמיכה ולדרוש באופן מיידי את סיום השעייתו. על פי אחת התלונות החדשות, המרצה הגיע לביתן של שתי סטודנטיות שלומדות איתו.

 

סטודנטית אחרת טענה, בין היתר, כי נהג להעניק לעבודותיה ציונים גבוהים מאוד, בצורה שלא שיקפה את איכותן. הסטודנטית אף טענה כי כתב לה בעבר הודעה שמצאה אותה בלתי הולמת ולהתקשר אליה בשעות לא ראויות. סטודנטית אחרת התלוננה נגדו וסיפרה כי בשנת 2014 פגש בה בחוף ימה של חיפה. על פי התלונה, לפגישה זו הגיע המרצה כשהוא לבוש בבגד ים, ובמהלכה אף נכנס לים. באותה פגישה, כפי שעולה מן התלונה, היא בחרה שלא להיכנס איתו למים. הסטודנטית תיארה כי בין השניים היו יחסים חבריים, אך במסגרתם הופתעה שנהג לסמס לה או להתקשר אליה ולשוחח עמה על עבודות אקדמיות שכתבה.

 

המרצה: "אני מוצא עצמי נמשך לאנשים" 

בתגובה לתלונות שיגר בשבוע שעבר המרצה מכתב להנהלת מכללת אורנים, שהגיע לידי ynet, ובו התייחס לתוכנן. באשר להגעתו לביתן של הסטודנטיות כתב המרצה כי הן היו אלו שהזמינו אותו. בהמשך כתב: "שאלתי בפירוש אם זה מקובל. הן אמרו לי שהן כבר עשו את זה עם מרצים אחרים ונקבו בשם אחד לפחות. כל המפגש היה לבבי ואינטלקטואלי. לא הבעתי בשום שלב ובשום צורה עניין מיני. דיבורים על מין, אם בכלל היו, היוו חלק משיחה מקיפה על החיים, מסוג השיחות שאני עושה כמחנך מגיל 15 ושאמשיך לעשות עם אנשים מכל הסוגים עד יום מותי. העובדה שהסטודנטית אולי התאהבה בי או חשקה בי, היא חלק מהחיים. אני מוצא עצמי נמשך לאנשים, זה חלק ממהותו של האדם, אולי במכללה אקדמית הגיע הזמן להבין את זה. כך או אחרת, כאמור, כל העניין המיני האסור אם בכלל היה, לא בשלי היה, ואם מישהו הוטרד כאן מינית זה אני".

 

באשר לתלונתה של הסטודנטית אשר עמה נפגש לכאורה בחוף הים בחיפה טען המרצה כי הוא אכן נוהג להקדיש זמן רב לתיקון עבודותיהם של סטודנטים. "אבל במקום זה התלונה המגוחכת של בעלת הנפש החולה הזו הופכת לבסיס לאפשרויות להרחיק אותי מהמקום בו אני מגשים את יכולותיי המוערכות, כולל על ידי הגברת עצמה שכל תלונתה היא מזווית אחרת שיר הלל לי כמורה ומחנך", כתב המרצה להנהלת המכללה.

 

"בן אדם שכל כך הרבה שנים מנהל דפוס תקשורת בעייתי ומוזר עם סטודנטיות, שמוגשות עליו תלונות, שכולם מסביב יודעים את זה, זה די אבסורד שהוא עדיין ממשיך ללמד כאילו הכול בסדר", אמרה אחת הסטודנטיות המתלוננות ל-ynet. "אני בטוחה שיש הרבה סטודנטיות שחוו את התקשורת איתו בעיקר כמפרגנת וסקסית. מרצה כמוהו, שהוא איש מרשים, כזה שמביא רעיונות מעניינים ומחדש, תופס אותן בנקודה שיחסי המרות שם מאוד משחקים תפקיד. כמו מפקד בצבא או מדריך, יש הרבה הילה סביבו, וזה לא קשר לגיטימי, זו סיטואציה מנצלת. הוא לא יצא איתי והוא לא הטריד איתי, אבל הוא היה מתקשר בצורה מוזרה ואינטימית מדי".

 

תומכים במרצה: "חובה לספר על הטוב שיש בו" 

מנגד, קבוצה של כ-30 סטודנטים שלמדו עם המרצה החליטה להביע בו תמיכה ולהילחם בהחלטה להשעותו. במכתב ששיגרה הקבוצה בשבוע שעבר להנהלת המוסד האקדמי נכתב כי "בשבועות האחרונים, לבנו נחמץ למול העוולה המתמשכת שנגרמת למרצה והחלטנו שהגיעה העת לומר גם את הדברים שלנו, של מי שלמדו אצלו ורואות בו את אחד המרצים המשמעותיים והתורמים". בהמשך כתבו הסטודנטים כי מדובר על "מרצה מעניין, סוחף, ומעורר סקרנות וזו זכות להיות בשיעורים שלו וללמוד ממנו. לא בכדי הוא נבחר למרצה מעורר השראה. לבד מההוראה המעניינת והחשובה הוא דוגמא עבורנו לאיש חינוך: נגיש, בגובה העיניים, מנהל דיאלוג ממקום שווה ומכבד".

 

הסטודנטים גם התייחסו לטענות שעלו נגד המרצה. "חשוב לנו לומר, אנחנו לא מכחישים את המקרה או טוענים בגנותה של מי שהתלוננה אלא רוצות להאיר גם צד אחר, בשלב הזה. אנחנו חושבים שזו חובתנו לעמוד ולספר על הטוב שיש בו. אנחנו מרגישים שזו דרך להשיב לו טובה ולהוקיר לו תודה עכשיו כשהוא עומד אל מול מבחן קשה ומייסר. הוא הרבה יותר מהמרצה שניהל מערכת יחסים, ואסור בשלב הזה שכל ישותו והווייתו יהיו צבועים בצבע האחיד של המקרה, מצער ככל שיהיה. אגב, אותנו לימדו שפמיניזם אמיתי הוא חופש בחירה ולאו דווקא יישור קו עם הדבר האופנתי לעשות, ולכן אנחנו רואות במכתב זה מעשה פמיניסטי מהמעלה הראשונה". הסטודנטים אף העלו עצומה אינטרנטית למען המרצה, שהשיגה כבר יותר מ-100 חתימות. הסטודנטים גם ביקשו להיפגש עם הנהלת המוסד האקדמי.

 

ממכללת אורנים נמסר בתגובה: "המכללה פועלת בהתאם לנדרש בחוק".

 

מהמרצה נמסר בתגובה: "את היכולת לשקר באמצעות עובדות לא המציאו היום והיא לא תיעלם מחר, בכלל ובפרט שיש אנשים, כמו העיתונאי אדיר ינקו שימשיכו לתת במה לשקרנים המעוותים את המציאות באמצעות עובדות. את האמת במובן הישן של המילה, יודעים כל מי שמעורב בנושא, מהגברת המתלוננת הראשונה, שרדפה אותי במשך שנתיים על כך שביקשתי לסיים את הקשר עמה, ואף גרמה לכך שהדודה שלה, אישה בת 85, תיאלץ לפנות אליי בבקשה להמשיך את הקשר עם האחיינית שלה.

 

"הכול מוקלט ומתועד, והסיבה היחידה שאינני עושה עם העדויות הללו מאומה היא שאני מעוניין, כפי שכבר אמרתי לכבודו העיתונאי הדגול לוחם הצדק אדיר ינקו בשיחה טלפונית, שיניחו לי לנפשי. את אותה אמת יודעות גם המתלוננות העכשוויות, שכאמור מיישמות שיטה ישנה של יצירת שקר באמצעות עובדות. גם כאן, האפשרות של אנשים לייצר שקר באמצעות עובדות לא תיתכן ללא אידיוטים שימושיים כמו עיתונאים מהסוג של מר אדיר ינקו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסטודנטית שהתלוננה באוניברסיטת אריאל
מומלצים