שתף קטע נבחר

חילי טרופר: "לא פוסל את רפי פרץ"

חבר הכנסת מכחול לבן אמר לאולפן ynet כי דברי שר החינוך ב"ידיעות אחרונות" מעמיקים את הקרע בחברה ובציונות הדתית - וכינה את הבית היהודי "בית שמט לנפול", אך לא פסל ישיבה איתו באותה ממשלה. " גנץ אמר שהוא לא יוכל להיות שר החינוך", הסביר, "אבל עם כל הביקורת, אני לא מוחק את כל זכויותיו"

  

 

חבר הכנסת חילי טרופר (כחול לבן) הביע צער על דבריו של שר החינוך רפי פרץ במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" נגד הקהילה הגאה - אך הבהיר כי אינו פוסל אותו על הסף כחבר בממשלה. "הדברים שלו לא מוסיפים אהבת ישראל, הם רק מחמירים את הפילוג ומראים עד כמה הציונות הדתית התרחקה מהמקום שאני גדלתי בו", אמר. "הרב פרץ הוא יריב פוליטי שלי, ויש לי מחלוקת עמוקה איתו", אמר טרופר בריאיון לאולפן ynet והוסיף כי אינו פוסל אותו מראש.  

 

רפי פרץ: "בן גביר הוא אדם מאוד רך, נינוח, אנושי ומתחשב"

 

"אני חושב שזה מבהיר לציבור הישראלי מה עומד פה על הפרק בבחירות. ממשלת חסינות קיצונית, עם איתמר בן גביר בממשלה ודעות כמו של הרב פרץ, או ממשלה ממלכתית מתונה, רחבה וציונית של בני גנץ", אומר טרופר. "באותו הריאיון אמר פרץ על בן גביר שהוא לא כהניסט, אבל בן גביר בעצמו אמר לא מזמן שכהנא הוא מורו ורבו. יש פה ניסיון מגוחך של פרץ להכשיר את מי שבעצמו לא מבקש כשרות".

 

ח
ח"כ חילי טרופר (צילום: אבי מועלם)
 

- אתה מצפה שהציונות הדתית תוקיע את פרץ מתוכה ותצביע למפלגות אחרות?

"אני חושב שהציונות הדתית היא כבר לא גוף אחד. כבר הרבה זמן שהיא מפוצלת בדיוק סביב הנושאים האלה. יש הרבה קולות שמתנגדים לחבירה לעוצמה יהודית ולקיצונים. חלק גדול מהם עוברים לכחול לבן, וחלק מתפזרים למפלגות אחרות. האתגר שלנו, בין השאר, הוא להוות בית בשביל אותם אנשים שמרגישים שהמפלגה הציונית-דתית היא כבר לא הבית שלהם. בית עם עמדות כאלה הוא בית שמט לנפול".

 

- בסופו של דבר תצטרכו להקים ממשלה. אתם תפסלו אותם מראש או תנהלו איתם משא ומתן?

"אני לא פוסל אותו מראש. חשוב להגיד שהרב פרץ הוא יריב פוליטי שלי, ויש לי מחלוקת עמוקה איתו. בני גנץ אמר שרפי פרץ לא יוכל להיות שר החינוך בממשלה שהוא יקים עכשיו איך בדיוק תראה הממשלה הבאה מוקדם לדעת זה כמובן תלוי בתוצאות. עם כל הביקורת שלי על הרב פרץ, אני לא מוחק את כל זכויותיו. האיש עשה שירות משמעותי בצבא, היה רב ראשי בצה"ל, והתפנה ללא אלימות מגוש קטיף בניגוד לאחרים".

 

שר החינוך הרב רפי פרץ (צילום: רויטרס)
שר החינוך רפי פרץ(צילום: רויטרס)
 

- והאיש הזה אומר עכשיו שמשפחה זה רק איש ואישה. אתה אומר שר חינוך לא, אבל לא פוסל שר בממשלה.

"אני לא מרכיב עכשיו את הממשלה, ואני לא יודע להגיד לכם איך תראה הממשלה הבאה. זה ברור שהקו שכחול לבן רוצה להקים פה הוא ממשלה ממלכתית ומתונה. הרב פרץ לא יכול להיות שר החינוך של ישראל בגלל החבירה לעמדות הקיצוניות, אבל להגיד מראש איך תראה הממשלה זה בעיקר יהיה פופוליסטי ולא אחראי".

 

אמש, נזכיר, הודיע יו"ר המפלגה בני גנץ כי "שר חינוך חייב להחזיק בעמדות שמכבדות את כל הילדים בישראל על דתם, נטיותיהם המיניות ולאומם. כראש ממשלה אוודא ששר החינוך שלנו יהיה כזה שלא יגרום לאף ילד להתבייש בעצמו, אדאג לקהילה הגאה בישראל כך שיוכלו לבוא בברית הזוגיות, להביא ילדים בהליכי פונדקאות ולקבל זכויות שוות".

 

טרופר התייחס גם למאמצים של מפלגתו להקים את הוועדה שתדון בחסינות של נתניהו. "נעשה כל מה שצריך כדי להקים את הוועדה הזאת. אני מקווה שהליכוד לא ימשיך לעשות את כל הטריקים והשטיקים שלו כדי למנוע את הדבר הזה. הרי ראש ממשלה שאומר שאין כלום, שילך להוכיח את חפותו בבית המשפט. ראש ממשלה שרוצה חסינות - שיאפשר לדון בה. אי אפשר לאחוז את המקל משני קצותיו.

 

ישיבת ממשלה (צילום: AP)
טרופר על נתניהו: "או שיוכיח את חפותו - או שיאפשר לדון בחסינות"(צילום: AP)

"אדלשטיין לא יכול להגיד שאי אפשר להקים את הוועדה הזאת. הוא יכול לנסות להטיל וטו, אבל מהיכרותי את אדלשטיין הוא דמות ממלכתית ואני לא מאמין שהוא ילך בניגוד ל-65 חברי כנסת והיועץ המשפטי לכנסת", הוסיף טרופר. "ברור שראש הממשלה מנסה להתחמק ממשפט, ובעצם מודה באשמתו ומפחד להישפט עליה. נעשה הכל כדי שהתהליך יהיה מהיר, רציני ומעמיק. אם יהיו השהיות  - זה רק בגלל שהליכוד יעשה הכל כדי למשוך את זה".

 

- אתה מעריך שראש הממשלה נתניהו יעמוד לדין כבר בתקופה הקרובה?

"אני מקווה מאוד, ממקום עמוק שיוכיח את חפותו", אמר טרופר. "אין לי רצון לראות את ראש הממשלה מאחורי סורג ובריח, אבל אני חושב שהדרך היחידה להוכיח חפות היא בבית המשפט. אם היועץ המשפטי החליט להגיש נגדו כתבי אישום על שוחד מרמה והפרת אמונים, ראוי שראש הממשלה לא ישתמש בפריבילגיה, ילך לבית המשפט, יוכיח את חפותו ויחזור".

 

על טענות הליכוד, שהודיע כי בזמן שאנשיו מתעסקים בכלכלה וביטחון כחול לבן עוסקת בקמפיין 'רק לא ביבי', אמר טרופר כי מפלגתו הציגה תוכניות בכל הנושאים שנמצאים על סדר היום כבר מהיום הראשון: "כחול לבן רצתה להקים את ועדות הכנסת מהיום הראשון, אבל הליכוד מונע את זה. לצערי, הליכוד משועבד לדבר אחד - חסינותו האישית של נתניהו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
חילי טרופר
צילום: אבי מועלם
מומלצים