שתף קטע נבחר

הנדל: "אם אדלשטיין ימנע דיון בחסינות - הוא לא יישאר"

חבר הכנסת מכחול לבן הדגיש באולפן ynet כי מפלגתו תעשה כל שיידרש על מנת לאפשר את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות נתניהו ואיים כי תפעל להחלפת יו"ר הכנסת: "אם אדלשטיין לא יאפשר את הפתח הזה, הוא לא יישאר שם"

 

 

חבר הכנסת יועז הנדל (כחול לבן) התייחס הבוקר (יום ה') ללחץ מצד מפלגתו על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להקים את ועדת הכנסת על מנת שתדון בחסינותו של ראש הממשלה, והבהיר כי הדחתו במקרה שכזה תהיה בלתי נמנעת. זאת, יום לאחר האולטימטום שהציב יו"ר מפלגתו בני גנץ לאדלשטיין.

 

בראיון לאולפן ynet דיבר הנדל גם על הקריאות לאיחוד בגוש המרכז-שמאל, תוך שהוא מבהיר כי השוני בין המפלגות גדול ואינו מאפשר מהלך שכזה, זאת בהמשך לדבריו של גנץ, שדחה אתמול את הצעת האיחוד של יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ. הנדל הדגיש כי ההבדלים אינם ניתנים לגישור וכי מדובר בפערים אידיאולוגיים מובהקים שכחול לבן מעולם לא התכוונה לדון בהם.

 

ביטלתם לחלוטין את האפשרות לאיחוד במרכז-שמאל, למה?

"היא לא הייתה קיימת מעולם. יש מפלגת מרכז שקוראים לה כחול לבן, יש מפלגות משמאל, יש מפלגות מימין וכך אני חושב שהיה נכון לרוץ. שמאל זו לא מילת גנאי, שמאל זאת מציאות פוליטית או אידאולוגיה".

 

יועז הנדל ב אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"נעשה כל שיידרש כדי להקים את ועדת הכנסת". יועז הנדל(צילום: אבי מועלם)

גם אתם בכחול לבן מורכבים מאנשים כמוך ומאנשים מהשמאל כמו עפר שלח

"אין ספק שכחול לבן מורכבת גם מתל"ם של מפלגת ימין ממלכתית וגם ממפלגות אחרות ומאנשים אחרים שבחרו במודע להיות במפלגת מרכז ולכן ישבנו ביחד. אני אחד מכותבי המצע של כחול לבן, והוא ממצה את הקונצנזוס הישראלי בהרבה מאוד תחומים כולל הביטחוני-מדיני. אני לא חושב שחבריי משמאל נמצאים שם אבל בהחלט חשוב שהשמאל הישראלי יתקיים ולא יתפוגג ולכן חשובים האיחודים שם וחשוב לי באופן אישי שהמילה שמאל לא תהפוך למילה גנאי כמו שאנחנו רואים".

 

מה תשיגו מבחינה פוליטית אם השמאל ייעלם מהמפה?

"אני לא רוצה שמפלגות השמאל ייעלמו, אני חושב שהן חשובות וכדאי שיתחברו וימצאו את הדרך להישאר על המפה הפוליטית. אני לא יכול לשנות את המציאות ולהגיד לך שניהול הסיכונים השמרני שאני מאמין בו הוא פחות טוב מניהול הסיכון הליברלי שהן מאמינות בו, המציאות פשוט גרמה לזה שהן הצטמקו עם השנים אבל מקומן עדיין חשוב במפה הפוליטית. למרות החשיבות, זה לא אומר שהן צריכות להמיר את עצמן למשהו שהן פשוט לא. אנחנו מפלגת מרכז וכל אחד צריך להישאר במקומו".

 

יולי אדלשטיין (צילום: אלכס קולומויסקי)
"נמצא במעין מלכוד". יולי אדלשטיין(צילום: אלכס קולומויסקי)

מה יקרה אם אדלשטיין לא יסכים להעמיד ועדה שתדון בחסינות?

"אנחנו נשתמש בכל האמצעים שעומדים לרשותנו כדי להקים את ועדת הכנסת. אני מניח שיולי אדלשטיין אדם ממלכתי בעיקרון, נמצא במעין מלכוד 22, הוא לא יכול להקיא ולא יכול לבלוע, אני מבין את הבעייתיות הפוליטית שהוא נתון בה. אני רואה בצער רב מה קורה לכל חבריי בליכוד כשהם נאלצים לומררק מה טוב לנתניהו ולא מה טוב למדינה".

 

מה זאת אומרת כל האמצעים? האם היום נהיה עדים למהלך של הדחת יו"ר הכנסת?

"אני חושב שיש עוד שלבים בדרך, אבל זו מציאות אפשרית. ראש הממשלה ביקש חסינות, לא אנחנו, אנחנו רצינו לדון בחסינות ואם יולי אדלשטיין לא ייאפשר את הפתח הזה, כפי שנדרש במדינה דמוקרטית, אז הוא לא יישאר שם".

 

אתה מאמין שבסופו של דבר נתניהו יאבד את חסינות ויילך למשפט עוד בקדנציה הנוכחית?

"אני מקווה מאוד שנתניהו יעשה מה שאמר בעבר, אני מקווה שנתניהו של 2020 זוכר מה נתניהו של 2008 אמר אי שם, שראש ממשלה  עם כתב אישום לא יכול לכהן, ואת ההבטחה שלו מלפני שנה לפיה לא יבקש חסינות. מדינת ישראל היא לא מדינת הליכוד, היא לא מדינה של 'רק ביבי', שכל דבר שביבי אומר הוא ראה וקדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
יועז הנדל
צילום: אבי מועלם
מומלצים