שתף קטע נבחר

נתניהו דחה את תחזית האוצר הקודרת והציג יעד גירעון נמוך יותר

בישיבת הממשלה אמר נתניהו כי "יעד הגירעון בשנה הבאה יהיה 3%-3.3%". משרד האוצר הציג את התחזיות הקודרות לפיהן ייאלצו לעשות התאמות בהיקף של כ-30 מיליארד שקל במטרה לעמוד ביעד של 2.25% - בהתאם לחוק. ב-2019 הגירעון עמד על 3.7% בעוד שיעד הגירעון עמד 2.9%

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (א') בישיבת המשלה כי יעד הגירעון לשנה הבאה יעמוד על 3%-3.3% וכי לא יעלו מיסים. זאת לאחר שמשרד האוצר הציג את התחזיות הקודרות לפיהן ייאלצו לעשות התאמות בהיקף של כ-30 מיליארד שקל במטרה לעמוד ביעד של 2.25% - בהתאם לחוק. ב-2019 הגירעון עמד על 3.7% בעוד שיעד הגירעון עמד 2.9%.

 

באוצר ובבנק ישראל תמימי דעים: אי הקמת ממשלה תפגע באזרחים

בהתאם לציפיות: ריבית בנק ישראל נותרה בשיעור של 0.25%

האוצר מעריך: הגירעון יחצה את ה-4% בשנה הבאה

הכישלון של כחלון: השנה הסתיימה, הבור נשאר

  

למרות שהממשלה סטתה ודחתה באופן עקבי את המתווה היורד של יעד הגירעון בשנים האחרונות, היא הקפידה לשמור את יעד הגירעון נמוך מ-3%, במטרה שלא להגדיל את היחס בין החוב לתוצר. החשש הוא שהגדלת היחס בין החוב לתוצר עלולה לפגוע בדירוג האשראי של ישראל ולהגדיל את תשלומי הריבית של המדינה. לפי האוצר, כדי שהיחס בין החוב לתוצר לא יעלה יעד הגירעון צריך לעמוד בממוצע על 2.4% בשנים הבאות. 

ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלה היום(צילום: אלכס קולומויסקי)

העלאת יעד הגירעון בהיקף כזה תוכל לאפשר ללמשלה לשמור על "מינוס" של עוד כ-11 מיליארד שקל שלא יידרשו להסגר דרך העלאות מיסים או קיצוץ בהוצאות. הבעיה עם החלטה כזו היא שהיא לא שומרת על מרווח ביטחון במקרה של משבר כלכלי. ב-2007 ערב המשבר היה לישראל גירעון אפסי, מה שאפשר לממשלה שלא לקצץ או להעלות מסים בזמן המשבר ולהגיע לגירעון של 4.9% ב-2009, אם יגיע משבר כלכלי בשנה הבאה, הגירעון יאמיר לרמות חריגות שעלולות לפגוע ביציבות של המשק.

 

התחזית שהציג האוצר היום, והממשלה סירבה לקבל, התריעה כי הבור בתקציב בשנה הבאה, אם לא ייסגר יביא את הגירעון בשנה הבאה למעל 4% אם הממשלה לא תבצע קיצוצים חדים והעלאות מס בהיקף של כ-30 מיליארד שקל. הנתונים כמובן מעידים במידה רבה על הכשלון שנחלו שר האוצר משה כחלון ונתניהו בניהול התקציב בשנים האחרונות עם החלטותיהם להגדיל הוצאות שלא תומכות בצמיחה כמו הגדלת הפנסיות לשוטרים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלה היום
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים