שתף קטע נבחר

בגלל מחלוקת עם משרד החינוך: 18 אלף ילדים בדואים לא לומדים

המועצה האזורית אל-קסום בנגב טוענת כי משרד החינוך לא העביר תקציבים שעליהם התחייב עבור ילדים מהכפרים הלא מוכרים. בעקבות כך נותרו 18 אלף ילדים בבתיהם. משרד החינוך: "זו השבתה עבור סחיטת כספים"

מצב החינוך של ילדים בדואים בנגב (צילום: רועי עידן)
שביתה בכפרים הלא מוכרים בנגב (ארכיון)(צילום: רועי עידן)

כ-18 אלף תלמידים שמתגוררים בכפרים הבלתי מוכרים בסביבת המועצה האזורית אל-קסום בנגב נשארו היום (א') בבתיהם על רקע טענות להיעדר תקצוב ואחריות מצד משרד החינוך. מדובר על מאבק מתמשך של ההורים והתלמידים אשר מקבלים שירותי חינוך בתחומי המועצה. לטענת המועצה, משרד החינוך לא העביר לה את התוספות התקציביות עבור אותם תלמידים.

 

גם בתחילת השנה שבתו התלמידים, אך כעבור שבוע הגיע משרד החינוך להבנות עם המועצה שלפיהן הוא מתחייב להעביר את התקציבים הנדרשים. ואולם, המועצה טוענת כעת כי משרד החינוך לא העביר את אותם כספים.

 

בשבוע שעבר הודיעה המועצה כי ילדי הכפרים לא ישובו היום לבתי הספר מחופשת החורף של תלמידי המגזר הערבי. בשעה 11:00 ייערך דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בעתירת התושבים נגד המועצה ומשרד החינוך.

 

"שוב ביזיון בחסות משרד החינוך", אמר בשבוע שעבר ראש המועצה האזורית אל0קסום, סלאמה אל אטרש. "למרות שאיפשרנו למשרד למעלה מארבעה חודשי היערכות, הוא ממשיך להתעלם מילדי הכפרים הלא מוכרים ולא נערך למהלך שסוכם בתחילת השנה. לצערי, המועצה לא תוכל יותר להעניק שירותי חינוך לתלמידים שאינם תחת סמכותה ושיפוטה. אני רותח כי אני יודע שזה המצב רק כי מדובר בילדים בדואים. לא ייתכן שמנכ"ל משרד החינוך אפילו לא התערב אישית בנושא. אם זה היה קורה בצפון תל אביב זה לא היה המצב".

 

שרף חסן, יו"ר ועדת המעקב לענייני חינוך ערבי, אמר: "זו מציאות קשה מאוד לפנות בפעם השלישית לבית המשפט כדי להבטיח את זכותם הבסיסית של הילדים בכפרים הבלתי מוכרים בנגב לחינוך. זה בלתי מתקבל על הדעת שבמאה ה-21 אנחנו נמצאים במקום הזה. במקום להילחם על איכות החינוך של הילדים האלה אנחנו נלחמים על זכותם לחינוך.

 

"המדינה יכולה להקים בתי ספר ביישובים של התלמידים כמו בכל מקום בעולם או בארץ, אך בסופו של דבר התלמידים מקבלים חינוך ירוד מאוד, אם בכלל. המציאות של בתי הספר היא בלתי נסבלת מבחינה אנושית ואין בה את התנאים הבסיסיים ולאחר מכן כולם מופתעים מהישגיהם של התלמידים, ולמה הם פונים לאלימות ולפשע. על המדינה להתעורר ולבנות תכנית שתבטיח חינוך ראוי ושוויוני לתלמידים האלה שסבלו מהמציאות הזו מאז קום המדינה. מגיע לילדים בנגב חינוך כמו כל ילד אחר במדינה".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מגנה בחריפות את החלטת ראש מועצת אל-קסום להשבית את הלימודים, ואת השימוש הציני שהוא עושה בתלמידים ובהוריהם לשם סחיטת כספים לא מוצדקים. לקיחתם כבני ערובה היא צעד כוחני שמסב נזקים חמורים ומיותרים לתלמידים. המשרד שב וקורא לו לשוב אל שולחן הדיונים, ולפתור יחד את הסוגיות שפתרונן קרוב מאי פעם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים