שתף קטע נבחר

איראן: לא מחויבים יותר להסכם הגרעין, נעשיר אורניום ללא הגבלה

הממשל בטהרן הודיע על התרת המחוייבות מההסכם שנחתם עם המעצמות ב-2015, לאור חיסולו של קאסם סולימאני. חרף האיום, האיראנים ציינו כי ימשיכו לשתף פעולה עם הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם. בצל איומי המיליציות הפרו-איראניות על תגובה לחיסול: רקטות נפלו ב"אזור הירוק" בבגדד - וטראמפ מאיים להגיב

הממשל באיראן הודיע הערב (יום א') כי יחדל מלציית להגבלות שנקבעו בהסכם הגרעין עם המעצמות מ-2015, ויעשיר אורניום בהתאם לצרכיו, זאת בעקבות חיסולו של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני בידי ארה"ב. כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה, שציטטה את דובר הממשלה.

  (צילום: AFP)
"לא מחוייבים להסכם הגרעין"(צילום: AFP)

חרף האיום, טהרן מסרה כי תמשיך לשתף פעולה עם הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א).

 

על פי הדיווח, דובר הממשלה הבהיר כי ארצו לא תכבד עוד את המגבלות שהוטלו עליה בהסכם, הנוגעות לכמות המותרת של הצנטריפוגות להעשרת אורניום. המשמעות היא שלא תהיה עוד הגבלה מצד הקהילה הבינלאומית על היקף ההעשרה, רמתה והמחקר והפיתוח שמבצעים האיראניים. הדובר הדגיש כי מעתה ההעשרה תתבצע בהתאם לצרכים הטכניים של טהרן וכראות עיניה. הוא הוסיף כי ארצו עשוי לחזור בה מההחלטה, אם ארה"ב תורה על הסרת הסנקציות.

 

בצל המתח הרב ששורר במזרח התיכון מאז החיסול וההודעה האיראנית על התרת מחויבותה להסכם הגרעין, שתי קטיושות נפלו הערב ב"אזור הירוק" בבגדד, האזור המאובטח-למדי שבו שוכנות שגרירויות ונציגויות זרות, בהן שגרירות ארה"ב. מאז חיסול סולימאני נשמעה ההערכה שאחת מדרכי התגובה של איראן והמיליציות השיעיות בעיראק הנתמכות על-ידי טהרן תהיה תקיפות נגד מטרות אמריקניות בעיראק, בין השאר באמצעות רקטות.

 

 

בתוך כך, התייחס טראמפ בחשבון הטוויטר להתגרות מצדה של טהרן, ואיים כי ארצו תגיב במהירות ואף באופן ש"אינו מידתי" אם איראן תפגע באזרחים או מטרות אמריקניות. 

 

הבוקר התייחס ראש אמ"ן לשעבר, אלוף במיל' עמוס ידלין, לאפשרות שטהרן תכלול גם את ישראל בפעולות הנקם שלה. בראיון לאולפן ynet אמר ידלין כי הסבירות למהלך שכזה נמוכה, שכן באיראן רואים בראש ובראשונה את ארה"ב כאחראית הבלעדית לחיסול: "יש חשיבות רבה מבחינתם לפגוע באמריקנים. מי שביצעה את החיסול הייתה ארה"ב ומי שהורה עליו היה הנשיא האמריקני דונלד טראמפ".

 

בתקיפה האמריקנית, שבוצעה באמצעות מל"ט בלילה שבין חמישי לשישי על אדמת עיראק, נהרג גם אבו מהדי אל-מוהנדיס, שהיה סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו איראניות "אל חשד א-שעבי". כמו כן, נהרגו שמונה בני אדם נוספים, בהם קצינים בדרגות שונות במשמרות המהפכה. הדמוקרטים ביקרו את טראמפ על שלא עדכן את הקונגרס בטרם ביצע את התקיפה, שלה עשויות להיות השלכות חמורות על המתיחות במפרץ הפרסי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים