שתף קטע נבחר

הזמין הדברה: השקר של הארכיבישוף שטען שהורעל על ידי ישראל

הארכיבישוף עטאללה חנא, מבכירי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית בירושלים, טען שישראל ניסתה לחסל אותו. אבל תחקיר ממלכתי שהגיע לידי ynet חושף: יממה לפני שטען כי עבר ניסיון הרעלה, בוצעה סמוך לחדרו הדברה שהוזמנה על-ידי הכנסייה עצמה

 

עטאללה חנא מבכירי הכנסייה היוונית אורתודוכסית בירושלים בשאר אסד ()
הארכיבישוף עטאללה חנא בפגישה עם אסד

הארכיבישוף עטאללה חנא, מבכירי הכנסייה היוונית-אורתודוכסית בירושלים, טען שישראל ניסתה להרעיל אותו בניסיון לחסלו. אולם תחקיר של גורמים ממלכתיים שהגיע לידי ynet העלה כי חנא שיקר. כמה ימים לפני שטען כי עבר ניסיון הרעלה, בוצעה בספריית הפטריארכיה הסמוכה לחדרו של הארכיבישוף הדברה על-ידי חברה ישראלית, שאותה הזמינה הפטריארכיה עצמה.

 

על פי התחקיר, ב-17 בדצמבר בוצעה ההדברה, ויום לאחר מכן, עבר הארכיבישוף לירדן, שם המתין לו אמבולנס שפינה אותו לבית חולים במדינה. בהמשך הוא קיים מסיבת עיתונאים שסוקרה בהרחבה בתקשורת הערבית ובעולם הנוצרי, ובה טען כי ישראל ניסתה להרעילו. דבריו של הארכיבישוף גרמו לנזק ניכר למדינת ישראל.

 

"אנחנו פה בפלסטין מנסים לענות על השאלה מי נושא באחריות למה שקרה לי והסימנים מובילים לישראל", אמר במסיבת העיתונאים שערך. הוא אף סיפר כי שאף חומרים רעילים שפוזרו באזור הפטריארכיה בירושלים, בקרבת המקום שבו הוא ישן ומתגורר. "רוססו חומרים רעילים ומזיקים שחלקם מוכרים ואסורים לשימוש. מי שעשה זאת הוא גוף ישראלי", האשים הארכיבישוף.

 

הוא הוסיף כי "מדובר גם בחומרים שהשלכותיהם על גוף האדם ומערכת העצבים מסוכנות. או שזה ניסיון חיסול או שהם רצו להשאיר אותי חולה לשארית חיי בלי יכולת להגן על העם הפלסטיני". חנא שב וחזר על דבריו גם בבליץ ריאיונות שקיים בתקשורת, מבלי שסיפק הוכחות לטענותיו. "אני אומר לכיבוש ותומכיו: אתם רוצים להרעיל אותנו, אך אנחנו נתמודד ולא נשתוק".

 

עוד אמר כי "הנושא פה זה לא אני, אלא הפגיעה באנשי דת נוצרים ובעם הפלסטיני. הם חושבים שהחיסולים שלהם יעצרו את מאבקם של הפלסטינים אך המסר שלנו הוא שאנחנו נשארים בפלסטין". בכלי תקשורת פלסטינים דווח כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ושרת הבריאות הפלסטינית מסרו לארכיבישוף איחולי החלמה.

 

הארכיבישוף חנא ידוע בפעילותו האנטי-ישראלית הבוטה. בדצמבר 2015 ו-2017, לקראת חג המולד, השתתף בהדלקת עץ אשוח באוניברסיטת אל-קודס שבמזרח ירושלים, שלוותה בתמונות שהידים. בעבר הוא אף נפגש עם נציגי חיזבאללה ועם נשיא סוריה בשאר אסד, ובשנת 2017 אף הביע תמיכה במשטרו של האחרון. בשנים האחרונות הוא היה מעורב בגיוס כספים למשפחות מחבלים שבתיהם נהרסו על-ידי צה"ל. הפלסטינים, שהבינו את החשיבות של הנוצרים, פועלים רבות בנושא. גורמים פלסטינים מנסים להפוך את הפטריארכיה לכלי שרת המסייע בין היתר בקידום מדיניות החוץ ומאמצי ההסברה שלהם אל מול כל העולם הנוצרי.

 

דובר משרד החוץ הישראלי ליאור חייט טען לפני כמה ימים בתגובה לטענתו של הארכיבישוף: "דברי הארכיבישוף חנא עטאללה על נסיון הרעלתו משוללי כל יסוד ומהווים המשך למסע הפצת שקרים נתעב נגד ישראל. ההאשמות שעולות מדבריו מזכירות עלילות דם. אנחנו מצפים מאיש דת שידבוק באמת ומאנשי דת בעולם כולו שיוקיעו דברי שקר מקוממים כגון אלו ולא יסייעו להפצת הדיבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים