שתף קטע נבחר

גרושה תשכור לאב דירה שבה יראה את הבנות

ביהמ"ש אישר לאם לעבור עם 3 הילדות לעיר מרוחקת מהיישוב שבו נשאר האב. השופטת חייבה אותה לספק לו יחידת דיור עבור הסדרי השהות

בית המשפט למשפחה בחיפה קבע לאחרונה ששלוש אחיות בנות 6 ומטה יהיו במשמורת אמן ויגורו איתה בעיר מרוחקת מזו שבה נשאר האב ובה חיה המשפחה עד לפרידת ההורים. השופטת גילה ספרא-ברנע קבעה שאין עילה לסטות במקרה הזה מחזקת הגיל הרך, שחרף הקריאות לבטלה עדיין שרירה וקיימת בספר החוקים.

 

ההורים נפרדו לפני כשנה וחצי ושניהם תבעו לקבל משמורת על הבנות. האם, שמאז הפרידה עזבה את היישוב שבו התגוררו ועברה לגור בעיר מרוחקת לצד משפחתה, תבעה לאפשר את המעבר עבור הבנות. האב טען מנגד שהמעבר יזיק להן ויגרום לטלטלה נפשית מיותרת. במקביל העלה כל אחד מההורים טענות לגבי תפקודו של האחר: האם טענה שהאב אדם אלים ובייש אותה ברחבי היישוב. הוא טען שהאם עסוקה בפיתוח הקריירה ולא משקיעה בבנות.

 

אלא שגם עובד סוציאלי וגם פסיכולוג שמונה כמומחה אישרו שהמסוגלות ההורית של שני ההורים טובה מאוד ולשניהם קשר טוב וחם עם בנותיהם. העובד הסוציאלי סבר שאין לאפשר את מעבר הבנות לעיר המרוחקת עם האם משום שהן זקוקות ליציבות. מנגד, הפסיכולוג היה בדעה שיש לאפשר את המעבר תוך הקפדה על שמירת קשר עם האב.

 

השופטת גילה ספרא-ברנע ציינה כי לנוכח גילאי הבנות מתקיימת חזקת הגיל הרך הקובעת כי עד גיל 6 המשמורת תהיה אצל האם. היא ציינה כי אף שנשמעו קריאות לביטול החזקה, היא עדיין לא נמחקה מספר החוקים והאפשרות לסטות ממנה שמורה למקרים קיצוניים בלבד.

 

בפסק הדין נקבע כי לנוכח חוות הדעת הטובות לגבי שני ההורים, אין סיבה לשלול מהאם את המשמורת, גם לא בשל המעבר. הרצון של האם לפתוח דף חדש בחייה לא גורעת מהמסוגלות ההורית שלה ואף לא מטובת הקטינות, צוין.

 

בתשובה לטענה שהעלה האב, ולפיה מאחר שהבת הגדולה הגיעה לגיל 6 חזקת הגיל הרך לא חלה על שלוש הבנות גם יחד, קבעה השופטת כי מאחר שלא עולה על הפרק הפרדה בין האחיות, וכאשר שתיים מהן עדיין בשלבי גמילה מחיתול ומוצץ, טובתן אינה להתנתק מאימן.

 

השופטת קבעה עוד כי בנוגע למעבר היא מעדיפה את עמדת הפסיכולוג, שחוות דעתו הייתה מקיפה יותר, וממנה אף עלה שהקטינות מסוגלות לבצע את המעבר בהצלחה.

 

לסיכום היא ציינה כי להתרשמותה המעבר לגור עם האם ייטיב עם הילדות יותר מאשר הישארותן בבית האב. היא הוסיפה שבחרה לא להתייחס לטענות ההדדיות הקשות שהטיחו ההורים זה בזו, שהרי בסופו של יום גורמי המקצוע קבעו כאמור כי שניהם הורים טובים וכשירים.

 

לפיכך נקבע כי המשמורת תהיה אצל האם. עם זאת, השופטת קבעה לאב הסדרי שהות נרחבים וחייבה את האם לספק לו יחידת דיור שבה יוכל לשהות עם הבנות באמצע השבוע כשהן לנות אצלו. לא נפסקו הוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האם: עו"ד שלמה עובדיה, עו"ד ענבל הראל
  • ב"כ האב: עו"ד אודליה חן
  • האפוטרופא לדין: עו"ד זיו-זהבה יאיר
  • עו"ד זהר מימוני עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד זהר מימוני
מומלצים