שתף קטע נבחר

הערכה: בנט יחבור לרשימת ימין גדולה - או ירוץ לבד

יו"ר הימין החדש בנט ויו"ר הבית היהודי פרץ נפגשו אך לא השיגו פריצת דרך לפתרון המשבר במפלגות שמימין לליכוד. בימין החדש מעריכים: "רשימת על" כמו בבחירות הקודמות, או ריצה בשני ראשים כשהימין החדש לבדה

המשבר בין ארבע המפלגות שמימין לליכוד לא נראה על סף סיום. היום (ה') נערכה פגישה בין יו"ר הימין החדש, שר הביטחון נפתלי בנט, לבין יו"ר הבית היהודי, שר החינוך הרב רפי פרץ. גם בסופה של הפגישה הזו לא נרשמה פריצת דרך.

 

נפתלי בנט, רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' (צילום: רויטרס, מוטי קמחי, אוהד צויגנברג)
"רשימת על" או ריצה בשני ראשים. בנט, פרץ וסמוטריץ'(צילום: רויטרס, מוטי קמחי, אוהד צויגנברג)

גורם בימין החדש העריך היום כי לא צפוי מיזוג בין מפלגתו לבין האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ'. הגורם הוסיף כי מיזוג כזה יתרחש רק במקרה של "רשימת על" אחת גדולה, דוגמת ימינה שבמסגרתה התמודדו בבחירות בספטמבר הבית היהודי, האיחוד הלאומי והימין החדש במשותף. באותן בחירות התמודדה עוצמה יהודית בנפרד וזכתה ביותר מ-80 אלף קולות, אך לא עברה את אחוז החסימה.

 

בבחירות אפריל 2019 החלוקה הייתה שונה: הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית רצו במשותף תחת השם "איחוד מפלגות הימין". הימין החדש רצה אז בנפרד ובמקרה הזה היא זו שלא עברה את אחוז החסימה.

 

כעת ניצבות כמה משוכות בפני המפלגות הללו. הראשונה היא סירובו העיקש של בנט לרוץ ברשימה אחת עם אנשי עוצמה יהודית. משוכה נוספת היא המשבר החריף שפרץ בשבועות האחרונים בין הרב פרץ מהבית היהודי לבין סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי.

 

 

השניים הם לכאורה שני ראשי מפלגות שאין ביניהן כל הבדל אידיאולוגי. אלא שלדברי גורמים בימין החדש, התרגיל שעשה פרץ לסמוטריץ', בכך שהקדים לחתום על ריצה משותפת עם עוצמה יהודית, מוציא את סמוטריץ' מדעתו ומונע ממנו לשבת למשא ומתן רציני על ריצה משותפת.

 

שיתוף פעולה בין הימין החדש לעוצמה יהודית לא בא בחשבון, ובימין החדש מעריכים כי ריצה שלהם עם מפלגה נוספת כלשהי תתרחש רק במקרה שבו גם הבית היהודי וגם האיחוד הלאומי יחברו למפלגתו של בנט. אל התרחיש המסובך הזה יש להוסיף את סירובו של הרב פרץ להפר את ההסכם שעליו כבר חתם עם איתמר בן גביר.

 

ניתן להעריך כי הימין החדש תרוץ לבד ולצדה תתמודד רשימה נוספת של הבית היהודי ועוצמה יהודית. סמוטריץ' אומר בשיחות סגורות כי ייתכן שלא יתמודד בבחירות הקרובות, אך נראה כי הסיכוי לתרחיש כזה נמוך והוא לא באמת יוותר על החיים הציבוריים. לפיכך, ייתכן שסמוטריץ' יחבור בסופו של דבר לרב פרץ ולבן גביר, באותה מתכונת של איחוד מפלגות הימין מהבחירות באפריל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, מוטי קמחי, אוהד צויגנברג
בנט, פרץ וסמוטריץ'
צילום: רויטרס, מוטי קמחי, אוהד צויגנברג
מומלצים