שתף קטע נבחר

איראן רצתה להכאיב בלי להיגרר למלחמה

בטהרן חיפשו כנראה לפגוע בחיילים אמריקנים, אך מתקפת הטילים על שני הבסיסים בעיראק הייתה מדודה ונועדה לבחון את התגובה של טראמפ. המסר לישראל נועד להרתיע אותה מלהשתתף בתגובה האמריקנית, אם תבוא | פרשנות

 

 

התקיפה האיראנית הלילה (רביעי) כ"נקמה" על חיסול קאסם סולימאני נועדה לפגוע בראש ובראשונה בחיילים אמריקנים, ולגבות מהם מחיר דמים. לכן היא נעשתה על שני בסיסים אמריקניים גדולים, שבהם שוהים כוחות אמריקנים ועיראקים באגפים נפרדים ומרוחקים זה מזה.

 

המתקפה הייתה מדודה על-מנת לבחון את תגובת האמריקנים, ולפיה תיקבע גם עוצמת פעולות הנקם האחרות. סיבה נוספת לתקיפה בעיראק היא גם הקלות שבהוצאתה אל הפועל. לאיראן יש מבחר גדול של טילים שמגיעים לטווחים האלה, ומדובר בבסיסים גדולים, מוכרים, שאין צורך באיסוף מודיעין עליהם.

 

בשני הבסיסים שהותקפו, האחד בארביל שבחבל הכורדי האוטונומי, והשני, עין אל-אסד, שנמצא במחוז אנבר שממערב לנהר הפרת, שוהים יותר מאלף חיילים אמריקנים מבין 6,000 החיילים שמוצבים בעיראק כולה. ההתקפה על שני הבסיסים כוונה ללא ספק גם כרמז לנשיא האמריקני דונלד טראמפ ולסגנו מייק פנס, שביקרו בשני הבסיסים בגלל חשיבותם לארצות הברית, ועל כן הם מסמלים עבור האיראנים את "היוהרה האמריקנית", כפי שהם רואים זאת.

 

אף על פי שבאיראן הודיעו על "מותם של 80 אנשי צבא אמריקנים", עדיין לא ברור אם היו נפגעים גם בקרב החיילים העיראקים והכורדים, ואיזה נזק נגרם כתוצאה מהטילים. אולם מהפרטים שהצטברו עד כה נראה שהאיראנים בחרו לבצע מתקפה שתכאיב לאמריקנים, אך לא תגרור מלחמה ואפילו לא הסלמה.

טילים מאיראן לעבר בסיסים אמריקנים בעיראק כתגובה על חיסול קאסם סולימאני (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מפה בסיס בסיסים ארה

תקיפה תקיפת איראן טיל טילים בסיס צבא ארה
הבסיס בעין אל-אסד(צילום: AP)

עין אל-אסד הוא הבסיס הראשי של האמריקנים בעיראק, וטראמפ ביקר בו בחודש שעבר לכבוד חג המולד והשנה החדשה. מדובר בבסיס אווירי גדול מאוד, הממוקם בלב האזור הסוני שבטוח יחסית לאמריקנים, שממנו יוצאים המטוסים לתקיפות נגד דאעש בסוריה ובעיראק. חשוב לציין כי האיראנים תקפו הפעם בסיסים אמריקנים שאינם נמצאים באזורים המאוכלסים על ידי השיעים בעיראק, אלא על-ידי סונים שנחשבים עוינים לשיעים וכורדים מהפלג שבהנהגת מסעוד ברזני, שאין לו קשרים טובים עם איראן.

 

בבסיס שבארביל שוהים בעיקר הכוחות המיוחדים של ארצות הברית. מהבסיס הזה, שבו ביקר לא מכבר סגן הנשיא פנס, יצאו במסוקים הכוחות שחיסלו את מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי במחוז אידליב שבסוריה.

 

הבסיס בארביל נמצא לפחות 100 ק"מ מגבול איראן, והבסיס בעין אל-אסד נמצא יותר מ-300 ק"מ מהגבול בין איראן לעיראק. לכן אפשר להניח שהתקיפה נעשתה בטילים לא כבדים אלא בליסטיים, בעלי ראש קרב גדול כמו למשל מהסוג המוכר לנו בישראל, טילי סקאד.

 

תעמולה נגד נשיא ארה
תעמולה באיראן נגד טראמפ(צילום: MCT)

ככל הנראה, התקיפה בוצעה באמצעות בטילים מסוג "פתח 313", המונעים בדלק מוצק. כבר לא מדובר ברקטות, אלא בטילים בעלי טווח גדול וראש קרב המכיל מאות קילוגרמים חומר נפץ. דובר משמרות המהפכה טען שנורו לעבר הבסיסים כ-32 טילים כאלה, אולם הפנטגון הודיע שפגעו כ-12 טילים, כך שייתכן שהטילים שנורו אינם מדויקים וחלקם נפלו מחוץ לבסיסים.

  

המסר של איראן לישראל: אל תתערבו

האזהרה שהשמיע גורם איראני, לפיה גם ישראל עלולה למצוא את עצמה מותקפת, נועדה להרתיע את ישראל מלקחת חלק בתגובה האמריקנית, אם תבוא. עם זאת, אפשר להניח שירי הטילים על שני הבסיסים האמריקנים אינו סוף פסוק - והאיראנים ימשיכו לנסות ולבצע פיגועי נקמה על חיסולו של קאסם סולימאני.

 

עדיין לא ברור איך – ואם בכלל – האמריקנים יגיבו על התקיפה. אם מספר הנפגעים האמריקנים לא יהיה גדול, והנזק לא חמור, סביר להעריך שטראמפ יחליט שלא להגיב, ובכך ייענה למעשה לבקשתם של האיראנים שלא להסלים את האירוע. הציוץ של שר החוץ האיראני מוחמד זריף אחרי ההתקפה, נועד להבהיר לוושינגטון כי ההנהגה בטהרן מבקשת לראות בתקיפת שני הבסיסים פעולה מדודה ולא קטלנית, מפני שהיא אינה רוצה בהסלמה.

 

ייתכן מאוד שהבית הלבן יענה למסר הברור הזה, אבל זאת בתנאי שכמות הנפגעים לא בשני הבסיסים לא תהיה גדולה, וכך גם הנזק. כרגע מסתמן שאכן אין לאמריקנים נפגעים רבים או נזק גדול ממתקפת הטילים האיראנית. ישראל בינתיים נמצאת מחוץ למשחק, והאיראנים מעבירים לנו רק מסרי הרתעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים