שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הסרטון הישראלי שזכה למיליוני צפיות במדינות ערב

  וידאו פשוט עם ישראלים שמספרים בערבית על הקשר לתרבויות במדינות מוצאם הוליד עניין גדול ברשת - וגם חיבר בין יוסי צמח, יליד קמישלי בסוריה, לאישה שגרה פעם ליד בית הוריו

   

   

  סרטון הישראלים למדינות ערב

  סרטון הישראלים למדינות ערב

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כשיוסי צמח, עיתונאי לשעבר בקול ישראל בערבית, נמלט מהעיר קמישלי הסורית לישראל, הוא לא תיאר לעצמו שיוכל לתקשר עם אנשים מאותה עיירה סורית שקרובה לגבול עם טורקיה. לאחרונה התאפשר ליוסי לשוחח עם אישה מוסלמית שגרה באותה עיירה שבה חיו בעבר יהודים ומוסלמים אחד לצד השני.

   

  השיחה באמצעות המסך התאפשרה בעקבות סרטון שפרסם בתחילת החודש משרד החוץ הישראלי בעמודיו ברשתות החברתיות בשפה הערבית, ובו מופיע יוסי לצד יהודים נוספים מישראל שמוצאם ממדינות ערב, שמספרים על הקשר שלהם לשפה ולתרבות הערבית.

   

  בסרטון מופיעים בין השאר ישראלים עם שורשים מעירק, לבנון, מרוקו, לוב, מצרים ותוניסיה. הוא הצליח במיוחד וצבר עד כה יותר מ-6 מיליון צפיות. יונתן גונן, ראש ענף ערבית במחלקה לדיפלומטיה דיגיטלית במשרד החוץ, אמר ש"הסרטון הזה הוא אחד המצליחים שלנו בהיסטוריה, הוא ריגש המון אנשים במדינות ערב".

  מאירה ילידת מצרים ()
  אמירה, ילידת מצרים, מדברת בסרטון

  יוסי צמח ()
  יוסי צמח, ששוחח עם יוצאת קמישלי כמוהו. "זה היה מאוד מרגש ומאז אנחנו שומרים על קשר"
    

  מלבד רמת החשיפה הגבוהה, נוצר כאמור קשר בין אנשים. צמח, בן 69, עלה לארץ מסוריה ב-1972 וסיפר בסרטון על רומן שכתב בערבית בהשראת מלחמת האזרחים בסוריה. הוא נדהם משתי תגובות בעמוד והחליט לענות לאחת מהמגיבות: אישה סורית שגרה באותה עיירה אך ברחה לגרמניה, ונפעמה לצפות ביהודי מאותם ימים, אז שררה אחווה בעיירה.

   

  "פנתה אליי אישה בגיל 70 שגדלה בקמישלי ועברה לחלב", סיפר צמח. "כשהתחילה המלחמה היא חזרה לבת שלה בקמישלי ומשם ברחה לטורקיה ואחרי שלוש שנים המשפחה היגרה לגרמניה. היא סיפרה שהייתה שכנה של יהודים שאני מכיר. גרנו כולם בשכונת היהודים. היא גרה שני רחובות מאיתנו וסיפרה על החוויות מאותם ימים, איך כולם חיו ביחד בדו קיום, בכיף".

   

  הוא הוסיף כי האישה נזכרה "איך היו קוראים להם להדליק את האור בשבת או את התרמוס. היא ממש הזכירה שמות של יהודים שהכרתי. זה היה מאוד מרגש ומאז אנחנו שומרים על קשר. קיבלתי עוד פנייה מאדם שגר בסוריה וסיפר לי שהיו לו חברים יהודים בקמישלי".

   

  בין הישראלים שהופיעו בסרטון - מאירה, שנולדה במצרים ומדברת ערבית מצרית; יעקב בניטה, שסיפר שעלה עם משפחתו מאלג'יריה ומדבר ערבית עם שכניו; ישראלית אחרת סיפרה שאביה ואמה נולדו בטריפולי ולימדו אותה לדבר ערבית; משתתפת נוספת סיפרה שסבה וסבתה נולדו בלבנון והיום היא שרה שירים לבנונים; ישראלי סיפר שנולד במרוקו ומלמד מרוקאית יהודית; וישראלי יוצא תוניסיה סיפר שילדיו יודעים קצת ערבית והוא מכין להם אוכל טוניסאי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים