שתף קטע נבחר

הזוג שהביא להלכת המזונות בעליון עוד נאבק

בני הזוג לשעבר, שעניינם הוביל להלכה החדשה בעניין מזונות במשמורת משותפת, ממשיכים בדיונים המשפטיים. בינתיים הופחתו מזונות האב

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה לאחרונה על הפחתה זמנית של מזונות שמשלם אב לשלושה ילדים מעל גיל 6 במשמורת משותפת, מ-4,500 שקל ל-3,400 שקל, וזאת עד שבית המשפט למשפחה יכריע בנושא מחדש בהתאם לעקרונות שהתווה בית המשפט העליון. מדובר בהורים שעניינם נדון בעליון יחד עם ההליך שהביא לפסיקה המהפכנית בתחום, אשר עדיין נאבקים סביב סוגיית המזונות ושאלת יישום ההלכה על המקרה שלהם.

 

ב-2014 חייב בית המשפט למשפחה את האב לשלם לילדיו מזונות והוצאות מגורים של 4,500 שקל בחודש. שנה לאחר מכן דחה בית המשפט המחוזי ערעורים הדדיים שהגישו. כך הגיע התיק שלהם לבית המשפט העליון, שדן בו יחד עם תיק נוסף ועקרוני, שביולי 2017 הביא לשינוי בהלכה בנוגע למזונות ילדים מעל גיל 6 במשמורת משותפת.

 

מלבד ההלכה העקרונית, בית המשפט קבע כי תיק המזונות בעניינם הפרטני של ההורים יוחזר לדיון מחדש בבית המשפט למשפחה, אלא שבפסק דין שניתן לפני כשנה וחצי הוחלט שהמזונות יישארו באותו הסכום. האב לא השלים עם תוצאה זו והגיש ערעור למחוזי, שבו טען בין היתר כי בית המשפט למשפחה לא נשמע להוראות העליון, כיוון שלא ערך בחינה מחודשת של צורכי הילדים אל מול הכנסות ההורים והיחס בין זמני השהות.

 

האם, לעומתו, טענה כי פסיקת בית המשפט צודקת בנסיבות המקרה, בפרט לנוכח פער הכנסות של 14 אלף שקל לטובת האב. היא הזכירה כי קביעת מזונות היא לא עניין של חישוב אריתמטי מדויק.

 

אבל השופט סארי ג'יוסי החליט לקבל את הערעור בנקודה זו, וקבע כי בית המשפט למשפחה לא יישם כראוי את ההלכה החדשה.

 

הוא הסביר שההלכה שינתה את אופן החישוב של הוצאות הקטינים שנמצאים במשמורת משותפת, וכיום הן נחלקות לשני סוגים: הוצאות הקיום היומיומי שבהן נושא כל הורה כשהילדים אצלו, כמו מזון, חשמל מים וכדומה (הוצאות תלויות שהות); והוצאות שלא קשורות בשהות של הילד אצל מי מההורים, כמו בגדים למשל – הוצאות שאינן תלויות שהות.

 

עוד נקבע בהלכה כי יש למנות את אחד ההורים כ"הורה מרכז" שלו יעביר ההורה האחר את חלקו בהוצאות שאינן תלויות שהות, אותן בית המשפט צריך לחשב כמובן. השופט ציין כי יש חשיבות רבה בקביעת סכום ההוצאות הללו כדי להבטיח שצרכים אלה יסופקו לילדים ולמנוע מצב שבו "יפלו בין הכסאות" בשל מחלוקות בין ההורים.

 

השופט ג'יוסי קבע כי בית המשפט לא ערך את החישוב האמור ולא מינה הורה מרכז, ומכאן טעותו. עם זאת, בפסק הדין הודגש שאין מקום להתערב בממצאים העובדתיים בנוגע ליחסי ההכנסות בין ההורים וצרכי הילדים.

 

לפיכך נקבע כי התיק יוחזר לבית המשפט למשפחה לחישוב מחודש התואם את עקרונות ההלכה החדשה, ובמסגרתו יבחן בנוסף האם האב זכאי להשבת מזונות עבר. בינתיים, השופט ג'יוסי הורה על הפחתת המזונות ב-900 שקל, כך שמעתה ועד למתן החלטה בבית המשפט למשפחה, ישלם האב 3,400 שקל בחודש בלבד. השופטים חננאל שרעבי ואספרנצה אלון הסכימו עמו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: רונן עמרני
עו"ד אביטל רבינוביץ
צילום: רונן עמרני
מומלצים