שתף קטע נבחר

בנט: נרוץ לבד; מגעים מתקדמים לאיחוד פרץ-סמוטריץ'-בן גביר

בהודעת הימין החדש נאמר כי ריצה בנפרד היא "הסיכוי היחיד של גוש הימין להגיע ל-61 מנדטים ולניצחון. ניקח קולות מכחול לבן ומליברמן"

הימין החדש תרוץ באופן עצמאי בבחירות הקרובות כ"מפלגה של הימין האידיאולוגי והליברלי". כך הודיעה אחר הצהריים (יום ב') מפלגתם של נפתלי בנט ואיילת שקד. "זהו הסיכוי היחיד של גוש הימין להגיע ל-61 מנדטים ולניצחון", נמסר.

הצהרה לתקשורת מפלגת הימין החדש איילת שקד נפתלי בנט  (צילום: יובל חן)
נפתלי בנט ואיילת שקד(צילום: יובל חן)

בימין החדש אמרו כי ירוצו במקביל לרשימה שנייה משותפת של השר בצלאל סמוטריץ', השר רפי פרץ, ויו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר. כדי להרכיב אותה מתנהל בשעות האחרונות משא ומתן מואץ בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי. הצדדים מנסים להגיע להסכמה בשעות הקרובות כדי שמרכזי המפלגות שמתכנסים הערב יאשרו הסכם סופי.

 

לפי ההסכם המתגבש, קמפיין הרשימה בימין ינוהל כמו בבחירות אפריל 2019 בנפרד בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי לעוצמה יהודית. במקרה כזה, עוצמה יהודית תרכז את הקמפיין שלה בשכונות ובעיירות הפיתוח ושתי המפלגות האחרות יתמקדו בקהלים הקלאסיים של הציונות הדתית והמתנחלים.

 

"בבחירות האחרונות הוכח שריצה של ארבע המפלגות יחד מורידה את גוש הימין ל-55 ותביא לניצחון גוש השמאל. אנו לוקחים על עצמנו למשוך קולות מכחול לבן ומליברמן. על שתי המפלגות לנהל קמפיין הוגן על מנת להביא לניצחון גוש הימין", נאמר בהודעת הימין החדש.

 

נפתלי בנט אמר כי "הערב אנו מביאים בשורה גדולה לציונות הדתית ולימין הליברלי. הימין החדש רצה כמפלגה עצמאית. אנחנו ימין שמחבר בין כולם, שמאחד. אנחנו ימין שבא לעבוד ולהביא תוצאות בביטחון במשפט, בכלכלה. אנחנו ימין ערכי וממלכתי". איילת שקד אמרה כי "הסיכוי היחיד להקמת ממשלת ימין יציבה וחזקה זה עם הימין החדש. אנחנו אנשי מעשה. שליחי ציבור. שחקני נשמה. נהיה לבית עבורכם, אוהבי ארץ ישראל ועם ישראל. אני קוראת לכם, אנשי ימין שנאלצו להצביע לכחול לבן, לליברמן או שנשארו בבית - יש לכם בית".

 

עד כה חתמו הבית היהודי ועצמה יהודית על ריצה משותפת, והאיחוד הלאומי של סמוטריץ' נותרה מחוץ לחיבור. כעת, האמצעי להורדת סמוטריץ' מהעץ הוא קביעת תאריך מוגדר שעד אליו ימוזגו מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי ובו ייערכו פריימריז לגוף המאוחד.

 

בימים האחרונים נדמה היה שארבע המפלגות שמימין לליכוד לא מצליחו להגיע להסדר הנכון עבורן כבר מאז הבחירות באפריל 2019. אז רצו הבית היהודי בראשות פרץ, האיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ' ועוצמה יהודית בראשות בן גביר - תחת השם "איחוד מפלגות הימין". מפלגת הימין החדש של בנט ושקד לא עברה אז את אחוז החסימה.

 

בבחירות בספטמבר, לעומת זאת, נגרעה עוצמה יהודית מאיחוד מפלגות הימין, התמודדה לבדה ולא עברה את אחוז החסימה. אל הבית היהודי והאיחוד הלאומי הצטרפה מפלגת הימין החדש של בנט ואלו רצו במשותף תחת השם: "ימינה".

 

מחר וביום רביעי יגישו המפלגות המתמודדות לכנסת ה-23 את רשימות המועמדים מטעמן לוועדת הבחירות המרכזית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: יובל חן
מומלצים