שתף קטע נבחר

השר אלקין: שיגעו אנשים ואמרו שהם תכף מתים

בכנס סביבה 2050 התייחס השר להגנת הסביבה למחאת נגד הפעלת אסדת לווייתן ואמר: "אסור לשחק בציבור. אסור להטעות אותו ולשקר לו". השר שטייניץ פנה לכמה ארגוני סביבה ואמר: "במקום לקרוא לשר האנרגיה 'מרעיל תינוקות', שיגידו כל הכבוד"

יממה לאחר הנישוב השני מאסדת הגז לווייתן, הנמצאת כ-10 ק"מ מחוף דור, תקף הבוקר (יום ג') השר להגנת הסביבה זאב אלקין את מובילי המחאה נגד פעילות האסדה. בכנס סביבה 2050 אמר השר אלקין: "לא רק ששיגעו אנשים שהיו בטוחים שהם תיכף מתים - אחרי היום השני של הנישוב הוצפנו בתלונות. התברר שהיו עבודות אספלט ליד פורדיס. כולם היו בטוחים שהם מתים מהרעלה מהאסדה. אסור לשחק בציבור. אסור להטעות אותו ולשקר לו".

 

 
השר להגנת הסביבה תקף עוד בחריפות את מארגני המחאה, בהם כמה ארגונים ירוקים: "לאחרונה אני מזהה תופעה המבוססת על מרכיבים שליליים. מפגש של שרלטנות. בורות ולפעמים הטעיה מכוונת של הציבור. עברנו תהליך מרתק, שלמעשה התכוננו לצ'רנוביל במדינת ישראל. הבטיחו לנו צ'רנוביל בהיקפו. אנשים שהתפנו מבתיהם. יישובים שלמים שבהם נסגרו מוסדות חינוך. רופאים שעזבו את מקום עבודתם כי מסוכן להיות שם. אפילו שם יש - 'עוטף לוויתן'. כמו עוטף עזה".
 
הוא אמר כי אנשי מקצוע של משרדי הבריאות והגנת הסביבה אמרו כי אין שחר לטענות על סכנה. אלקין: "היו רמות זיהום נמוכות יחסית למרכז תל אביב. רופאים שביום יום עובדים בחדרה עם שיהום הפחם - עזבו את בתיהם מפחד. זה הזוי. התוצאה האמיתית באותם שני ימי נישוב - מראה כמה זה הזוי. אפשר לעבור על סדר היום ולומר שאנשים טעו. אבל הטעו ציבור גדול בקמפיינים והוציאו הרבה כסך... לקחו את האנרגיה הציבורית ותיעלו אותה לכיוון הזוי לחלוטין".

 

אלקין ושטייניץ בעמדת הנישוב בחדרה  (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
השרים אלקין ושטייניץ בחוף דור בזמן הנישוב הראשון בשבוע שעבר(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

מי שעוד נאם בכנס הוא שר האנרגיה יובל שטייניץ, שתקף גם הוא את ארגוני הסביבה שמתנגדים למיקום האסדה. "אומרים שטורבינות רוח זה טוב, אבל שלא נראה אותן", אמר השר בכנס. "זה טוב להחליף את הפחם בגז טבעי, אבל אנחנו לא רוצים לראות את האסדה".

 

עם זאת, השר שיבח כמה ארגונים סביבתיים בולטים: "יש ארגונים סביבתיים, שבאו באומץ ואמרו שחשוב לבצע את המהלך הזה. אסדה 10 ק"מ מהחוף זה דבר נכון. אני משבח אותם. גרינפיס ששיבחרו את המהלך. אדם טבע ודין. החברה להגנת הטבע". עם זאת, הוא מתח עליהם ביקורת על שלא ניסו להרגיע את התושבים באזור שבו פועלת האסדה. "ברגע שהתחילה מחאת נימבי, שגלשה לפאניקת המונים, הארגונים האלה קצת השתתקו".

 

הפגנה נגד הנישוב בקריית הממשלה (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה נגד הנישוב הראשון, שהתקיימה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

שטייניץ הוסיף בנוגע להפעלת אסדת לווייתן: "אני אומר לכם - כדי להמשיך להוביל ולהצליח, חשוב שתהיה ביקורת. אבל שכאשר רואים את זה קורה לראשונה בתולדות המדינה, במקום לקרוא לשר האנרגיה 'מרעיל תינוקות', שיגידו כל הכבוד. בפעם הראשונה זיהום האוויר בירידה דרסטית. גם זה חשוב. הרוח הגבית. לא יכול להיות שבשבוע שעבר- כשהיה הנישוב המפורסם - וזו הפעם הראשונה שמשרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה הולכים יחד - כשהיינו בתחנת איגוד ערים, היו שם חלק מראשי היישובים שיצאו למאבק. אמרתי למנכ"ל האיגוד - אתם מודדים את איכות האוויר. מ--2016 התחלתי להוריד את הזיהום. איכות האוויר השתפרה".

 

שר האנרגיה הוסיף לתאר את השיחה: "אומר לי מנכל האיגוד 'על מה אתה מדבר?', מאז שנכנסת לתפקידך בזכות הגז יש לפי המדידות בזכרון יעקב וחוף דור ירידה של יותר מ-50% בזיהום האוויר'. פניתי לראשי היישובים - אתם יודעים שהזיהום יורד. ובמקום שהתושבים יידעו את התושבים, שומעים על ממשלה שרוצה להרעיל אותם".

 

בסיום דבריו הוא פנה לארגונים הירוקים: "אם לא נדע לגבות מהלכים שמובילים לתוצאה הזו ואם ניכנע למאבקי נימבי, שיבלעו את המהפכה הזו ולא ייתנו לנו להקים פאנלים סולאריים וטורבינות רוח - שכרנו ייצא בהפסדנו. אם יש ביקורת - מבקרים. אבל אים טען בביוקרת אם לא יודעים לברך על הישגים".

 

בארגונים הירוקים זעמו על דבריו של השר אלקין. עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, אמר בתגובה: "במקום להציג חזון סביבתי, השר אלקין בחר לפתוח במתקפה חזיתית מול ארגוני הסביבה. אלה התבטאויות לא ראויות מול שותפים לדרך, גם אם השותפים האלו לא תמיד מסכימים איתו ואף מבקרים אותו, השר קרא לארגוני הסביבה שרלטנים, כשרק לאחרונה בית המשפט העליון הוציא נגדו צו על תנאי, המחייב אותו להשיב מדוע אינו מחיל את חוק הפיקדון על מיכלי המשקה הגדולים. ייתכן שגם בית המשפט הוא שרלטן בעיני השר, אבל על כך נאמר הפוסל במומו פוסל. אנחנו באדם טבע ודין מציעים לשר לעסוק יותר בתפקידו כמוביל הסביבה בישראל והרבה פחות במתקפות שערוריתיות ובלתי ענייניות כנגד ארגוני סביבה העושים לילות כימים למען הציבור הישראלי".

 

מעמותת צלול נמסר בתגובה: "אלקין הבהיר הבוקר בצורה הכי ברורה כי אין מנהיגות בישראל. ישנו חלל מנהיגותי עצום בראש המשרד להגנת הסביבה, שאמור לטפל באחד האתגרים הגדולים לאנושות. אלקין בחר שוב לעמוד לצד התעשייה המזהמת ולהאשים את ארגוני הסביבה בכשלים שכולם רשומים על שמו. טוב יעשה אם יבין את המשמעויות של מעשיו ויכיר בחוסר יכולתו להוביל את תושבי ישראל לעתיד טוב יותר ויתפטר מתפקידו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המשרד להגנת הסביבה
השרים אלקין ושטייניץ בחוף דור, בעת הנישוב הראשון
צילום: המשרד להגנת הסביבה
מומלצים