שתף קטע נבחר

שר המשפטים ליועמ"ש הכנסת: דיברת עם זוגתך על תיקי נתניהו?

במכתב ששיגר לעו"ד איל ינון, כתב שר המשפטים כי "קיים ניגוד עניינים חמור. משוך ידיך מעיסוק במישרין או בעקיפין בתיקי ראש הממשלה". זוגתו של עו"ד ינון, משנה ליועמ"ש, טיפלה בתיקי נתניהו

 

אמיר אוחנה איל ינון (צילום: מוטי קמחי, שרון צור)
אמיר אוחנה ואיל ינון(צילום: מוטי קמחי, שרון צור)

הליכוד מעלה הילוך בלחצים על היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, לחדול מעיסוק בענייני החסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו משום שזוגתו טיפלה בתיקי החקירות.

 

כפי שפורסם בחברת החדשות, במכתב ששיגר הערב (יום ג') שר המשפטים אמיר אוחנה לעו"ד ינון, כתב: "קיים ניגוד עניינים חמור. משוך ידיך מעיסוק במישרין או בעקיפין בתיקי ראש הממשלה ככל שתחליט שלא לעשות כן, אבקש מיו"ר הכנסת להורות עליך לחדול מטיפול בעניינים אלו".

 

לעיון כמכתבו של שר המשפטים - לחצו כאן

 

במכתב, דרש שר המשפטים להפסיק ולעסוק בענייניו של ראש הממשלה בשל ניגוד העניינים שבו הוא נמצא עם בת זוגו עו"ד עמית מררי המשמשת כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה. "כדי להבין את גודל האבסורד – איש לא היה מקבל מצב שבו היועמ"ש לכנסת היה דן בשאלות הנוגעות לענייניו של ראש הממשלה, אילו עו"ד מררי הייתה חברה בצוות ההגנה של רה"מ", כתב אוחנה. "ניגוד עניינים חריף זה זועק לשמיים ויכול להגיע לכדי עבירה פלילית של הפרת אמונים"

 

אוחנה העלה ארבע שאלות ליועץ המשפטי לכנסת ושאל אם דיווח לגורמים המוסמכים בכנסת על ניגוד העניינים לפני שהתחיל לעסוק בדיוני החסינות. כמו כן שאל אוחנה על נכונות הפרסומים על כך ששקל לפסול את עצמו - ואם חזק בו בעקבות לחצים מצד היועמ"ש מנדלבליט. בשתי השאלות האחרונות פנה השר למישור האישי ושאל את ינון אם חלקה של זוגתו, עורכת הדין עמית מררי, השפיע על החלטותיו - ואם שוחחו על הנושא.

 

אתמול פרסמה המפלגה הודעה רשמית מטעמה, לפיה ינון נמצא בניגוד עניינים חמור, "שעולה כדי חשד לפלילים", לדבריה. מהמפלגה נמסר כי ינון "התחייב שלא יעסוק בענייניו של ראש הממשלה במישרין או בעקיפין, והוא עסק ועוסק בהם בפועל. לא ייתכן שביד אחת זוגתו תחליט על כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, וביד השנייה הוא יסכל באופן תקדימי את בקשת החסינות שלו. עליו להשעות עצמו מתפקידו לאלתר".

 

עו"ד ינון כבר הגיש את חוות דעת שלפיה ניתן באופן עקרוני לכנס את ועדת הכנסת עוד לפני הבחירות לכנסת ה-23 בחודש מרץ. בליכוד מבקשים למנוע מהיועץ המשפטי של הכנסת לקחת חלק בשלב הבא בהליך: הדיונים על האפשרות להקים ועדה מסדרת שתמנה בפועל את ועדת הכנסת.

 

יועמ"ש הכנסת אמר כי אין בכוונתו לפסול את עצמו מעיסוקים פרוצדורליים, אולם "אם וכאשר יתקיים דיון בבקשות החסינות בכנסת, ובטענות המהותיות הקשורות לשיקול הדעת של היועמ"ש להגיש את כתבי האישום, יועמ"ש הכנסת לא יעסוק בכך". מהכנסת נמסר בתגובה לדרישת הליכוד כי "היועץ המשפטי לכנסת חתום על הסדר ניגוד עניינים ומקפיד עליו קלה כחמורה במהלך כל השנים שבהם הוא ובת זוגו נושאים בתפקידיהם במקביל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולמויסקי
שר המשפטים אמיר אוחנה
צילום: אלכס קולמויסקי
מומלצים