שתף קטע נבחר

בחמ"ל מסווג, במהלך משמרת: שיעורי דת לתצפיתניות

אחת לשבועיים נכנסת רבנית לחמ"ל במוצב בגבול מצרים ומעבירה שיעורי דת - בזמן שהתצפיתניות מרותקות למסכים וצריכות לשמור על ערנות שיא. "הן הפכו לקהל שבוי", העיד חייל בפני ynet. צה"ל: "השיעורים אושרו, אך הכניסה לחמ"ל היא בניגוד להנחיית הרב הראשי. האירוע מתוחקר"

 

תצפיתניות בסיס ערער רמת הגולן (צילום: דובר צה
תצפיתניות בחמ"ל. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

שיעורי דת ל"עיניים של המדינה", בתוך החמ"ל: מעדויות שהגיעו ל-ynet מפי חיילי מילואים ששירתו באחרונה בגבול מצרים עולה כי למרות איסור מפורש להכניס גורמים בלתי-מורשים למתחמים רגישים, נוהגת רבנית אזרחית להיכנס אחת לשבועיים למוצב גדודי במרכז גזרת הגבול - ומעבירה שיעורי דת לתצפיתניות במהלך משמרת.

 

"בזמן שהחיילות מרותקות למסכים ועוקבות אחר הנעשה לאורך גדר המערכת מבלי להוריד את העיניים שלהן מהמסך - כפי שהן מחויבות, תוך שמירה על ערנות מלאה ללא הסחות דעת - הרבנית מעבירה להן שיעור בנושא 'היחס הנכון לפי ההלכה של אישה לבעלה' ועל 'צום ותענית'", העיד חייל שהיה נוכח באחת ההתרחשויות. "החיילות הופכות לקהל שבוי, כי הן לא יקומו באמצע משמרת ויעזבו, אלא ישמעו את תוכן השיעור גם אם זה בניגוד לרצונן".

 

לפי העדויות, הרבנית נכנסת למוצב בליווי קצינה זוטרה בדרגת סגן שמלווה אותה לחמ"ל - הנחשב לאזור רגיש וסודי במיוחד. מעבר לנעשה בשטח ונראה בשידור חי במסכים, על קירות החמ"ל ולצד השולחנות, כתובות על גבי שלטים פקודות ודרכים להתמודד עם אירועים ביטחוניים. בצה"ל טוענים כי הנושא יתוחקר, אלא שממקרי עבר ניתן להניח שספק אם יינקטו צעדים, כשקצינים "העלימו עין" ואפשרו לתופעה להתרחש.

 

 

"הרבנית סיפרה לי שיש לה אישור וסיווג ביטחוני שקיבלה מבכירים בצבא", הוסיף גורם המעורה בפרטים, "אבל במפקדת הגדוד והחטיבה המרחבית פארן, שאחראית על הגזרה, אמרו לי שפעילותה אינה מוכרת. גם אישור כניסה שלה לבסיס עצמו לא היה מוכר בגדוד, שאחראי על הגזרה ועל אישורי כניסה למוצבים עבור גורמים שאינם צבאיים".

 

בשנים האחרונות חלה רפורמה במחלקת הרבנות הצבאית, שאחראית על שיעורי דת לחיילים, כדי להסדיר את הנושא וליישר קו תוך שרטוט "גבולות גזרה" ברורים עם התכנים של חיל החינוך. הסמכות לאשר שיעורים של גורמי דת אזרחיים נתונה בידי הרבנות הצבאית, שמנפיקה היתרים לכך על-פי שיקול דעתה, בניגוד למצבי עבר שבהם הועברו שיעורי דת - לעיתים ללא רצון חופשי מצד החיילים - בידי רבנים שנכנסו לבסיסים על דעת עצמם או בהזמנת גורמי פיקוד מקומיים.

 

מ"הפורום החילוני" נמסר בתגובה: "זו שערורייה שצה"ל מכניס לבסיסיו נשים דתיות כדי להעביר לכל החיילות - כולל החילוניות - שיעורי דת ללא כל פיקוח ובקרה. צה"ל מפקיר את החיילות, כקהל שבוי, בידי מיסיונרים. במקרה הזה יש גם פגיעה ישירה בפעילות המבצעית, כאשר האזרחית מעבירה הרצאות לחיילות במהלך המשמרת שלהן בחמ"ל. אישור הכניסה שניתן לאישה על-ידי הרב הצבאי הראשי או סביבתו הוא עוד הוכחה לכך שצה"ל נכבש על ידי חבורת רבנים. בקרוב יצטרך צה"ל לשנות את שמו ל'צבא ההדתה לישראל'".

 

מדובר צה"ל נמסר: "שיעורי המרצה הנ"ל בנושאי דת אושרו על ידי הגורמים הרלוונטיים בצה"ל, ומתקיימים עבור החיילות המעוניינות בכך בלבד, בתיאום מלא מול המפקדים. נציין כי כניסת המרצה לחמ"ל היא בניגוד להנחיית הרב הראשי לצה"ל. האירוע מתוחקר, ובעקבותיו הרבנות הצבאית תבצע חידוד נהלים לכלל המרצים מטעמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תצפיתניות. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים