שתף קטע נבחר

האישה שתגשר בין הבדואים למדינה? "אפילו גולדה לא הייתה מצליחה"

היסטוריה ברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים: חדווה באזוב מונתה כמנהלת משא ומתן לפתרון בעיית הקרקעות - ותהיה האישה הראשונה בתפקיד לצד 25 גברים. היא לא חוששת, אבל סגן ראש עיריית רהט מזהיר שהיא תתקשה לפעול מול השייחים הגברים: "היא לא תצליח"

חדווה באזוב אישה ראשונה מנהלת משא ומתן ב חברה הבדואית בודאים  (צילום: חיים הורנשטיין)
"אישה מעולם לא מילאה את התפקיד הזה". חדווה באזוב(צילום: חיים הורנשטיין)

חדווה באזוב (44) ממושב תלמי ביל"ו היא האישה הראשונה שנקלטה לתפקיד מנהלת משא ומתן ברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים מאז הקמתה. ברשות מועסקים 25 מנהלי משא ומתן, כולם גברים, שתפקידם להביא לפתרון בעיית הקרקעות במגזר הבדואי בנגב - נושא רגיש, טעון ובעייתי שקשה מאוד לפתרון.

 

באזוב, אם לחמישה, היא בעלת תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת בן-גוריון, ועד לאחרונה עבדה באגף הרווחה ברהט כרכזת המיזם לביטחון תזונתי, שנותן מענה למאות משפחות עניות בעיר. "מדובר בתקדים ברמה לאומית. אישה מעולם לא מילאה את התפקיד הזה", אמרה אתמול (שני). "מדובר באוכלוסייה שבטית, שהכרתי לעומק בשנה האחרונה במסגרת עבודתי ברהט. עם העבודה לומדים להכיר את התרבות, הדינמיקה והכללים. על פניו התגובות מאוד קיצוניות. יש טלפונים: 'איך זה יכול להיות?', 'מה הולך להיות?', אבל לי אין כל חשש".

"המצב בשטח הולך ומחמיר". כפר בדואי בנגב ()
"המצב בשטח הולך ומחמיר". כפר בדואי בנגב

לדברי מנכ"ל הרשות, יאיר מעיין, למתמודדות שניגשו למכרז בעבר לא היה ניסיון בעבודה מול האוכלוסייה הבדואית. רק כשבאזוב הגישה מועמדות, עלה שהיא עומדת בכל תנאי הסף. "היא הייתה המועמדת הראויה ביותר ללא כל ספק", אמר מעיין. "היו שתהו איך האוכלוסייה הבדואית תקבל אישה. איך היא תסתובב בשטח לבד? נשים כמעט לא התמודדו לתפקיד הזה. יש נטייה שתפקידים שבהם מסתובבים בשטח הם גבריים יותר. אנחנו מקווים שכעת נשים נוספות יגישו מועמדות במכרזים הבאים".

 

"לא מעניין אף אחד מי מנהל את המשא ומתן", טענו אתמול גורמים במגזר הבדואי, "העיקר הוא שנקבל פתרונות. היו זמנים שהיה חשוב מי מנהל משא ומתן, גבר או אישה, אבל המצב בשטח הולך ומחמיר, במיוחד בכפרים הלא מוכרים בנגב. יש כעס על הרשות שלא באמת נותנת לבדואים פתרונות - וזה מה שחשוב להם באמת".

 

סגן ראש עיריית רהט, עטא אבו-מדיעם, הממונה על תיק האכלוס בעיר שכולל קשרים עם הרשות, נשמע אתמול בוטה ונחרץ: "אם התפקיד שלה הוא משא ומתן, הרי שכל המערכת כשלה", אמר. "היא הולכת להיות בתפקיד הכי בעייתי ורגיש שיש, ואני בטוח שיכולותיה יהיו קרובות לאפס. היותה אישה יכולה להיות נקודת מינוס לרעתה, כי היא לא תוכל להיכנס לוואקום שבין המדינה לשבטים הבדואים. הגברים השייחים מובילים את המאבק הצודק הזה. אני מאמין ביכולות של כל אישה, אבל לא כל תפקיד מתאים לאישה. אני מאחל לה שתצליח ותלך למקום יותר מתאים לה. כי אישה לא תצליח להביא לפתרון סכסוך בן 70 שנה. גם אם גולדה תקום לתחייה, היא לא תצליח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הפייסבוק
חדווה באזוב
מתוך הפייסבוק
מומלצים