שתף קטע נבחר

אחרי אזהרת טראמפ: דיווחים באיראן על ירי בהפגנות

גורמי אופזיציה טוענים כי אש חיה נורתה על מפגינים ביום השני למחאה על מחדל הפלת המטוס. לפי שעה לא ברורה אמינות הטענות. המפגינים קרעו כרזה של סולימאני, "דרסו" את תמונת חמינאי וקראו "מוות לדיקטטור". טראמפ הזהיר: "אל תהרגו את המפגינים"

 

 

למרות שנשיא ארה"ב הזהיר את המשטר באיראן מפני פגיעה במפגינים שקוראים להתפטרות המנהיג העליון עלי חמינאי, אמש (א') נפוצו דיווחים בקרב ארגוני האופוזיציה על כך שהשלטונות פתחו באש חיה לעברם. אמינות הטענות הללו לא ברורה לפי שעה, וטרם דווח על נפגעים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

זה היה היום השני להפגנות באיראן, במחאה על ההודאה של משמרות המהפכה כי טיל נ"מ שירו בשוגג הפיל את מטוס הנוסעים האוקראיני, הודאה שהגיעה אחרי כמה ימים של הכחשות – שכעת נראות כניסיון טיוח כושל.

הפגנות ב איראן מפגינים מכים את תמונת קאסם סולימאני ()
אחד המפגינים מטפס ומסיר כרזה של סולימאני

הפגנות ב איראן מפגינים מכים את תמונת קאסם סולימאני ()

מפגינים ב טהרן הפגנה תולשים תמונת קאסם סולימאני ()
תולשים את תמונת סולימאני באיראן

הפגנה הפגנות ב שיראז איראן נגד המשטר עקב מחדל הפלת ה מטוס ()
קריאות בשיראז: "מוות לדיקטטור"
 

 

 

 

 

באסון נספו 176 איש, רבים מהם סטודנטים איראנים צעירים, והזעם באיראן, גם בקרב תומכי המשטר, גדול. הוא בא לידי ביטוי למשל בכותרות העיתונים אתמול, שנצבעו שחור. "בלתי נסלח", זעקה הכותרת בשער העיתון הממשלתי "איראן", שפרסם את שמותיהם של כל ההרוגים באסון.

 

לעומת ההפגנות שלשום בערב, אז אלפים יצאו לרחובות והתעמתו עם שוטרים שירו לעברם גז מדמיע, המספרים היום נראים מצומצמים מעט יותר. לפחות מאות הפגינו בטהרן ובערים אחרות ברפובליקה האיסלאמית – בעיקר באוניברסיטאות, שם מחו צעירים על הרשלנות של השלטון והעובדה שהוא הסתיר במשך כמה ימים את הסיבה להתרסקות. בהפגנות קראו הצעירים "לא הקרבנו חיים כדי לקדש את חמינאי", וכן סיסמאות אחרות המכוונות נגד המשטר האיראני ונגד משמרות המהפכה.

 

 

גם אתמול סיפקו ההפגנות מראות הפוכים לאלו שנראו בטקסי הלווייתו של מפקד כוח קודס שחוסל, קאסם סולימאני – שבהם השתתפו המוני איראנים לאות כבוד למי שנחשב אייקון לאומי. אלא שבהפגנות אמש נגד המשטר נראו מפגינים תולשים כרזה של סולימאני מקיר בטהרן. בבירה נראו גם פעילים נוסעים מעל תמונתו של המנהיג העליון עלי חמינאי. בעיר שיראז נשמעו המפגינים צועקים "מוות לדיקטטור".

 

מוקדם יותר סיפקו ההפגנות מחזה חריג נוסף, כשמפגינים נגד המשטר באוניברסיטה התעשייתית של איספהאן נראו נמנעים מלדרוך על דגלי ארה"ב וישראל שהונחו על הקרקע. "הם משקרים שהאויב הוא ארה"ב, האויב שלנו נמצא כאן", קראו המפגינים.

 

אמינות הדיווחים הללו טרם ברורה, אך כמה ערוצי תקשורת ורשתות חברתיות המזוהים עם האופוזיציה באיראן טענו כי כוחות הביטחון השתמשו בכוח נגד המפגינים, ירו לעברם כדורי גומי ואף פתחו באש חיה. סרטונים שגם האמינות שלהם לא ברורה הראו כתמי דם ברחובות בטהרן. לא דווח לפי שעה על נפגעים, אך נזכיר שבמחאה הקודמת בנובמבר משמרות המהפכה וכוחות הביטחון דיכאו באכזריות את ההפגנות, ולפי דיווחים נהרגו באותה מחאה לפחות מאות בני אדם. ברויטרס דיווחו כי 1,500 בני אדם נהרגו.

הפגנה הפגנות איראן נגד הפלת מטוס אוקריאני אוקרינה משמרות המהפכה (צילום: AP)
אתמול אלפים הפגינו, המשטרה ירתה גז מדמיע(צילום: AP)
 

הפגנה הפגנות איראן נגד הפלת מטוס אוקריאני אוקרינה משמרות המהפכה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפגנה הפגנות איראן נגד הפלת מטוס אוקריאני אוקרינה משמרות המהפכה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אם הדיווחים על ירי לעבר מפגינים אכן נכונים, הם מגיעים על רקע האזהרה המפורשת של דונלד טראמפ למשטר האייתוללות, להימנע מפגיעה בהם. נשיא ארה"ב פנה רק שעות ספורות לפני כן ל"מנהיגי איראן", והזהיר אותם: "אל תהרגו את המפגינים שלכם".

 

בציוץ בטוויטר, שאותו פרסם גם בפרסית, הוסיף הנשיא: "אלפים כבר נהרגו או נאסרו על-ידיכם, והעולם מסתכל. יותר חשוב, ארה"ב מסתכלת. החזירו את האינטרנט ותנו לעיתונאים להסתובב חופשי! תפסיקו את ההרג של העם האיראני!". שלשום פנה נשיא ארה"ב למפגינים האיראנים בציוץ בפרסית, ואמר כי "האומץ שלכם מעניק לנו השראה". יצוין כי לפי אותם דיווחים של גורמי אופוזיציה באיראן, לצד האלימות שהם טוענים שננקטת נגד המפגינים – השלטונות לדבריהם גם חוסמים מחדש את השימוש באינטרנט.

 

על רקע ההפגנות הללו, תומכי המשטר ערכו הפגנה נגדית. אתמול אחר הצהריים הפגינו מאות מתומכי הבסיג', מיליציית המתנדבים האיראנית שמזוהה עם משמרות המהפכה, מול השגרירות הבריטית. הם הפגינו לאחר שהשגריר הבריטי רוב מקייר נעצר באחת ההפגנות אמש בבירה נגד המשטר. אנשי הבסיג' דרשו לסגור את השגרירות הבריטית והציתו מולה את דגלי בריטניה וישראל. חלק מהמפגינים קראו "מוות לארה"ב" ו"מוות לישראל". רבים מהם גם הניפו את תמונותיו של מפקד כוח "קודס" שחוסל על-ידי ארה"ב, קאסם סולימאני.

 

 

מפגינים שורפים דגלי ישראל ו בריטניה מול שגרירות בריטניה ב טהרן איראן (צילום:  AFP)
הבסיג' בהפגנה נגדית, מול שגרירות בריטניה בטהרן. דגלי ישראל ובריטניה הוצתו יחדיו(צילום: AFP)

מפגינים שורפים דגלי ישראל ו בריטניה מול שגרירות בריטניה ב טהרן איראן (צילום:  AP)
(צילום: AP)

מפגינים שורפים דגלי ישראל ו בריטניה מול שגרירות בריטניה ב טהרן איראן (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מפגינים שורפים דגלי ישראל ו בריטניה מול שגרירות בריטניה ב טהרן איראן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינים שורפים דגלי ישראל ו בריטניה מול שגרירות בריטניה ב טהרן איראן (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

השגריר הבריטי זומן אתמול על מנת להסביר את מה שתואר כ"התנהגות חריגה של השתתפות בעצרת לא-חוקית". בתקשורת האיראנית דיווחו כי השגריר מקייר "הסית מפגינים" שמחו מחוץ לאוניברסיטת אמיר כביר, אך מקייר עצמו טען שלא הייתה לו שום כוונה להשתתף בהפגנה אמש. הוא כתב בטוויטר שהוא הגיע לעצרת לזכר הקורבנות שהיו במטוס שהתרסק, חלקם אזרחים בריטים. "עזבתי אחרי חמש דקות, כשחלק התחילו לצעוק. עוכבתי לחצי שעה אחרי שעזבתי את האזור", כתב השגריר. "לעצור דיפלומטים זה כמובן לא חוקי, בכל המדינות".

 

מעצר השגריר, אף שהיה לזמן קצר, מעורר תרעומת בבריטניה ועלול לגרום למשבר ביחסים בין טהרן ללונדון. אתמול גינה את מעצרו ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. מדאונינג 10 נמסר כי בשיחה שערך עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הסכימו שני המנהיגים שהמעצר היווה הפרה של החוק הבינלאומי. "המנהיגים שוחחו על האינטרסים המשותפים שלהם במטרה להבטיח שאיראן לעולם לא תחזיק בנשק גרעיני, ואישררו את מחויבותם המתמשכת לשימור הסכם הגרעין".


פורסם לראשונה 12/01/2020 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תולשים את כרזת סולימאני בטהרן. עוד יום של הפגנות
מומלצים