שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ניסה להתאבד בצבא – ויקבל גמלה כפולה

  המדינה טענה שצעיר שירה בבטנו בטירונות צריך לבחור אם לקבל תשלומים ממשרד הביטחון או מביטוח לאומי. אבל ועדת ערר חשבה אחרת

  ועדת הערר שלפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) אישרה לאחרונה לבן 37 שהוכר כנכה נפשית בביטוח הלאומי ובמשרד הביטחון לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו משני הגופים גם יחד. בכך נדחתה עמדת אגף השיקום, שלפיה עליו לבחור גוף אחד ולפעול מולו.

   

  המערער התגייס לצבא ב-2001 עם פרופיל 64 עקב בעיות נפשיות. פחות מחודש לאחר מכן ניסה לשים קץ לחייו בירייה בבטנו. כתוצאה מהאירוע הוא הוכר כנכה צה"ל עקב נכויות פיזיות ונכות נפשית. בשנה שעברה שלח לו אגף השיקום מכתב שלפיו סך הנכויות שלו עומד על 29% לפי חוק הנכים. עם זאת הודיעו לו כי מאחר שהגיש גם תביעה לנכות כללית במוסד לביטוח לאומי – הוא לא יקבל תגמולים שכן מדובר בנכויות שנבעו מאותו אירוע.

   

  בעקבות זאת הוא פנה לוועדת הערר וביקש ממנה לקבוע כי כל אחד מהגופים עסק בנכויות שונות ולכן מגיעות לו ההטבות והגמלאות משניהם גם יחד. הוא טען שאחוזי הנכות שקבע הביטוח הלאומי הם גם בגין מצבו הנפשי והפיזי לאחר השירות, וגם בגין המצב הנפשי שלו עוד לפני השירות. לעומת זאת, הנכות שקבע קצין התגמולים עוסקת רק באירוע שהתרחש בצבא.

   

  המדינה טענה מנגד כי בשני הגופים הנכויות הוכרו בגין אותו אירוע שבו המערער ירה בעצמו, ותוך מודעות לכך שסבל מבעיות נפשיות עוד טרם הגיוס, ולכן לפי החוק המערער צריך לבחור היכן למצות את זכויותיו.

   

  ועדת הערר בראשות השופט שי מזרחי קיבלה את הערעור. בפסק הדין נקבע כי הנכות הנפשית של המערער בביטוח הלאומי נקבעה גם בגין העבר שטרם הגיוס וגם עקב המצב הנפשי אליו נקלע בעקבות השירות הצבאי. לעומת זאת, באגף השיקום נקבעה לו רק חצי מהנכות הנפשית הכוללת, ורק בגין ניסיון ההתאבדות שאירע בתקופת השירות.

   

  במילים אחרות, חברי הוועדה קבעו כי לא מדובר בגמלאות זהות בדיוק על אותו מאורע אלא בגמלאות שונות שאפשר לפצל.

   

  "דרישה מן המערער לבחור באחד המסלולים בלבד ושלילת זכויות למצות זכויותיו על פי שני המסלולים אינה הגיונית וסופה בגרימת נזק למי שזכאי לממש זכותו על פי שני החוקים", נכתב בפסק הדין. "מדוע זה נשלול מנכה זכותו לקבל גמלה בגין נכות שאינה קשורה באירוע הצבאי?".

   

  מעבר לדרוש התייחסו חברי הוועדה לכך שאגף השיקום שלח למערער מכתב שבו נכתב במפורש כי כל עוד שיעור הנכות שקבע קצין התגמולים נמוך מ-40%, הוא יקבל את שתי הגמלאות. אגף השיקום אמנם טען כי המדיניות הזו שונתה, אבל חברי הוועדה מצאו את התנהלותו בעייתית משום שלא יידע את המערער ואת ציבור הנכים בכלל על השינוי המהותי הזה.

   

  מכל מקום, הערעור התקבל משום שהנכויות אינן בגין אותו אירוע כאמור, וקצין התגמולים חויב בהוצאות של 10,000 שקל.

   

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד אלונה אלישיב בן יעקוב
  • ב"כ המדינה: עו"ד יוסי צדוק
  • עו"ד שרון מאירי עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים