שתף קטע נבחר

מהלך ה"פייק ניוז" של טראמפ שנועד להפחיד את העיראקים

כביכול בטעות, נשלח מכתב שממנו השתמע שצבא ארה"ב מוציא את הכוחות האמריקניים מעיראק. זה כנראה היה "תרגיל תודעתי" מתוחכם של ממשל טראמפ עם מסר לבגדד: מי שיינזק ממימוש הדרישה להוציא את האמריקנים הם העיראקים בלבד. פרשנות

 

 

שליחת המכתב שממנו השתמע שצבא ארצות הברית מתכוון להוציא את חייליו מעיראק הייתה, כך מסתמן, "תרגיל תודעתי" מתוחכם שממשל טרמפ יזם כדי להרתיע את ממשלת עיראק מלדרוש את הוצאת הכוחות האמריקניים מארצה. זאת לאחר שהפרלמנט העיראקי קיבל בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני בבגדד החלטה ברוב דחוק - שבה הוא ממליץ לממשלת עיראק להורות לאמריקנים להוציא את חייליהם מארצה.

דונלד טראמפ בעצרת בחירות עם תומכיו לאחר חיסולו של קאסם סולימאני בעירק (צילום: AFP)
מהלך קלאסי של "פייק ניוז". הנשיא טראמפ(צילום: AFP)

את החלטת הפרלמנט ניסח לא אחר מאשר ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי בעצמו, שגם תמך בה בפומבי יחד עם פוליטיקאים שיעים אחרים. הפוליטיקאים הסונים והכורדים נעדרו מההצבעה. ההחלטה נוסחה במכוון בלשון עמומה יותר, כתגובה שנועדה לרצות את המיליציות השיעיות התומכות בסולימאני ולא כאקט מעשי.

 

 

מפקד כוח קודס איראן קאסם סולימאני חוסל ב בגדד עיראק (צילום: AFP)
מפקד כוח קודס שחוסל, קאסם סולימאני(צילום: AFP)

כך למשל, לא ברור מההחלטה מתי אמורים החיילים האמריקנים לעזוב ומה יהיה גורל הסיוע במיליארדי דולרים שהפנטגון משקיע באימון צבא עיראק ובמלחמה בדאעש. אבל עצם העברת ההחלטה בפרלמנט העיראקי עלולה להביא ללחץ המיליציות לביצועה, וזה עלול להוות ניצחון לאיראן ולהגביר את יכולתה של איראן לאיים ולפגוע בבעלות בריתה של ארה"ב באזור, כולל ישראל.

 

במקום תגובה ישירה להחלטת הפרלמנט העיראקי שהייתה מעידה על חשש אמריקני, הוחלט ככל הנראה בפנטגון על מהלך תודעתי שיבהיר לממשלת עיראק ולצבא עיראק שמי שיינזק ממימוש הדרישה להוציא את כוחות ארה"ב יהיו העיראקים עצמם ולא אף אחד אחר.

 

כעיקרון, על פי מדיניותו הבדלנית של דונלד טראמפ, ארה"ב הייתה שמחה להוציא את חייליה מעיראק. אולם לאמריקנים חשוב כעת, אחרי חיסול סולימאני, לא לצאת מעיראק בעיקר כדי שהאיראנים לא יוכלו לרשום ניצחון וכדי שאיראן לא תוכל לאיים משטחה של עיראק על המפרציות הערביות ובעיקר על ערב הסעודית וכווית וכן, גם על ישראל. הסתלקות האמריקנים מעיראק תאפשר לאיראנים להפעיל את המסדרון היבשתי מאיראן לסוריה ולבנון באין מפריע, וישראל תצטרך להתאמץ מאוד כדי לשבש את העברות הנשק וההתבססות האיראנית בעיראק באמצעות המיליציות השיעיות.

"אינטרס משותף". כוחות אמריקניים בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
"אינטרס משותף". כוחות אמריקניים בעיראק(צילום: AP)

לכן כנראה נשלח במכוון המכתב שהבהיר לעירקים את מצבם - והבהיר כי סילוק חיילי ארה"ב מכניס אותם לצרות צרורות בעוד שלארה"ב זה לא משנה הרבה. במכתב מבהיר למעשה הפנטגון לממשלת עיראק (שהיא ממשלת מעבר) ולראש הממשלה אל-מהדי שהוא ערוך ומוכן להוציא את חייליו מעיראק כבר עכשיו ללא שהיות, אם ברצונה לבצע את החלטת הפרלמנט העיראקי. אולם בלעדי הסיוע הצבאי והמודיעיני, עיראק תהיה שוב טרף קל לאנשי דאעש שעדיין פועלים ברוב חלקי המדינה, בעיקר במערב עיראק.

 

האיראנים לא ישלחו חיילים לעזור להם, והמיליציות חלשות מלהתמודד עם דאעש שיקבל תגבורת מהשבטים הסונים. בלי חיילים אמריקנים שמגינים על מתקני ושדות הנפט ועל הקבלנים האמריקנים שמתחזקים אותם, תעשיית הנפט של עיראק תקרוס - וגם השקעות זרות ייפסקו לעיראק שתצלול לתוך מלחמת אזרחים בין השיעים לסונים במערב ועם הכורדים בצפון. בקיצור, טראמפ רומז במכתב שנשלח כביכול בטעות שהוא מוכן להוציא את חייליו מעיראק בכל רגע, ומה שחשוב יותר - הוא מתכוון לכך.

 

יש לו מספיק בסיסים במדינות מפרץ ערביות אחרות, כולל כוויית וקטאר, ואפילו בסוריה ובירדן שמהן ארה"ב יכולה ללהילחם בדאעש ובאירנים. ואם עיראק תממש את איומה, אנשי הכוחות המיוחדים האמריקניים יוכלו להישאר בתחום המחוז האוטונומי הכורדי שבצפון ובבסיס טנף שעל גבול סוריה-עיראק.

 

לא זו בלבד - המהלך ככל הנראה נועד גם להפחיד את האירופים, שחוששים שאם ארה"ב תפסיק את המלחמה נגד דאעש בעיראק - הם יצטרכו להתמודד איתם בעצמם, בבריסל ובבירות אירופיות נוספות. והאירופים אכן נבהלו, והם פועלים לכנס מפגש שרים למנוע את המהלך ובכלל להרגיע את המצב בעיראק.

 

בנוסף, כבר ברור שטראמפ מעוניין לדרוש פיצויים מעיראק על הטריליונים שארה"ב השקיעה בה, וגם רומז שיטיל סנקציות. אחרי שהושג האפקט, אמר ראש המטות המשולבים שהמכתב היה רק טיוטה שנוסחה רע וכי הוא נשלח בטעות, וכל ראשי הממשל התכחשו לדברים. מהלך "פייק ניוז" קלאסי שגם ממשל ארה"ב יודע לעשות (במיוחד כשטראמפ הוא הנשיא), כשזה משרת את מטרותיו האסטרטגיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים