שתף קטע נבחר

למרבה הצער, ככה נראית הרבנות "שלנו"

דבריו של הרב הראשי יצחק יוסף מזכירים לנו שש"ס אמנם מתיימרת להשמיע את קול השקופים ולהילחם בגזענות, עד כשמגיעים לעליות אחרות

 

 

תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם. האמת הפשוטה הזו הפכה למרבה הצער למצרך נדיר. הדימוי של היהדות הרבנית המוכרת לציבור הרחב היא רעה ומרה כבר שנים רבות, ואמירותיו האומללות של הרב הראשי יצחק יוסף הן עוד תוספת אל המדורה הזו.

 

 

לצערנו, אנחנו כבר רגילים לשמוע אמירות שנאה כאלה ממי שאוחז בתפקיד ציבורי וממלכתי. הרבנות, ובראשה הרבנים הראשיים, מזמן לא מתיימרת להיות הרבנות של עם ישראל. מבחינת הרב הראשי הוא רבם של החרדים, רבה של ש"ס, מינוי פוליטי ותו לא. ולכן הרב יצחק יוסף יורה את חיציו לא בפעם הראשונה. הוא עולב בנשים, בחילונים, ברבנים ובדיינים מהציונות הדתית, ועכשיו הגיע תורה של העלייה הרוסית.

 

בכל פעם מחדש ישנה התקוממות מקומית, זעם מוגבל, ואנו חוזרים לעניינינו. התרגלנו שככה נראית רבנות. שככה נראית יהדות. הציפיות שלנו ברצפה. את הנזק יהיה קשה מאוד לשקם. כבודה של התורה נרמס ברבים.

 

נכון, חוק השבות איננו תואם את ההלכה היהודית. אפשר לשנות את החוק, אפשר לשנות את מערך הגיור הכושל של מדינת ישראל, אי אפשר להשתלח באופן מכוער כל כך במיליוני ישראלים טובים ויקרים, אחים ואחיות שלנו. אבל בסוף קיצונים הם מחוללי כאוס, והכאוס משתלם. הוא הופך למנדטים. כל אמירה דתית קיצונית תגרור אמירות חילוניות קיצוניות, ולהפך. אריה דרעי מש"ס ואביגדור ליברמן מישראל ביתנו יודעים זאת היטב. הם גם זוכרים איך עובדת פוליטיקה. וכמה קל להבעיר את הבייס במלחמה מכוערת כזו.

  (צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)
(צילום: אלכס קולומויסקי; נעם מושקוביץ)

ש"ס מתיימרת להשמיע את קולם של השקופים, להילחם בגזענות, להציג עושר תרבותי - אבל כל זה נעצר כשמגיעים לעליות אחרות. בהיררכיה של טורפים, כל אחד צריך למצוא מישהו מתחתיו בשרשרת המזון. ישראל ביתנו ניהלה ומנהלת קמפיין שלם שמתבסס על שנאת חרדים.

 

אבל החברה האזרחית חזקה יותר. היא מציגה לנו אלטרנטיבה לשיחה הציבורית העלובה. בשנים האחרונות הצעירים והצעירות דוברי הרוסית מתחילים לדבר. לספר. לתמלל את השנים האבודות של הוריהם, שעלו ארצה ובנו חיים מאפס. שעבדו בכל עבודה, שהתעקשו להשתלב ולהצליח, שהחליפו את האנטישמיות של רוסיה בגזענות הישראלית. ההתעוררות הזו מרגשת, מידבקת.

 

האמת היא שלהתעוררות הזו יש גם מקורות השראה - בראש ובראשונה מאבקם של צעירים וצעירות יוצאי עדות המזרח, שעשו את אותן פעולות תרבותיות כמה שנים קודם. התשובה הטובה ביותר לגזענות, לבורות, לשנאה, היא להשמיע את הקולות המושתקים. לתת להם במה והד. להציע לחברה הישראלית סיפור אלטרנטיבי.

 

  • חן ארצי סרור היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים