שתף קטע נבחר

בגלל ביקורת בג"ץ: מסתמנת דחייה במינוי השרים

לאחר הביקורת בבג"ץ נגד מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון, מסתמן כי יידחה הדיון בממשלה שבו היו אמורים לאשר צירוף שרים. חברי הכנסת שאמורים להתמנות לשרים: דוד ביטן, יצחק כהן, יפעת שאשא ביטון וציפי חוטבלי

 

 

בנימין נתניהו (צילום: AFP)
דחייה במינוי השרים? בנימין נתניהו(צילום: AFP)

 

מסתמן שהדיון בממשלה ביום ראשון הקרוב שבו היו אמורים לאשר צירוף שרים לממשלה יידחה עד להודעה חדשה. הדחייה נובעת מביקורת בג"ץ נגד מינוי שרים סדרתי בתקופת ממשלת מעבר, בעתירה שהוגשה נגד מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון.

 

בדיון ביום ראשון היו אמורים לאשר את מינויים של ח"כ דוד ביטן לשר החקלאות, של סגן השר יצחק כהן מש"ס לשר השיכון, של השרה יפעת שאשא ביטון לשרת הרווחה ושל סגנית השר ציפי חוטובלי לשרת התפוצות. הנושא כבר עלה לסדר יום הממשלה והופץ לשרים.

 

דוד ביטן  (צילום: אבי מועלם)
דוד ביטן (צילום: אבי מועלם)

 

שליש ציפי חוטובלי, יפעת שאשא ביטון, יצחק כהן ()
יפעת שאשא ביטון, יצחק כהן וציפי חוטבלי

 

דוד ביטן מונה לשר חרף העובדה כי התגבשה נגדו תשתית ראייתית על קבלת שוחד והפרת אמונים ב-12 פרשיות. גורם בכיר בליכוד מסר ביום ראשון כי נתניהו התחייב בפני ביטן למנותו לתפקיד שר, זמן רב לפני החקירות בעניינו, ו"עמד במילתו". במרץ אשתקד הודיעה המשטרה על סיום חקירתו של ביטן, יחד עם גורמים נוספים במסגרת פרשת 1803, ועל המלצתה להעמידו לדין בגין עבירות שוחד.

 

היועמ"ש אביחי מנלדבליט, אמור להחליט בקרוב על הגשת כתבי אישום נגד ביטן, מה שייאלץ אותו להתפטר מיידית. נתניהו התלבט בין ביטן לניר ברקת, ולאחר שנועד עם שניהם, החליט כאמור על מינויו של יו"ר הקואליציה לשעבר, חרף האפשרות שיימצא עצמו מחוץ לממשלה.

 

המינוי גרר ביקורת נוקבת מצד גורמים רבים בקשת הפוליטית. מכחול לבן נמסר: "ראש ממשלה שהפך לעבריין נמלט ממשפט, ממנה כעת חשוד בשוחד למי שיהיה אחראי על מחירי המזון של כולנו. ממשלת נתניהו הופכת לארגון פשע שכל מטרתו היא לדאוג לחסינות לעומד בראשו".

 

ש"ס רצתה תפקיד חברתי ובהתחלה דרשה את תיק הרווחה. ואולם, מאחר ושר הרווחה אמור לתת היתרי עבודה בשבת, נרתעו במפלגה מלקבל את התיק ואז הוחלט על ההחלפה בין כהן לשאשא ביטון. ש"ס דורשת למנות בהמשך את סגן השר משולם נהרי לתפקיד סגן שרת הרווחה.

 

חוטובלי הודתה לראש הממשלה על המינוי ואמרה כי במסגרת תפקידה תפעל להידוק הקשרים עם יהודי התפוצות ותתמיד במאבק באנטישמיות: "כשרת תפוצות אקדם את מדיניות הממשלה, שיהודי כל הקהילות וכל הזרמים ירגישו בבית בישראל. אפעל להדק את הקשרים בין מדינת ישראל לכל אחינו ואחיותינו בתפוצות. אני רואה חשיבות עליונה לפעול יחד עם מנהיגי כל הקהילות במאבק בגל הגואה של האנטישמיות בעולם".

 

רק לפני שנתיים שקל נתניהו לפטר את חוטובלי עקב הסערה שחוללה לאחר שעלבה ביהודי ארה"ב והטיחה בהם כי הם חיים חיי נוחות ומעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם למען ישראל.

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים