שתף קטע נבחר

חפץ למדידת נפח מתקופת בית המקדש השני התגלה בי-ם

מדובר בחלק של שולחן אבן, ששימש לקביעת מידות נפח אחידות, שהתגלה סמוך לרחבה מרוצפת גדולה ברחוב המדורג שהוביל את עולי הרגל מבריכת השילוח אל הר הבית. לדברי החוקרים, מדובר בחפץ נדיר

חפץ נדיר, ששימש למדידה אחידה של נפח לפני כ-2,000 שנה, התגלה במהלך חפירות של רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים. התגלית מחזקת את הערכה שבמקום שכנה כיכר העיר התחתונה של ירושלים בתקופת בית המקדש שני.

 

 

מדובר בחלק של שולחן אבן, ששימש לקביעת מידות נפח אחידות, שהתגלה סמוך לרחבה מרוצפת גדולה ברחוב המדורג שהוביל את עולי הרגל מבריכת השילוח אל הר הבית.

 

פרופ' רוני רייך, שחוקר את החפץ, הסביר כי "בשבר שולחן המדידות, נותרו שניים מהשקעים החרוטים העמוקים, כשלכל שקע נקב קטן בתחתיתו. את הנקב שבתחתיתו ניתן היה לפקוק באמצעות אצבע, למלא את השקע נוזל כלשהו, להסיר את האצבע ולרוקן את החומר אל תוך כלי אחר, ולקבוע בכך את נפחו של הכלי, על פי התקן של שולחן המדידות. בצורה זו, יכלו סוחרים לבוא ולכייל את כלי המדידה שלהם לפי תקן אחיד".

 

שולחן המדידה (צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד)
שולחן המדידה(צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד)

 

הוא הוסיף כי מדובר בכלי נדיר. "כלי אבן אחרים היו מאוד פופולאריים בירושלים של ימי הבית השני, אבל עד כה התגלו בחפירות רק שני כלים למדידת נפחים - האחד התגלה בשנות ה-70 של המאה הקודמת בחפירות הרובע היהודי, וכלי אחר נמצא בחפירות בשועפט, שמצפון לירושלים", אמר פרופ' רייך.

 

הלן מכלין, ארכיאולוגית רשות העתיקות, עם שבר השולחן (צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)
הלן מכלין, ארכיאולוגית רשות העתיקות, עם שבר השולחן(צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)

 

הארכיאולוג ארי לוי, ממנהלי החפירה ברחוב המדורג מטעם רשות העתיקות, הוסיף: "בחפירות הרחוב המדורג בעיר דוד התגלו גם משקולות אבן רבות מאוד, ובערכים שונים. המשקולות שנמצאו שייכות לטיפוס שהיה אופייני בעיקר לירושלים. העובדה שהיו משקולות אופייניות לעיר, מעידה על הייחודיות של הכלכלה והמסחר בירושלים של ימי בית שני, ייתכן שבהשפעת המקדש".

 

משקולות האבן עשויות כמעין כיכר פחוס, והן בגדלים שונים, המייצגים ערכים שונים של משקל. לדברי פרופ' רייך, יותר מ90% של מכלול משקולות האבן מטיפוס זה, המונה כמה מאות בסך הכול, נמצא בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בירושלים הקדומה של ימי הבית השני: בכך הן מיוחדות ומייצגות תופעה ירושלמית מובהקת.

 

חלקו התחתון של שולחן המדידה (צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)
חלקו התחתון של שולחן המדידה(צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)

הרחוב המדורג בעיר דוד (צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד)
הרחוב המדורג בעיר דוד(צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד)

 

חוקרי רשות העתיקות נחשון זנטון, מורן חג'בי ומידד שור, ממנהלי החפירה ברחוב המדורג מטעם רשות העתיקות, חשפו בשנים האחרונות רחבה מרוצפת גדולה ברחוב שעלה אל בית המקדש בימי בית שני, והם מציעים כי רחבה זו שימשה ככיכר העיר התחתונה, שבה התקיימה פעילות המסחר של ירושלים. לדברי ארי לוי, "שולחן תקני הנפח שמצאנו ומשקולות האבן שהתגלו בסמוך, מחזקים את ההערכה כי התקיימה במקום פעילות מסחרית ענפה, ואולי יש כאן כדי להצביע על קיומו של שוק".

 

פרופ' רייך סיכם ש"ייתכן כי באזור זה של העיר שמימי הבית השני, היה מצוי משרדו של המפקח על המידות והמשקולות של העיר ירושלים- תפקיד שהיה מקובל בערים אחרות ברחבי האימפריה הרומית בעת העתיקה ואשר מוכר בתואר היווני אַגוֹרַנוֹמוֹס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארי לוי, רשות העתיקות
ארכיאולוגית עם החפץ הנדיר
צילום: ארי לוי, רשות העתיקות
מומלצים