שתף קטע נבחר

בתגובה למתקפת הטילים: ארה"ב מטילה סנקציות נוספות על איראן

בהצהרה משותפת של שר האוצר האמריקני מנוצ'ין ומזכיר המדינה פומפאו נמסר כי יוטלו סנקציות חדשות על התעשייה האיראנית ועל ענפי הטקסטיל, הברזל, הפלדה, הבנייה והכרייה. "אין ספק שלאיראן הייתה כוונה מלאה להרוג חיילים אמריקנים"

 

 

שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין הודיע הערב (שישי) על סנקציות נוספות נגד איראן - בתגובה למתקפת הטילים האיראנית על בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים. בהצהרה משותפת עם מזכיר המדינה מייק פומפאו אמר מנוצ'ין כי הסנקציות יוטלו על ענפי התעשייה, הטקסטיל, הכרייה, הבנייה, הפלדה, הברזל וענפים נוספים בכלכלה האיראנית. עוד יוטלו סנקציות אישיות על שמונה בכירים במשטר האיראני.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

פומפאו הוסיף כי לארה"ב היה מידע קונקרטי על כוונה של איראן לפגוע ביעדים אמריקניים, בהם גם שגרירויות. "אין ספק שלאיראן הייתה כוונה מלאה להרוג חיילים אמריקנים במסגרת מתקפת הטילים", הבהיר.

פגישתם של פומפאו ומונצ'ין  (צילום: AP)
עוד סנקציות. ההצהרה של פומפאו ומונצ'ין (צילום: AP)

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר ההודעה על הסנקציות: "מברך את הנשיא טראמפ על מנהיגותו ועל החלטתו להטיל סנקציות נוספות נגד משטר הטרור באיראן, שמדכא את העם האיראני ומאיים על שלום העולם כולו".

 

בלילה שבין שלישי לרביעי, שיגרה איראן טילים לעבר שני בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים – בסיס עין אל-אסד ובסיס בארביל. בטהרן הודיעו כי המתקפה היא נקמה על חיסול מפקד "כוח קודס", קאסם סולימאני, חמישה ימים קודם לכן בנמל התעופה של בגדד.

 

לטענת הטלוויזיה האיראנית, הרפובליקה האיסלאמית שיגרה משטחה 15 טילים. הירי בוצע ממש בשעה שסולימאני נקבר, והטלוויזיה האיראנית שידרה תמונות של איראנים חוגגים את המתקפה וקוראים "אללה אכבר". בערוץ האיראני הכריזו: "הנקמה על מותו ננקטה, וכעת הוא יכול לנוח בשלום".

 

לדברי גורמים ביטחוניים בעיראק, האיראנים ירו 22 טילים, אבל גורמי ביטחון אמריקניים אישרו את הגרסה האיראנית על ירי 15 טילים. לדברי האמריקנים, עשרה טילים פגעו בבסיס עין אל-אסד ואחד פגע בבסיס בארביל. ארבעה טילים לא פגעו במטרותיהם. שני מקורות ביטחוניים עיראקים מסרו שלפחות טיל אחד פגע במטוס בעין אל-אסד.

טילים מאיראן לעבר בסיסים אמריקנים בעיראק כתגובה על חיסול קאסם סולימאני ()
תיעוד מהתקיפה האיראנית

איראן כרמאן הלוויה קאסם סולימאני (צילום: AFP)
החיסול גרר מתקפת טילים - שגררה סנקציות. הלוויית קאסם סולימאני(צילום: AFP)

זמן לא רב אחרי המתקפה מסר גורם אמריקני כי יש "מעט מאוד נפגעים, אם בכלל", ושעות אחר כך עדיין לא דווח בצד האמריקני על הרוגים או פצועים. הטלוויזיה המלכתית באיראן טענה כי 80 אמריקנים נהרגו במתקפת הטילים, אך הדיווח הזה סתר לחלוטין את הדיווחים מהצד האמריקני, ונראה כי היה מדובר בהתרברבות איראנית שאין לה בסיס.

 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר בבוקר שלאחר לאחר מתקפת הטילים כי זו הייתה "סטירה בפניה של ארה"ב". בנאומו, במילים שנועדו להציג חזית איראנית אחידה, אמר חמינאי כי ההשתתפות של המוני איראנים בהלוויית סולימאני הייתה אף היא סטירה בפניה של ארה"ב. חמינאי הדגיש שאויבות איראן הן ארה"ב, ישראל ו"המערכת היהירה" – כשכוונתו למערב, וקרא להסתלקות כוחותיה של ארה"ב מהמזרח התיכון: "האמריקנים הביאו איתם מלחמות אחים, הרס ושחיתות לכל מקום שאליו הלכו".

 

 

חמינאי הדגיש כי אין מקום לנהל משא ומתן עם ארה"ב בסוגיית הגרעין, וטען כי משא ומתן כזה רק יסלול את הדרך להגברת הדומיננטיות האמריקנית באזור. הוא הזכיר את ישראל כשאמר כי חיזבאללה משמש כ"ידיים וכעיניים" של לבנון וכי ארה"ב מנסה לחסל את הארגון שם בניסיון לעזור לממשלה בירושלים.

 

בתחילת השבוע הודיע המשטר באיראן כי יחדל מלציית להגבלות שנקבעו בהסכם הגרעין עם המעצמות מ-2015, ויעשיר אורניום בהתאם לצרכיו - גם צעד זה הגיע בתגובה לחיסולו של סולימאני בידי ארה"ב. חרף האיום, טהרן מסרה כי תמשיך לשתף פעולה עם הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א).

 

על פי הדיווח, דובר הממשלה הבהיר כי ארצו לא תכבד עוד את המגבלות שהוטלו עליה בהסכם, הנוגעות לכמות המותרת של הצנטריפוגות להעשרת אורניום. המשמעות היא שלא תהיה עוד הגבלה מצד הקהילה הבינלאומית על היקף ההעשרה, רמתה והמחקר והפיתוח שמבצעים האיראניים. הדובר הדגיש כי מעתה ההעשרה תתבצע בהתאם לצרכים הטכניים של טהרן וכראות עיניה. הוא הוסיף כי ארצו עשוי לחזור בה מההחלטה, אם ארה"ב תורה על הסרת הסנקציות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים