שתף קטע נבחר

מצרים חונכת את בית הכנסת העתיק, נציגי ישראל לא הוזמנו

25 שגרירים הוזמנו לטקס חנוכת בית הכנסת "אליהו הנביא" ששוקם באלכסנדריה. רק נציגי ישראל לא הוזמנו. משרד החוץ: "השגרירות תשתתף בטקס שיתקיים במועד מאוחר יותר"

 

בית הכנסת אליהו הנביא במצרים ()
בית הכנסת אליהו הנביא במצרים

 

בית הכנסת העתיק "אליהו הנביא" באלכסנדריה שבמצרים ייחנך מחר (יום ו') בטקס רשמי שיזמה ממשלת מצרים לאחר שעבר עבודת שיקום יסודית לראשונה מאז הקמתו. בטקס ישתתף שר הארכיאולוגיה המצרי והוזמנו אליו 25 שגרירים זרים ובהם כמה שגרירים ערבים. כמו כן ישתתפו בו נציגי הקהילה היהודית הקטנה באלכסנדריה. ואולם, נציגי שגרירות ישראל במצרים נודו מהאירוע ולא הוזמנו אליו.

 

בית הכנסת באלכסנדריה שממוקם ברחוב הנביא דניאל במרכז אלכסנדריה נחשב למונומנט היהודי החשוב ביותר באזור כולו. זהו בית הכנסת העתיק ביותר במצרים. הוא הוקם על ידי הקהילה היהודית באלכסנדריה בשנת 1850 על שרידי בית הכנסת "אליהו" ע"ש אליהו הנביא אשר נוסד בשנת 1354 ונחרב במאה ה-18 על פי צו של נפוליאון. בשנת 1948 תוכנן ונבנה מחדש על ידי האדריכל האיטלקי לאון ברזילון במתכונת שמזכירה קתדרלה אירופית גדולה.

 

המבנה היה במצב קשה עקב פגעי הזמן ומים שחדרו פנימה. בית הכנסת נסגר בתקופת השיקום שמומנה על ידי ממשלת מצרים. בית הכנסת מכיל 700 מקומות.

 

בשנים האחרונות לא הייתה פעילות בבית הכנסת אך הוא היה פתוח למבקרים. באלכסנדריה מתגוררים כ-20 יהודים, רובן נשים ולא היה מניין. 

 

עקב נזקי מים בקומה העליונה התמוטטה התקרה בעזרת הנשים. עבודות השיקום החלו לפני שלוש שנים תחת הפיקוח של משרד הארכיאולוגיה המצרי. ממשלת מצרים מימנה את השיקום והקצתה לו ארבעה מיליון דולר. משרד הארכיאולוגיה הודיע על סיום השיקום ופתיחת בית הכנסת בינואר.

 

במאה ה-19 חיו 4,000 יהודים באלכסנדריה ומספרם הגיע ל-18 אלף בראשית המאה ה-20. בשנת 1948 חיו באלכסנדריה צמחה הקהילה ל-42 אלף יהודים. לאחר הקמת המדינה עזבו יהודי מצרים את המדינה, רובם לישראל.

 

כאמור, מחר יחנוך שר הארכיאולוגיה המצרי את בית הכנסת המשוקם. הוא הזמין לאירוע את חברי הקהילה היהודית, 25 שגרירים זרים אבל לא הזמין את נציגי שגרירות ישראל ובהם הממונה הזמני אייל סלע שהגיע השבוע לקהיר ואנשי השגרירות. מי שכן הוזמנו היו שגרירים ערבים בקהיר. ישראל נמנעה מלמחות על הדרתה מאירוע יהודי. אחת הסיבות שהקהילה היהודית מתכננת אירוע חנוכה נוסף בהמשך שבו ישתתפו נציגים ישראלים.

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "השגרירות הישראלית בקהיר תשתתף בטקס חנוכת בית הכנסת שיתקיים במועד מאוחר יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים