שתף קטע נבחר

אושר: במקום פחם, ייבנו 2 יחידות גז טבעי בחדרה

על-פי התכנון, היחידות שצפויות לקום עד 2022 בתחנת הכוח "אורות רבין", יספקו חשמל בהיקף של כ-1,200 מגה וואט, והן יחליפו את ארבע יחידות הייצור הקיימות המופעלות כיום באמצעות פחם

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') את התוכנית להקמת שתי יחידות ייצור חדשות (מחז"מים) בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה, שיופעלו באמצעות גז טבעי, והעבירה אותה לאישור קבינט הדיור. מדובר בהמשך להחלטת הממשלה מ-2018, לפיה יש לסגור את ארבע התחנות הפחמיות של חברת החשמל בחדרה עד יוני 2022.

 

 

על-פי התכנון, היחידות שצפויות לקום עד 2022, יספקו חשמל בהיקף של כ-1,200 מגה וואט, והן יחליפו את ארבע יחידות הייצור הקיימות המופעלות כיום באמצעות פחם. כך תשופר משמעותית איכות האוויר באזור ותצומצם באופן ניכר פליטת זיהום האוויר מהאתר. היחידות, מסוג מחז"מ (מחזור משולב), מאפשרות לייצר חשמל גם באמצעות החום, שהינו תוצר לוואי מהליך הפקת החשמל. התוכנית מקודמת על ידי חברת החשמל בשיתוף משרד האנרגיה.

 

"אורות רבין" הינה תחנת הכוח הממוקמת בצפון מערב חדרה. התחנה כוללת שש יחידות ייצור פחמיות, שמספקות כ-2,500 מגה וואט. יחידות 5-6 הקיימות הינן יחידות חדשות יותר והותקנו בהן סולקנים להפחתת הפליטות ולמזעור השפעתן הסביבתית. יחידות 1-4 הינן יחידות ותיקות, שהחלו את פעילותן בתחילת שנות ה-80. אלו היחידות הפחמיות הישנות ביותר, בעלות הנצילות הנמוכה ביותר והמזהמות ביותר.

 

ארובה ארובות תחנת כוח אורות רבין חברת החשמל חדרה (צילום: רויטרס)
תחנת הכוח בחדרה(צילום: רויטרס)

 

לאור הרפורמה במשק החשמל והחלטתו של השר שטייניץ להפסיק את השימוש בפחם בישראל עד 2025, גילן המתקדם של היחידות והזיהום הכבד הנפלט מהן, החליטו במשרד האנרגיה שלא להשקיע משאבים ולהתקין אמצעים להפחתת פליטות מהן ובמקום זאת, הוחלט להפסיק את פעילותן לחלוטין ולשמרן כעתודה אסטרטגית בזמן חירום בלבד.

  

במשרד האנרגיה אמרו כי ישראל היא המדינה המובילה בעולם בהפחתת השימוש בפחם לאורך השנים, כאשר בשנת 2010 עמד השימוש בפחם על 59% וב-2018 ירד ל-30%. מהלך זה התאפשר בזכות הורדת השימוש בפחם למינימום, ביטול הקמת התחנה הפחמית הנוספת באשקלון, ההחלטה לסגור את היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה והגדלת ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות. במשרד האנרגיה הוסיפו כי כל אלה הביאו לכך שזיהום האוויר מייצור חשמל פחת בכ-50% בחמש השנים האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תחנת הכוח בחדרה
צילום: רויטרס
מומלצים