שתף קטע נבחר

האמהות הקדמוניות של וונדר וומן

לצד ראשי חץ, רתמות סוסים וכיסוי ראש מוזהב: ברוסיה התגלו שרידי 4 אמזונות - לוחמות קדמוניות סקיתיות שמתו לפני 1,600 שנה

 

 

 

וונדר וומן, מלפנייך: שרידי ארבע לוחמות קדמוניות התגלו לאחרונה ברוסיה. מדובר בלוחמות סקיתיות, שבטי נוודים לוחמים שנעו במערב רוסיה בין 900 לפני הספירה ל-200 לפני הספירה. זו הפעם הראשונה שבה נמצאו באותו קבר שרידים של כמה לוחמות סקיתיות.

 

לפי מכון הארכיאולוגיה הרוסי RAS, אחת מהנשים הלוחמות - האמזונות - התגלתה כשהיא עוטה כיסוי ראש מסורתי נדיר. אמזונות, הכינוי ביוון העתיקה לנשים לוחמות, היו חלק חשוב מהתרבות של הסקיתים.

 

נשים לוחמות אמזונות דביטסה רוסיה סקיתים ()
כיסוי הראש כפי שנמצא - והשחזור שלו

בעשר השנים האחרונות התגלו 11 קברים של נשים לוחמות סקיתיות. לפי ההערכה, אותן ארבע לוחמות ששרידיהן התגלו לאחרונה בדביטסה שבמערב רוסיה, ליד הנהר דון, שימשו כשומרות במחנה בעת שבני השבט הגברים יצאו ממנו להילחם.

 

עצמות הנשים, שנקברו על פי ההערכה בסביבות המאה הרביעית לפני הספירה, התגלו בבית הקברות דביטסה, כשם הכפר המקומי, שם חפרו ארכיאולוגים רוסים משנת 2010.

 

הצעירה מבין הלוחמות הייתה כבת 12 בעת מותה, והאחרות – בת 20-29, בת 25-35 ובת 45-50. המבוגרת, שלבשה את אותו כיסוי ראש מיוחד שכלל תליון שעשוי בחלקו מזהב, חיה יותר מתוחלת החיים הממוצעת לסקיתיות לוחמות, שהייתה 30 עד 35 שנה.

נשים לוחמות אמזונות דביטסה רוסיה סקיתים ()
עצמות האמזונות בקבר במערב רוסיה

נשים לוחמות אמזונות דביטסה רוסיה סקיתים ()
נשים לוחמות אמזונות דביטסה רוסיה סקיתים

 

לצדה נמצאו סכין ברזל וראש חץ שנעטפו באריג. בנוסף נמצאו נמצאו 30 ראשי חץ מברזל, קרס מברזל בצורת ציפור, שברי רתמות סוסים, עצמות חיות ועוד. בעבר הקבר נשדד, אבל למרבה המזל רק צדו המזרחי והצפוני נפגעו.

 

החוקרים לא הצליחו לקבוע מה גרם למותם של הנשים, ומדוע נטמנו יחדיו באותו זמן. "זה מסתורין - יש כאן שתי נשים בשיא חייהן, נערה ואישה שאז נחשבה למבוגרת מאוד. לא מצאנו סימנים לפגיעות על העצמאות, ולא ברור מדוע הן מתו באותו זמן", אמר ואלרי גולייב, מוביל המחקר.

 

"בעבר נטען לגבי נשים לוחמות מהעת העתיקה כי לא התירו להם להינשא עד שהרגו אויב בקרב", אמר ל"פוקס ניוז" פרופ' בארי קאנליף מאוניברסיטת אוקספורד, מחבר הספר "הסקיתים: הלוחמים הנוודים של הערבות". "ברור ממקורות אחרים כי פלואידיות מינית אפיינה את החברות של הסקיתים, וזה נושא שיש לחקור אותו בהמשך. התגלית הזו תסייע להבנה שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים