שתף קטע נבחר

גפני: "ליברמן - הבעיה הכי גדולה של ישראל"

חבר הכנסת תקף את יו"ר ישראל ביתנו שטען כי כחול לבן מנהלים עם יהדות התורה מו"מ אינטנסיבי - והאשים אותו במשבר הפוליטי. בריאיון לאולפן ynet אמר כי התמיכה בחסינות נתניהו עדיין לא נדונה במפלגתו. על ההיצמדות לבלוק: "הסיבה היחידה שאנחנו עם הימין - הציבור המסורתי"

  

שעות ספורות לפני הודעתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על הקמת הוועדה שתדון בחסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר הבוקר (ראשון) כי במפלגתו עדיין לא החליטו אם להשתתף בדיונים או להחרים אותם. בריאיון לאולפן ynet אמר גפני כי סביר להניח שיהדות התורה תתמוך בנתניהו.

משה גפני במפגש ראשי מפלגות עם התעשייה הישראלית (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ משה גפני(צילום: מוטי קמחי)

"אני מכיר את המערכת הזאת, והשתתפתי פעמים רבות בהסרת חסינות של חברי כנסת ממפלגות שונות", הסביר גפני. "כלפי חוץ, זה דיון מקצועי. מגיעים משפטנים שמייצגים את המדינה ומשפטנים שמייצגים את מי שרוצה חסינות. הפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, הדיון הוא פוליטי".

 

לדבריו, "אנחנו נמצאים במצב שבו זה ברור לחלוטין שרוצים לסלק את נתניהו מראשות הממשלה באמצעות חסינות. יהדות התורה תתכנס ותקבל החלטה. סביר להניח שנתמוך בנתניהו, אבל אני לא יכול להגיד עדיין כיוון שלא דיברנו על זה. ברגע שזה יהיה מעשי - ננחה את הנציג שלנו בוועדה המסדרת כיצד להצביע".

 

ישיבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
חסינותו של נתניהו עדיין לא נשקלה ביהדות התורה(צילום: עמית שאבי)
 

- אתה נשמע איתן בעמדתך להישאר בתוך הבלוק. למה ליברמן טוען שאתם במשא ומתן אינטנסיבי עם כחול לבן?

"הוא מדבר שטויות, שקרים", השיב גפני. "אין לו שום הוכחה לכלום. נוח לו להגיד שאנחנו הולכים עם כחול לבן כדי שמצביעי גנץ, או חלק מהם, יצביעו עבורו. מחר הוא יגיד שאנחנו הולכים עם הליכוד ומחרתיים עם המפלגות הערביות. אין לו שום ביסוס, האיש גרם למדינת ישראל נזק שאני לא יודע אם מישהו לפני או אחריו ישתווה לכך. אנחנו לא יכולים להתמודד עם הבעיה הכלכלית הקשה שמדינת ישראל מצויה בה בגלל שאנחנו כל הזמן עסוקים בבחירות ובפגרות, ולא נמצאים בדיונים של רפורמות כדי להציל את המשק הישראלי. אנחנו לא עושים את זה בגלל שליברמן החליט שהוא שונא את נתניהו ויעיף אותו מראשות הממשלה".

 

- אבל הוא אומר שיעסוק גם בענייני דת ומדינה וישמור על ישראל ליברלית.

"הוא עוסק רק בענייני דת ומדינה ובלהעיף את נתניהו מהשלטון. הוא עוסק רק בזה כל היום. הבעיה הגדולה של מדינת ישראל היא שיש בה חרדים ציונים ודתיים? 'משיחיים', כמו שהוא קורא להם?. הבעיה של המדינה היא שיש אחד כמוהו שיכול לעשות מה שהוא רוצה ולא מעמידים אותו במקומו. זאת הבעיה העיקרית".

 

גפני הדגיש כי "זה שליברמן רוצה להדיח את נתניהו זאת זכותו, זה לא מעניין אותי. הוא נבחר על ידי מצביעי ימין, לקח את המנדטים שקיבל והעביר אותם לשמאל". כשנשאל מדוע ליברמן כלל לא משייך אותם למחנה הימין, אמר גפני כי "אנחנו אומרים כבר עשרות שנים שאנחנו הולכים עם הימין. אני לא בטוח שגם הימין היום הוא כזה ימין, אבל אנחנו אומרים לבוחר שאנחנו הולכים עם נתניהו, עם הבלוק.

 

אביגדור ליברמן (צילום: שאול גולן)
גפני: "הבעיה הכי גדולה של ישראל היא אביגדור ליברמן"(צילום: שאול גולן)
 

"הציבור המסורתי נמצא בימין - ואנחנו הולכים עם הציבור המסורתי", הוסיף גפני. "זו הסיבה היחידה שאנחנו הולכים עם הימין. הציבור המסורתי נמצא שם. אנחנו לא מזגזגים. אומרים את האמת כמו שהיא, בניגוד לליברמן".

 

גם כשנשאל על הסערה שעוררו דבריו של הרב הראשי יצחק יוסף, האשים גפני את ליברמן בדיל פוליטי. "ליברמן עשה דיל עם ש"ס, ובמקום לבחור רב מהציונות הדתית שיתמודד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, הוא סילק אותו ובחר את הרב הנוכחי", אמר גפני. "שיפסיק לעשות מעשה זמרי ולבקש שכר כפנחס". על דבריו של שר החינוך רפי פרץ על הקהילה הגאה, סירב גפני לדבר.

 

משבר מוקדי החירום: "אמרו לח"כים להצביע נגד" 

גפני ניסה לקדם בשנים האחרונות הצעות חוק להקמת מוקד חירום מאוחד לגורמי החירום, אולם היוזמה לא צלחה את שלבי החקיקה. "אני מניח שמד"א או גורמים מהסוג הזה לא רצו שגופים נוספים שעוסקים בהצלה יכנסו לתוך המערכת", אמר גפני.

 

לדבריו, "פוליטיקה פנימית מנעה את המהלך. ראיתי במו עיני איך בדיון בוועדה בכנסת קוראים לח"כים ואומרים להם שיצביעו נגד כי זה פוגע בגורם כזה או אחר. ראיתי בעיניים, אני לא משער שזה המצב. זה יכול היה להתקדם ולהסתיים מזמן.

 

"כל המדינה ראתה את זה, צריך שהגורמים שיקבלו את הודעות המצוקה כמו מים שנכנסים ושוטפים בית שלם. זה קיים בארצות הברית, מחייגים ל-911 ומגיעים לכל המוקדים שעוסקים בחירום. גם באירופה ובכלל בעולם המודרני המתפתח יש את זה. ניסיתי כמה פעמים להעביר את החוק, ועכשיו אלחם, בעזרת השם, בכל הכוח כדי שהדבר הזה, שיכול להציל חייים, יקרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
משה גפני
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים