שתף קטע נבחר

מדהים! מטאורים והזוהר הצפוני מהחלל

בתמונה שצילמה האסטרונאוטית כריסטינה קוק מתחנת החלל הבינלאומית נראים כמה מטאורים נשרפים בכניסה לאטמוספירה וברקע הזוהר הצפוני

אחת התמונות היפות ביותר שצולמו מהחלל: האסטרונאוטית כריסטינה קוק, ששברה בסוף החודש בעבר את שיא השהייה הרצופה בחלל לנשים, פרסמה השבוע תמונה מדהימה - שאותה צילמה מתחנת החלל הבינלאומית. בתמונה נראים כמה מטאורים קטנים נשרפים בכניסה לכדור הארץ וברקע הזוהר הצפוני.

 

מטאורים וגם הזוהר הצפוני בתמונה אחת (צילום: כריסטינה קוק, נאס
מטאורים וגם הזוהר הצפוני בתמונה אחת(צילום: כריסטינה קוק, נאס"א)

 

קוק רשמה ברשתות החברתיות: "האם אפשר לראות 'כוכבים נופלים' מהחלל? מסתבר שכן. זהו מטר המטאורים הראשון של העשור והיה לנו מספיק מזל לתעד אותו מתחנת החלל הבינלאומית יחד עם הזוהר הצפוני. זו תמונה מורכבת של כמה קוואדרנטידים (שמו של המטר) כשנשרפו בכניסה לאטמוספירה".

 

ד"ר יגאל פת-אל הסביר בכתבה שפורסמה ב-ynet בסוף השבוע כי מטר הקוואדרנטידים הוא אחד המטרות העשירים והקצב שלו עשוי להגיע לכ-100 מטאורים בשעה. שמו של המטר נובע ממקור המטר בקבוצת כוכבים שאינה קיימת יותר ושמה - קואדרנס-מוראליס, שפירושה - מד הזווית שעל הקיר. המטאורים המשויכים למטר נעים במהירות בינונית של 48 ק"מ לשנייה ונשרפים בגובה עשרות ק"מ מעל הקרקע.

 

כריסטינה קוק בתחנת החלל הבינלאומית (צילום: נאס
כריסטינה קוק בתחנת החלל הבינלאומית(צילום: נאס"א)

 

 

 

האסטרונאוטית האמריקנית קוק שוגרה לחלל ב-14 במרץ בחללית סויוז מקזחסטן. המשימה המקורית שלה הייתה אמורה להימשך שישה חודשים, אבל במהלך השהייה שלה בחלל הוחלט להאריך את המשימה - בין היתר על מנת לאסוף מידע על שהייה ארוכה של בני אדם בחלל. היא אמורה לחזור לכדור הארץ ב-6 בפברואר. אם קוק תחזור לכדור הארץ בתאריך המתוכנן - היא תשהה בחלל בסך הכול 328 ימים, 12 פחות משיאו של סקוט קלי, המחזיק בשיא השהייה הרצופה בחלל של אסטרונאוט אמריקני.

 

במהלך שהותה בתחנת החלל הבינלאומית השתתפה קוק בהליכת החלל הראשונה לנשים בלבד, שאותה ביצעה יחד עם האסטרונאוטית ג'סיקה מאיר. השתיים זכו במהלך ההליכה לשיחה מפתיעה מנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. שמה של קוק מוזכר בין היתר ברשימת הנשים שיכולות לזכות לתואר - האישה הראשונה שתדרוך על אדמת הירח.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כריסטינה קוק, נאס"א
מטאורים וגם זוהר צפוני
צילום: כריסטינה קוק, נאס"א
מומלצים