שתף קטע נבחר

תושבים בדרום ת"א נגד חולדאי: "במקום לשאת באחריות - משתלח בזרים"

אחרי מותם הטרגי של דין שושני וסתיו הררי, ראש העיר ת"א האשים את הזרים בבעיות של השכונות הוותיקות. גרה טקלה, אריתראי שמתגורר בשכונת התקווה: "עצוב שמאשימים אותנו"

 

 

תושבים בדרום תל אביב וארגוני זכויות אדם מאשימים את ראש העירייה, רון חולדאי, בהסתה נגד זרים מאריתריאה וסודן המתגוררים בשכונות האזור, בעקבות דברים שאמר אתמול (ראשון) לאחר אסון המעלית בשכונת התקווה, שבו נספו דין שושני וסתיו הררי.

 

שרים בכיכר רבין תל אביב יום הזיכרון חללי מערכות ישראל צה
רון חולדאי(צילום: מוטי קמחי)

חולדאי, שנשאל בריאיון לערוץ 13 על הטענות להזנחת התשתיות בדרום העיר, ענה כי "שכונת התקווה, נווה שאנן ואולי קצת שפירא סובלות מבעיה הרבה יותר גדולה שעולה חדשות לבקרים והיא בעיית המסתננים או מהגרי העבודה או הפליטים, איך שקוראים להם".

 

חולדאי הוסיף כי "הבעיה בשכונת התקווה איננה בעיית הניקוז והתשתיות. תושבי שכונת התקווה הוותיקים יודעים מה היה המצב לפני 20 שנה ואיך הוא השתפר. מספר הקריאות שהיו באזור דיזנגוף יותר גדול מאשר בשכונת התקווה. בעשור האחרון הושקעו בדרום העיר מיליארד ו-200 מיליון שקל בתשתיות. האשימו אותי שאני חופר את העיר יותר מדי ומפריע לכל העיר. הדבר הראשון שעשיתי לפני 20 שנה, גם בשכונת התקווה וגם באלנבי, היה להחליף את התשתיות".

 

גרה טקלה, אריתריאי בן 39 שגר בשכונת התקווה זה שמונה שנים, טוען כי דבריו של חולדאי פגעו בקהילת הזרים בדרום תל אביב. "אני מרגיש צער גדול מאוד על האסון שבו נספו שני צעירים, זה נורא", אמר. "אבל זה אסון טבע ועצוב שמאשימים אותנו בזה. אנחנו לא אחראים על מזג האוויר. בכל פעם שיש בעיה בדרום תל אביב אנחנו הקורבן להאשמות, בין אם זה במערכת הבחירות מסיבות פוליטיות או עכשיו בעקבות האסון. אנחנו לא שירותי החירום שהיו אמורים לענות לצעירים שנתקעו במעלית, אנחנו לא אלה שבנו את הבניין או נתנו לו אישורים, אנחנו לא אחראים על בעיות הניקוז. צריכים למצוא את האחראים והם לא אנחנו".

 

סתיו הררי ()

פורום ארגוני זכויות האדם מסר בתגובה כי "מכעיס ומטריד שבשעה קשה זאת, רון חולדאי, שמכהן כראש העיר תל אביב יותר מעשרים שנה, בחר להשתלח בקהילת מבקשי המקלט, במקום לשאת באחריות. מדובר בהסתה פושעת, שאינה מכבדת את זכר ההרוגים, ופוגעת במי שכבר רגילים לשמש שק חבטות לפוליטיקאים - מבקשי המקלט. אנחנו קוראים לחולדאי לחזור בו מהספין העלוב הזה ולנהוג באחריות כלפי כל תושביו, גם מבקשי המקלט שרבים מהם סבלו בשבת האחרונה מנזקי ההצפות הקשים".

 

מנכ"לית המוקד לפליטים ולמהגרים, ד"ר איילת עוז, הוסיפה: "לצערנו, תושבי דרום תל אביב, הן הישראלים והן מבקשי המקלט, כבר רגילים למלחמות האגו שמנהלים הפוליטיקאים מעל לראשיהם. ההתנהלות הזו מאכזבת ופוגעת במיוחד כאשר היא מגיעה ממי שעומד בראש העיר שקלטה קרוב למחצית מאוכלוסיית מבקשי המקלט בישראל.

 

"נדהמנו לשמוע את דבריו של חולדאי, שהצטרף אתמול לרשימה ארוכה מדי של נבחרי ציבור שבחרו בהסתה ובגזענות במקום באחריות. אני קוראת לחולדאי לחזור בו מדבריו הפוגעניים ולפעול למען כלל תושבי השכונות", מסרה.

 

גרה קטלה ()
גרה קטלה

שפי פז, מובילת "החזית לשחרור דרום תל אביב", מחזיקה בגישה שונה. "המוקד לשב"חים נהנה מאוד מנדיבות לבו של חולדאי כל זמן שזה נוח ומתאים לאג'נדה שלו", אמרה. "לא מפריע להם שהוא מחריב שכונות וקהילות לטובת גנבי הגבול, לא מפריע להם שהוא לא אוכף עליהם את חוקי העזר העירוניים, לא מפריע להם שהוא הורס גינות ציבוריות לטובת מוסדות החינוך שלא מצליחים להדביק את קצב הילודה הפרועה ולא מפריע להם שהוא נתן לבני חסותם את שכונות דרום תל אביב במתנה. אבל כשהוא פולט תחת לחץ את מה שהוא חושב באמת, וכולנו יודעים באמת, פתאום הפילנתרופ בנוסח 'אדם הוא אדם הוא אדם' נהיה גזען ומסית".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "הטענה שראש העירייה מסית מופרכת מיסודה ושקרית. אין אח ורע במדינת ישראל לטיפול העירוני שמוביל ראש העירייה בקהילה הזרה. לפי ערכיו, כל בני האדם נולדו שווים ו'אדם הוא אדם הוא אדם', ועל כן, חרף העובדה שמדובר במשימה לאומית וחרף עמדות חלק מתושבי השכונות - מטפלת העירייה באוכלוסייה זו בכל ימות השנה באמצעות תקציבים עירוניים וללא עזרה ממשלתית.

 

"דבריו בראיון הוצאו מהקשרם", מוסיפים בעירייה. "ראש העירייה נדרש לסוגיות הבעייתיות בשכונות דרום העיר והשיב שהדבר שגורם לתסכול מצד התושבים זה הריכוז הבלתי מטופל של אוכלוסיית הזרים, אשר לעומתו סוגיות הניקוז הן משניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא יחיאלי
ראש העיר רון חולדאי
צילום: גיא יחיאלי
מומלצים