שתף קטע נבחר

בשל הקיפאון הפוליטי: קיצוצים נרחבים ברווחה

במרכזים למניעת אלימות במשפחה, במסגרות יום לאנשים עם מוגבלות, בטיפול בקטינים נפגעי תקיפה מינית ועוד ועוד: משרד הרווחה הודיע כי עקב העובדה שלא אושר תקציב ל-2020, יועברו "הקצאות מקוצצות" בסעיפים שכוללים שירותים חיוניים. ברשויות המקומיות מאיימים בהשבתה

משרד הרווחה הודיע אתמול (רביעי) לרשויות המקומיות על קיצוצים נרחבים ומשמעותיים בשירותים חיוניים לאוכלוסיות החלשות והנזקקות ביותר, מאחר שטרם אושר תקציב לשנת 2020 בעקבות הקיפאון הפוליטי.

 

בין שירותי הרווחה שייפגעו - מרכזים למניעת אלימות במשפחה, מסגרות יום לאנשים עם מוגבלות, תחנות לטיפול משפחתי ומרכזי קשר, טיפול בקטינים נפגעי תקיפה מינית, בילדים ונוער בסיכון, בנשים שעסקו בזנות ובנוער חרדי מנותק. בעקבות ההודעה – במרכז השלטון המקומי מאיימים בהשבתה של כלל שירותי הרווחה ברשויות.

An elderly Israeli man searches in the trash   (Photo: Shaul Golan)
פגיעה בנזקקים בשל הקיפאון הפוליטי(Photo: Shaul Golan)

בהודעה שהועברה מהמשרד למרכז השלטון המקומי נכתב כי "שנת תקציב 2020 נפתחה ללא תקציב מדינה מאושר. כתוצאה מכך ההתנהלות התקציבית בשנת 2020 תהיה על פי תקציב המשכי, שנגזר מתוך תקציב המדינה לשנת 2019, ויהיה בתוקף עד לאחר כינון ממשלה ואישור חוק תקציב".

 

בהודעת המשרד הוסבר כי "תקציב זה לוקח בחשבון את ההתחייבויות הקשיחות של המדינה ומתקצב את שאר הנושאים בהתאם ליתרה התקציבית במשרד העבודה והרווחה. בהתאם לעקרון זה 'קושחו' התקנות המכסתיות. הווה אומר שכל התקנות שלהן יש מכסה רשומה בספר התקציב תוקצבו באופן מלא בהתאם לביצוע בשנת 2019. ברם אולם, בשלב זה לא אושר לנו להגדיל כמויות, והדבר אומר שהמכסות בשנת 2020 יישארו כפי שהיו בשנת 2019, וקליטות חדשות יהיו רק על חשבון עזיבות".

 

במשרד הוסיפו כי בסעיפים האחרים, המוגדרים 'סעיפים שאינם קשיחים', נערכו הפחתות משמעותיות. "לצערנו הרב ניאלץ להעביר הקצאות מקוצצות לרשויות המקומיות", נמסר. "בחלק מהסעיפים, שכוללים שירותי רווחה חיוניים ביותר, מדובר על קיצוצים משמעותיים, הן מבחינת התקציב והן מבחינת אחוז הפעילות. אנו מקווים שתקופה זו תהיה קצרה ככל שניתן והפגיעה בשירותי הרווחה תהיה מינימלית".

 

יפעת שאשא ביטון (צילום: צילום: שרית הוכברג)
שרת הרווחה החדשה יפעת שאשא-ביטון. תעצור את הקיצוץ?(צילום: צילום: שרית הוכברג)

 

 

בעקבות ההודעה, מרכז השלטון המקומי, מרכז המועצות האזוריות ו"פורום 15 הערים העצמאיות" שלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושרת העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הנכנסת, יפעת שאשא-ביטון, שבו נכתב כי "במידה וההנחיות לא ישונו לאלתר, השלטון המקומי, על כל רבדיו ומרכיביו, ייאלץ לנקוט בצעדים חמורים עד לכדי עצירת כל הפעולות במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות".

 

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, אמר ל-ynet כי "הודעת החשב הכללי למשרד הרווחה בדבר קיצוץ שרירותי היא קו אדום וניצול ציני לסגירת הגרעון על גבם של החלשים. אלפי מטופלים של המחלקות לשירותים חברתיים, בהם ילדים בסיכון, נשים מוכות, אנשים עם מוגבלות וכאלה שעוברים שיקום חשוב ומקצועי - לא יכולים להיות קורבן של הקיפאון הממשלתי. היום אנחנו שוב מרימים דגל אדום ודורשים להימנע מהקיצוצים הפוגעניים שיפגעו בתושבים רבים באופן קריטי".

 

שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, הוסיף כי "עם כל ההבנה לבעיות התקציב הנגרמות מהשיתוק הפוליטי, איננו יכולים להסכים להחלטת משרד הרווחה לקצץ בתקציבים לשירותי רווחה חיוניים. נשים שהיו קורבנות לאלימות ושנחלצו מעולם הזנות, קטינים שסבלו מתקיפות מיניות - כל אלה ואחרים לא יוכלו להמתין עד לכינון ממשלה חדשה ואישור תקציב. אין לי ספק כי את הבעיה הפרוצדורלית הזאת ניתן לפתור בדרכים יצירתיות ועל פי חוק, כפי שנמצאו דרכים להפשיר תקציבים חיוניים אחרים. השירותים החיוניים שיקוצצו ניתנים גם ביישובים ובמועצות בעוטף עזה. האם מישהו יכול להעלות על דעתו קיצוץ בתקציבים לנוער בסיכון או לתחנות לטיפול במשפחות במצוקה בעוטף? אנחנו לא נסכים לכך ונצא למאבק נחוש אם לא תבוטל הגזירה".

 

ח"כ אילן גילאון מהמחנה הדמוקרטי דרש דיון דחוף בוועדת הכספים בעקבות הפרסום ב-ynet: "מופתעים? אל תהיו. את מי תרמוס הרי הממשלה הזו אם לא את החלשים ביותר? ביקשתי מגפני דיון דחוף בוועדת הכספים בנושא. לא יכול להיות ששוב ושוב מי שישלמו את מחיר המשבר הפוליטי שהכניס אותנו אליו הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, יהיו האוכלוסיות המוחלשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים